X
Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
129 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Z vlastni zkusenosti vim, ze rozhodne nesadrovat. Sadra vyschne, popraska a pak pres krabicky fouka. Krabicky jedine do stavebniho lepidla. pak paradne drzi, praskani nehrozi a jeste jsou vzduchotesne


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@twik slíbil jsem ti fotky: http://stavba.web-systemy.net/index.php/2017/01/10/instalacni-krabice-65x60-schneider-imt35101/

ocásky tam skutečně jsou a jsou tam z toho důvodu, že tam jsou zámky, kterýma jdou ty krabičky napevno propojit. včera jsem si s tím hrál a je to super skládačka. nebojím se toho, že by to nebylo určený pro motnáž pod omítku.


   
ReplyQuote
 twik
(@twik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

@Mira super diky moc, koukam teda ze pokud nebude potreba ten ocasek odrizne se. Prece jenom cenove je to o pulku min nez za kopos krabicku. Budes davat vypinace a zasuvky od Schneidera?


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Já jsem koupil tyhle:

https://shop.elektro-sychra.cz/instalacni-krabice-hluboka-kpr-68-pod-omitku/?gclid=Cj0KEQiAqdLDBRDD-b2sv6-i6MsBEiQAkT3wAjc_ZslCgdmyZXBvKRXfeUFkDnOIqqcB9YDKtBjb7BUaAkyZ8P8HAQ

 

Po slevě 11kč/ks. Dají se spojit s klasickými... Nevidím důvod to víc řešit 🙂


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Abych to rozvinul (fotky můžu dodat, pokud chcete). Nakonec jsem zvolil elektromontáž pomocí husích krků (mám bungalov bez podkroví), takže do hluboké táhnu husí krk, ostatní jsou mělké (klasika). Hlubokou jsem dal vždy na stranu, kde bych hypoteticky mohl časem přidat krabičku /vypínač. Nestálo to moc, a navíc mi to přijde modulární. V rámci utěsnění dám do každé průchodky drát, a pak zaizoluju husí krk zespod i z vrchu pěnou (průchodky budou končit cca 5cm nad stropem, zbytek bude zaizolovaný foukanou izolací). Tím zajistím těsnost, nebude se to moc rosit a zároveň v případě přidávání ovladačů či čehokoliv jiného budu mít v rámci možností volné ruce 🙂


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

A husí krky mám 40mm průměr (venkovní), dle testu který jsem provedl se tam vejde až 7 - 9 kabelů, což je pecka 🙂


   
ReplyQuote
 twik
(@twik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

@Hvezdic ukaz fotky nekam je nahrej rad se insipuruju, elektrika me ceka v unoru 🙂 a chtel bych to delat podobne...

 

Zaroven se chcu zeptat odadem kolik Vas stala elektroinstalace vc. plneho rozvadece....

Diky


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele, cena ele hodně závisí na tom, jestli si jen koupíš materiál a uděláš sám, nebo si najmeš firmu. Já jsem si všechno v ESIL dělal sám.

Kabely + trubky + různý příchytky mě stály cca. 70 tis.

Krabičky, přístroje, rámečky cca. 20 tis.

Rozvaděč (2000x1000x400) budu mít za 70 tis. (bez Loxone).

A potom teda nějaký ty čidla, meteostanice, anténa, .. cca. 40 tis.


   
ReplyQuote
 twik
(@twik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Jojo sorry zapomel sem napsat, kdyz si to clovek vse udela sam 😉 Nakoupi a nataha... 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Co je v tom rozvadzaci ze je za 70k? Mna to caka (ten isty rozmer) za 2-3 mesiace, ale s loxone + arduino.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@twik - jj zásuvky, usb nabíječky, tlačítka, vše schneider z řady unica. v podstatě asi jako každý kdo dává unicu jsem se tak rozhodl díky Sedtronicu.

meteo stanici budu dávat tuto: http://www.meteo-pocasi.cz/ a wifiny bude mikrotik mAP s tím, je na každé patro bude 1-2 AP + nastavený roaming

rozvaděč budu dávat asi od Tritonu - dali super cenu;

@radek: 70t za rozvaděč ale kompletní, že jo?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@Mira - nejsou 2xAP na patro zbytecne moc? Mam ted ty Unifi na kazdem patre jednu a imho by stacila jedna na dum. Rozdil oproti routeru uplne nesrovnatelnej. signal naprosto vsude i kolem domu.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@L: no, ta Unifi je super, ale já osobně bych Unifi nebo Rucus dával spíš to průmyslu nebo do hotelu. Případně bych hodně zredukoval zisk antén(y). Ono je super že jedno AP "prosvítí" celej barák až ven, ale pořád je to nějaké vlnění já s tím mám "mentální" problém, aby mi něco naplno smažilo v baráku

to mAP (nebo mAP lite) má zisk 1,5 DBI, což by dokonce při správném umístění mohlo pokrýt celé patro, když dám dva tak mohu regulovat, při jak silném/slabém signálu se má zařízení přepojit na jiné AP. Je to taky trochu o tom hraní 🙂

zajímalo by mě, jaký zisk antény na té unifině máš, když ti to pokryje celý dům i okolí; u baráků se to neřeší, ale u firem, které podnikají jako ISP si ČTÚ rádo přijede změřit, zda nepřekračuješ limity.

další věc je, že například nechci aby mi AP, která mám v baráku, svítila ven. budu tam mít několik virtuálních AP (pro loxone, pro hosty, interní wifi) a to nechci aby svítilo ven; na blízké okolí domu bude jiné AP které bude vysílat jen guest wifi s tím, že v mobilu budu mít VPN ll2tp klienta, kterým se připojím do interní sítě abych mohl ovládat barák;

co si budeme povídat, loxone je na tom se zabezpečením bídně, takže je potřeba se bránit jinak; v tomhle jsem asi dost paranoidní, ale když vidím jak mi do routerů, co máme u sebe i u zákazníků, intenzivně buší roboti, tak je obezřetnost na místě.

ale obecně máš pravdu - dá se jedním AP pokrýt celý barák


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Popravde, ten zisk vubec netusim, ale je mi jasne, ze to sviti jako svina, kdyz to takhle pekne pokryje ;-). 

Jenze ja to predtim zkousel "po dobrem" s nekolika routrama a opravdu to uz nechci nikdy absolvovat. Signal nebyl skoro nikde, vecne sem mel problem se pres mobil pripojit na LoxoneApp. Nidky nic nefungovalo.

Od ty doby, co je ten unify, tak to funguje krasne. A o to jde. Protoze jinak je chytry dum k prdu, kdyz mobilem nejde nic ovladat, roomba nejde pripojit, arduino komunikuje jen nekde,...

Co se tyka zabezpeceni, mam to naponene na Turris, ktery ma samostantou sit pro wifi. Takze se z toho neda dostat (bez vpn) do vnitrni site.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nerozumiem tomu, ale datasheet hovori:

dBi 3-4

dBm 27

 


   
ReplyQuote
Page 7 / 31
Share: