X
Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
129 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam silovinu+loxone 1.2x2 a k tomu 19U vedla na sietarinu. Tej siloviny je strasne malo, chcelo by to aspon 2x2m. Neviem kolko je to modulov.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Zdravím,

spousta lidí tu píše, že k tlačítkům tahali FTP kvůli souběhu se silovinou.  Jak to máte s LAN rozvody? Taháte LAN taky v FTP nebo v UTP? A Cat6 nebo Cat6A? Všichni síťaři říkají, že Cat6 UTP je do RD ok, ale nevím jestli řeší ten souběh.

 A druhá otázka. Jak řešíte uzemnění stínění Loxone rozvodů v případě použití Krone svorek? V případě stíněného patch panelu je to jednoduché. Jak se to dělá s krone?

Díky

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

LAN mám taky v FTP, konkrétně Cat6A.

Stínění rozvodů zakončených na Krone mám udělané tak, že jsem smotal zemnící drátky do jednoho "vodiče" a ten ukončil na zemnící svorce.


   
blaf reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ještě dotaz ohledně kabeláže. Řešili jste konkrétní značky kabeláže (zajímá mě to jak u CYKY tak FTP) nebo to nemá smysl řešit? Netuším jaké jsou rozdíly mezi výrobci.  


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

mám to úplně stejně jako Pavel... výrobce jsem neřešil, CAT kabely mam Solarix


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ještě jedna otázka. Drát nebo licna? Předpokládám, že drát, je to tak?

Omlouvám se za smršť triviálních otázek.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

UTP mám Solarix, drát. CYKY jsem měl Prakab, nkt, ale taky dvě kluba nějakýho rumunskýho  Romcab, strašně blbě se z toho sundavala při odizolování ta bílá věc mezi vodičema a bužírkou, držela jak sviňa.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jak řešíte, speciálně v pasivech, rezervní chráničky ven? Když jsem stavbě řekl, že chci udělat prázdné chráničky do budoucna, tak se na to netvářili. Že ať si tam rovnou natahám kabely (nevím jaké :)), oni to potom vypění a bude. Máte ty prázdné chráničky něčím vyplněné, to potom eventuálně vyndáte, natáhnete co potřebujete a zase něčím vyplníte? Čím? 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Prázdné chráničky mám na venkovních koncích zapěněné. V rozvaděči v nich mám přesně vyřízlé kolečko z XPS polystyrenu (takovej ten tuhej bez kuliček 🙂 ) ale to spíš aby do toho nepadal bordel ikdyž jsem to vyřízl o trochu větší takže tam šlo relativně na fest, takže to možná i těsní 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

ja to mam normalne na obou koncich zalepene stribrnou lepici paskou (takova ta s tkaninou uvnitr). Dvakrat otocit okolo, pak pres diru v chranicce a zase 2x okolo. A drzi to jak cert a blowdoorem naprosto v pohode. A to tech chranicek ven z rozvadece mam hromadu.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Kam všude jste dávali LAN zásuvky? Řešili jste i preventivně budoucnost? Např. LAN zásuvka za lednici, pračku atd?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Já tahám skoro všude. Všechny obytné místnosti pro TV, audio receiver (nemám a neplánuji centrální audio) a stolní počítač. Ven pro kamery. Pračka, sušička, myčka, lednice taky. Asi dám i troubu 🙂 Samozřejmě wifi AP na každém patře, možná dva. potom ještě nějaké rezervní  kabely schované v takovém výklenku kam půjde tiskárna a kdoví co dál. Uvažuju jestli nebude 24-port switch málo 🙂

 

Spousta lidí se na mě dívá jak na blázna, ale to tady na foru není nic neobvyklého 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam to dost podobne plus som este do kazdej miestnosti natiahol vlakno. A realita? Mam zapojene pc, nas, wifi ap a tym to asi konci. Dodnes (byvam rok) nemam osadene niektore rj-45-ky v niektorych miestnostiach 😀 😀 :D.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Tak tak, natahano vsude, osazeno o neco min, vyuzito o dost min ;-).

Ale beru to jako investici do budoucna. Treba za troubou mam, za lednickou taky. Za prackou/susickou ne, ale kdyztak se tam dostanu z podhledu a za skrini.

Dulezity je to mit tam, kam uz se kabel nedostane. Tam kde se to da dotahnout bych to nehrotil.

Treba v pracovne mam 2xLAN za mym stolem, 2x LAN za I. stolem a jeden pro tiskarnu, ale ta nakonec jede wifi.

Co sem podcenil jsou venkovni LAN na kamery, to nemam. Ale to si rikam, ze jestli budu resit, tak nejak protahnu z pudy.

A v rozvadecni mam kabely taky nezapojeny. Zbytecne bych kupoval obrovskej patch panel a switch. Takhle tam mam 24ku a vystaci (ono se to nezda, ale vsechny veci v technicky+propojeni switche s dalsima dost sezere). 

A zapojuju postupne jak kde potrebuju dalsi LAN.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Do pracovny jsem taky počítal se 4x LAN (budou tam 2 pracovní PC+LAN tiskárna), v obýváku za TV taktéž 4x (TV, Apple TV, O2 TV a 1x rezerva), obytné místnosti za TV 2-3x, pak 8-10x  kamery na fasádě, 1x pračka, 1x sušička, 1x trouba, 1x myčka, 1x lednice, 2x po domě pro AP, garáž 2x pro případnou nabíječku na el. auto, na terasu pro vířivku.  No a ještě řeším kolik dát do obytných místností (1x ložnice a 1x pokoj pro hosty). Jsou to 2 pokoje a v každé je TV, takže za TV určitě 2ks, ale nevím, zda ještě někam na stěnu dát LAN zásuvku, nebo si vystačíme s WiFi.


   
ReplyQuote
Page 16 / 31
Share: