Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
126.9 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Mám patch panel Cat.6A od Digitusu..


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Takže keystony. No, určitě je to pohodlnější. Jen se mi chtělo ušetřit pár peněz 🙂 Ale asi to tak taky dopadne.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Kam všude v domě máte natahané chráničky, tak abyste tam později mohli dotáhnout kabeláž? Jde mi o to, že elektrikář natahal kabely sice v chráničkách, ale jako prase, takže přetahání by bylo spíš nemožné. Jsme těsně před podlahama, tak rychle zvažuju, jestli do podlahy nedat pár chrániček, ale vlastně nevím kam by měly vést. Silové zásuvky máme všude možně, to asi nedává smysl, ale uvažuju jestli má význam to dávat k datovým, ev. k vypínačům. Asi mi největší smysl dává, do každé místnosti na jedno místo dát jednu chráničku, aby případná oprava/rekonstrukce nerozjebala celý dům a po té místnosti už to potom nebude zase tolik bourání.

Jak to máte vy?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Prosím Vás, nevíte co je to za kabel? Má 5 vodičů, lehce kroucených, je tam šedá, zelená, žlutá, bílá a hnědá. Je to od el. motorického zámku. 

20181111 110825

   
ReplyQuote
(@hemis)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 10
 

Koukni na yysch kabely 

http://www.allkabel.eu/sdelovaci-telefonni-kabely-yysch/


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Mohl by to být cca. LIYY 5x0,75


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

LiYY 5x0,14 alebo 5x0,25


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

YYSCH má plné vodiče ne laněné.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

@blaf "Kam všude v domě máte natahané chráničky" když pomineme můj způsob (natahané všude, popsáno zde dříve), slyšel jsem že někdo daval ve všech místnostech podle zdí kanál v podlaze, aby se pak všude dostal. detaily neznám, ale zmiňuju pro inspiraci


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

S chráničkama už je pozdě. Vysral jsem se na to. Když bude třeba něco dotahat, půjde to stropem. 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jaká kabeláž bývá potřeba k bráně? Nějaká silovina, datový kabel? Dávají se tam třeba magnety, apod? 

Byl by problém, kdybych dal silový kabel souběžně s datovými, které povedou k brance, bráně, telefonní kabel, apod.? Souběh je celkem dlouhý, asi 5 m, k bráně i více. Slaboproud a silnoproud by byl ve zvláštních chráničkách, ale v jedné společné kopoflexe. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

K bráně bych dal 3x2,5 CYKY + UTP na kontakty pohonu.

K brance UTP na zvonek/dveřník, pro sychr raději 2x - můžeš mít IP zvonek + el.mag pro vzdálené otevření branky.

Magnety jsou u brány podle mě zbytečné, ale záleží na pohonu, jak moc silnou logiku bude mít pohon sám.

Souběh v tomto případě asi přežiješ. Nejhorší je souběh s vedením, které je velmi často pod proudem s větší nepravidelnou zátěží. UTP bych v domě ale určitě chránil bleskojistkou, tak jako každý slaboproudý vodič, který opouští obálku budovy.


   
blaf reacted
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Misto 3x2,5 dej 5x2,5 (mizna by stacila i 1,5 nemyslim ze by to melo tak velkej odber). Nektery brany/vrata chteji pro otevreni / zavreni privest 230V na nejakou sborku, to se po UTP taha blbe. 


   
blaf reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ještě jedna otázka. Průchod ven z domu mám řešený 70 mm kopoflexou. Do té se vejde veškerá kabeláž pro branku, bránu i kabel na ADSL k CETIN sloupku. Problém je, že v určitém místě potřebuju různé kabely odbočit. Konkrétně, vše povede z domu k brance, od branky potřebuju vést kabeláž k bráně na jednu stranu a tel. kabel na stranu druhou. Od domu k brance můžu vše vést v kopoflexe 70 mm, ale jak potom udělat rozdělení na 3 části? Potřeboval bych nějakou vidličku, která mi tu jednu trubku rozdělí na 3. Ale o ničem takovém nevím. V obchodě mi řekli, že nic takového není. Jak byste to řešili? Nechci na to vyplácat 3 prostupky z domu, když to může jít jen jednou.

Teoreticky bych to mohl vést jen v jednoplášťových chráničkách, ale ty jsou imho určené jen do vnitřního prostředí a přímo do země by asi neměly. Nebo se pletu?

 

Druhá věc, dává smysl místo telefonního 4-žilového kabelu použít CAT5E? Někde jsem zahlédl něco o velkém odporu (šlo o recenzi na konkretní tel. kabel) a že není vhodný na větší vzdálenost než 5 m. Tak si říkám, jestli nebude lepší tam dát UTP. RJ11 by na to mělo jít připojit. Jen nevím, jestli nebude nějaký problém s CETINem nebo O2.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@blaf - nesetri a natahni 3 chranicky. Kdyz budes chtit v budoucnu pridat nejaky kabel, tak jednak budes mit misto a jednak se ti to bude lepe resit nez s nejakou odbockou.

Navic, chranicek neni nikdy dost 😉


   
ReplyQuote
Page 18 / 31
Share: