X
Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
129.8 K Views
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@msk - jestli to bylo na mě a ten Mikrotik, tak ty mAP jsou dvě, je mAP a mAP lite

https://routerboard.com/RBmAPL-2nD
https://routerboard.com/RBmAP2nD

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Ja totiz take vubec netusim co ta cisla vlastne realne znamenaji 😉


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@msk: Já si nechávám rozvaděč vyrobit komplet s vybavením (bez Loxone). Bedna mě přijde na 20 tis; jističe + I chrániče + stykače na 20 tis; zdroje + relé na 10 tis a svorky (budu mít 4 a 8-mi patrové) na 20 tis.

 

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

něco málo teorie k výpočtu zisku antény - http://www.radio-foto.eu/radio/decibely.php


   
Mira reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Z toho clanku ale vypliva, ze to co pise @Mira nemuze fungovat 😉

Další "lahůdkou" jsou zisky antén udávané prodejci, či výrobci. Zde se můžeme setkat se dvěma různými hodnotami, a to dBi a dBd. Vždy jde o hodnoty zisku vztažené vůči nějaké referenční anténě. U hodnity dBd se jedná o zisk vztažený k půlvlnnému dipólu, jehož zisk je vždy 0 dBd. Pokud je zisk udáván v dBi, je vztažen k neexistujícímu "izotropnímu" zářiči, jímž je nekonečně malý bod, vyzařující všemi směry (kulová vyzařovací charakteristika). Zisk v dBi je VŽDY o 2,14 dB vyšší, než zisk udávaný v dBd, nebo-li 2,14 dBi = 0 dBd. Toho často mnozí výrobci, či prodejci zneužívají a zisk udávají v dBi, protože toto zisk je vyšší, než zisk udávaný v dBd a neznalí se takto nechají nalákat vyšším číslem. Nás však v praxi bude vždy zajímat zisk vůči půlvlnnému dipólu, nebo-li dBd, který má, jak jsme si již řekli, zisk 0 dB. 

 

A Mira psal "to mAP (nebo mAP lite) má zisk 1,5 DBI, což by.. "

 

Takze by pak to mAP melo zisk -0.64DBd ;-))))

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Proč by nemohlo fungovat?

Pouze to znamená, že jeho anténa má v porovnání s půlvlnným dipólem útlum 0,64dB. Ale pořád nějaký výkon má.

Na dB je pořád potřeba hledět jako na poměrnou veličinu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Aha, ja myslel, ze ten pulvlny dipol (at je to co je to), je nejaka referencni hodnota, pod kterou nejde jit, ze to pak nefunguje. Ale ok, chapu 😉


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

BTW nebude nejaky clanek o bezpecne domaci siti? Natáhnout UTP, zapojit a nastavit router je ok, ale pojmy jako virtualni AP jsou pro me spanelska vesnice 🙂

Jinak k sadrovani krabicek se nam nejlepe osvědčila ta nejobycejnejsi seda sadra. S tou "lepsi" bilou se moc dobře nedělalo. Stavebni lepidlo na krabičky je trosku overkill :))


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Overkill možná, ale Ytong lepidlo stojí 17kg 104kč bez slevy. Přijde mi to lepší než sádra, a taky to víc drží 🙂


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@nksh - mám v plánu sepisovat veškeré síťovno v baráku až to budu reálně dělat. budu to celé stavět na Mikrotiku, není problém se pak podělit veřejně, ale je to tak duben/květen


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

@nksh: To uz by nebyl clanek, ale serie manualu. To uz neni tak snadne popsat ;-). Je to hromada linuxovych konfiguraci, je potreba znat veci jako routovani, ... Na to asi nebude uplne cas. Oni uz clanky o Loxone berou hromadu casu, a to je to o dost snazsi

 

@Hvezdic: Hlavne lepidlo nevypraska a pak pod zasuvkama neprofukuje. U bezneho baraku je to jen naprd, ale u pasivu je to pak ztrata dotace 😉


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

@Mira - jestli to budes sepisovat, tak se klidne domluvime na guest-postech primo na blogu. Hodim ti tam prava a muzes to napsat jako velke clanky. Nebo pripadne sem do fora, jak ti to bude vyhovovat


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@mira> duben/květen je nejlepší čas. To budu zrovna začínat takové věci řešit, takže už se těším dopředu 🙂


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@L - jakmile to bude aktuální tak se domluvíme, zatím to má čas; mám spousty kamarádů co by taky rádi zabezpečili síťovno doma, takže si myslím že si to čtenáře najde i mimo smarthouse komunitu, ale jak říkám, až přijde čas. Nechci to dělat naslepo a teoreticky, ale chci sdílet konfigurace aby si to mohl doma "každý" naklikat.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

A nie je to tak trosku vyrazne offtopic? Ako nepoviem par praktickych rad, ako oddelene vlan, zamedzit loxone v konektivite dnu/von, z internetu pristupovat idealne cez vpn, alebo aspon ssl. Ale riesit zabezpecenie LAN, routing, firewall, na to su podla mna ine portaly.


   
ReplyQuote
Page 8 / 31
Share: