X
Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
128.9 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ja jsem se držel jednoduché zásady. Tam kde je zásuvky 230V tam mam i datovou dvojzasuvku. To jestli po cat kabelu budou běhat data nebo dmx nebo 1wire je už jen otázkou propojení z patch panelu.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Moje evangelium zní všude trubky ... je to sice pracnější, ale otázky kolik kabelů, jakejch a kam mě proto netrápí. Krabice+trubky mám prostě všude a je jich fakt hodně, takže řadu krabic jsem prozatím zaslepil (papír, beton, štuk) a kdykoliv je mohu zase otevřít a dát si tam co budu chtít.


   
ReplyQuote
(@vikuk)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9
 

Zdravím

měl bych na Vás dotaz. Omítky jsme měli dělat v září. V pátek zavolali omítkáři, že buď udělají omítky za týden nebo nebo máme letos smolíka..

Tak jsme začali rychle tahat rozvody a jak jsem čekal došlo k chybě, k záměně kabelů. Loxon partner chtěl vše tahat v UTP6. Řekli jsme si, že data a 1 wire a některá tlačítka dáme i přes námitky Loxoňáků v FTP6.

Místo FTP6 se ale roztahala STP6. Je nějaký rozdíl ve stínění FTP6 a STP6? Data uzemníme v rozvaděči a na RJ45. Jak je to s kabelem v krabičce s uzemněním jen v rozvaděči? Je něco na co by jsme si měli dát pozor?

Díky Viktor


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

FTP a STP jsou jen ruzne druhy stineni. Nenapada mne ,proc by to melo vadit. Naopak mne fascinuje, ze Loxonakum vadi FTP a chteji UTP bez stineni, to mi prijde jako dost demence.


   
ReplyQuote
(@vikuk)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9
 

Pročetli jsme toho tady na fóru hodně, chtěli jsme se poučit z místních zkušeností.

Partner prý za celou dobu co dělají LOXONE nepoužili ani jednou stíněný kabel. Byla cítit neochota se s tím "zdržovat" v rozvaděči. Nějakou dobu jsme lámali i elektrikáře, nakonec jsme se domluvili, že budou i stíněné kabely, ale taky si myslí, že je nesmysl ho použít v rodinném domě.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Snad jen, že se s tím stíněných kabelem hůř pracuje 🙂 Já mám ještě vše v cat5.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Ohledně zemnění stínění,  je za mě v úplně v pořádku uzemnit jen v rozvaděči, pokud to stínění cestou "něco" nasbírá, tak to uteče přes uzemnění v rozvaděči.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Jedine kde vadí, kdyz neni stineni je analog 0-10v. Na DI 24V nebo 1-wire to nema vliv. (u 1-wire dejte bacha, at zapojite cidla na spravny barvy podle schematu co ma loxone (nejd eo barvy ale aby spravny 2 kontakty byly na kroucenym a ten treti na samostanym) - pri vetsi instalaci to dela bordel a hlavne se neda najit chyba).

Se stinenyma se trosku hur dela, ale hlavne ten kabel vydrzi vic nez obyc CAT5.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

A ty @Dáda používáš na instalacích co za kabely?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja mam skor pocit, ze loxone kazdemu vnucuje ich predrazeny cat7, aby na to potom dal 24V tlacitka :D.

Inak STP su len vyhodene prachy, ziaden iny problem z fyzikalno-elektrickeho hladiska nevidim. Akurat sa to musi uzemnit (len v rozvadzaci), inak to robi vacsi bordel ako UTP. Je to akurat vopruz ohybat pri montazi, ale chapem to tak, ze je to uz natahane, takze je to fuk.

Pokial s tym ma loxone partner problem, treba ho poslat do <i> a zapojit si to sam. Ja mam 99% FTP, vsetko mam vyvedene na krone paskach a v kazdej krone klietke som zmotal dokopy vsetky zemniace zily z FTP a spojil ich s PEN-om. S STP to bude trosku vacsi vopruz akurat v tom, ze bude treba po oholeni vonkajsej izolacie odholit este to tienenie pre jednotlive pary aby sli vytiahnit na krone (nechat len par cm niekde za krone paskou v klietke a pospojovat).


   
ReplyQuote
(@vikuk)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9
 

Díky za postřehy.

To STP je za cenu FTP, ale to je asi teď to nejmenší.

Dohledal jsem článek, kde jsem četl o rozdílné obtížnost zemnění STP a FTP.

http://www.arrowecs.cz/web/read_me.nsf/04043227a2b0e75ac12565250021ecb0/d607a3fb0c3998c9c125652900374b39

 

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Dobrý článek, potvrdil mi jen mé domněnky.

Já budu dělat vše kromě LAN v FTP cat.5e LSOH drát a LAN bude FTP Cat.6 PVC drát. Dávat do RD něco dokonalejšího mi připadá jako nesmysl.


   
ReplyQuote
(@vikuk)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9

   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Po dlouhé době zase dotaz, trochu mimo. Jaké máte patch panely v racku? Jako spousta tu, mám nataháno v FTP 6A, takže potřebuju stíněný CAT6A patch panel, ideálně 48 portový, v horším případě 2x 24 portový. Co jsem tak hledal, tak jsem našel jen na keystony, které jsou sice za babku, ale ty keystony pak stojí ranec. Nemáte tipy na nějaké patch panely za rozumnou cenu?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Pokud to nemas daleko do Brna, tak to vem tady 

http://www.nwg.cz/index.php?module=shop_catalog&action=view_product&id=427&category_id=172

Byly nejlevnejsi a jako jedni z mala maji 24 portu velikosti 1/2U. Me stal patchpanel 24U 351,- a keystone (doporucuju ten beznastrojovy) 71,-


   
ReplyQuote
Page 17 / 31
Share: