X
Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
129 K Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 
Posted by: Stingray

Tady jsou fotky. Postupoval jsem následovně:

  1. ...

Lessons learned: dejte si trubek radši víc, pak toho jinak budete litovat. Já teda zatím nelituju. Dobře se zamyslete co všechno kromě eletriky chcete tahat, trubky snesou lecos (např hadice s tlakovým vzduchem). Všechno co časem degraduje nebo vede média, která špiní (e.g. digestoř) budete časem muset vyměňovat - dimenzujte související chráničky dostatečně (viz vracák digestoře - plochý kanál je volně uložen na závěsech ze sololitu, abych ho mohl vyměnit až zasmrádne).

Disclaimer: Nemám zkušenosti, je to čistě moje moje DYI koncepce, takže bez záruky. Takhle mi to přišlo nejlepší...praxe ukáže.

 

@Stingray: Jaké jsou zkušenosti po 3 měsících ? Ty trubky jsi tahal bez kabelů s tím, že kabely dotaháš všechny později ? Jak se kabely pak tahají ? Díky za info.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

@Georgio: u nas zatim klasika: terminy se protahuji, naklady rostou 😀 este jsme nic netahali, mame desny zpozdeni. nicmene ted to vypada ze v trubkach budou prakticky jen UTP. na několika malo vybranych trasach budou CYKY s tim se budem muset poprat. az budem hotovy tak tady poreferuju.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Chlape, základní chyba něchat si něco dělat s tím, že ti to vyfakturují až jak to vyjde a navíc bez jednotkových cen. To nikdy nedělej!!

Jinak k rozpočtu (pár jsme jich už udělal):

  • doprava za 10 tis. mi přijde hodně, běžně bývá 10-15Kč/km
  • rozvaděč za 123 tis. je hodně vysoká (já si nechal rozvaděč vyrábět 2000x1000x400 a stál mě 79tis vč. osazení a zapojení Loxone). Je to ale dáno tím, že tam rozepisují každou dutinku atd, běžně se udává 1 celková cena za montáž a příslušenství.
  • něco je trochu dražšího - např. jistič 16B/1 máš cenu 100,32kč, např. tady je za 79kč ale něco je ještě za dobrou cenu - např. CYKY 3x1,5 a 10,4Kč
  • montážní práce v rozvaděči mají dle montážního ceníku M21, s tím nic nenaděláš, to je obecný cenový standard v ČR
  • husí krk pod omítku za 68Kč je tak drahej proto, že je v tom cena za drážkování a uchycení husího krku. 68Kč vychází na cca. 13min na montáž 1m (při půrměrné ceně montéra 300Kč/hod) což se mi osobně zdá přiměřené.
  • jediné co mě zaráží je nerozpoložkovaná montáž světel za 16tis, to bych chtěl detailněji rozdělit

Za sebe ale na tom nevidím nic přemrštěného, bohužel taková je realita.


   
ReplyQuote
 Frc
(@frc)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

Jen k tomu husímu krku

husí krk pod omítku za 68Kč je tak drahej proto, že je v tom cena za drážkování a uchycení husího krku. 68Kč vychází na cca. 13min na montáž 1m (při půrměrné ceně montéra 300Kč/hod) což se mi osobně zdá přiměřené.

prislo mi ze vetsinou ho jen hodili na zem a moc oskliva prace to nebyla

20170703 141726
20170624 143328
20170624 142332

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

No tak hned máš kde slevovat! Ve chvíli, kdy ti to hodili jen na zem, tak nejde o položku "222 26-0551 - Trubka plast.ohebná 16 pod omítku vč.drážky" ale o jinou položku. Otázka jakou, ohebná trubka nemá montážní položku na volnou montáž. Osobně bych použil "210 01-0011 - Trubka tuhá z PVC volně/pod omítku + kolena 16mm", která má 1/4 cenu nežli podomítková montáž!

 Jen je potřeba rozdělit, kolik je zasakáno a kolik volně loženo.


   
ReplyQuote
 Frc
(@frc)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

@radek - moc diky, jeste jsem to prochazel a ono jen na tech dutinkach je s praci pres 30tis. Chapu ze je v tom vlastne to hlavni propojeni kabelu, ale nakolik je bezne ze se to zaokrouhluje na stovky?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Pokud to máš rozepsané po jednotlivých položkách, tak zaokrouhlovat můžou max. dodávku (kdy třeba dutinky se prodávají po 100ks), ale práce musí být bez zaokrouhlení - tj. pouze za to, co opravdu osadili. A zrovna ditunky seš myslím schopen relativně dobře v rozvaděči spočítat (byť to bude drbačka)...


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 
Posted by: Stingray

Tady jsou fotky. Postupoval jsem následovně:

  1. nakreslil jsem si to v CorelDraw, vypočítal jsem hrubě množství materiálu, ten jsem koupil v Kamatu
  2. abych předešel kolizím a komplikacím se SDK, nechal jsem si předem natlouct do stropu všechny hřeby/dráty na kterejch se později svěšuje rastr. těm jsem se pak všude vyhnul
  3. průrazy panelem jsou vždy vedeny středy mezi armováním - geometrie příslušných závěsů jsem takto vždy navrhl
  4. místa pro sekání/řezání/vrtání krabic jsem označil barevným sprejem. Z kartonu jsem si vyřezal šablony na 1-5rámeček, všechny přůměry trubek a ostatní objekty co přijdou na strop
  5. pak jsem to všude pečlivě zaměřil a vysprejoval. červená krabice hluboká, černá standardní, černá čára dolů=CYKY, čáry nahoru trubky daného průměru+ pod stropem koleno+dál do hojzlíku/chodby; zlutej flek - trubka končí na stropě (příprava na světla aj, abych to odnikud neměl dál nez cca 150cm)
  6. krabice jsou ve výškách 20,50,110,koupelna norma, rohy u stropu (PIR, EZS magnety, žaluzky), ojediněle atyp umístění (napr světla zrcadla koupelny, niky ve sprše a další číčoviny)
  7. v trubkách jsou všude přímé trasy (vodorovně pod stropem->koleno->svisle dolů do krabic, abych se pak netrápil s protahováním; výjimky: do venkovních žaluzií jdu husarem (max. 50cm), na EZS magnety v oknech jdu mikrotrubičkou na optickej kabel; přesněji - krabice v rohu u stropu jsou na PIR, do nich ústí taky mikrotrubičky z oken
  8. hoši vyvrtali krabky a šlicy vyřezali flexou
  9. pak se to osadilo a přisádrovalo na zdech
  10. větší stropní prvky a nosný lišty jsou na zatloukací kotvy / závitovku M6, trubky jsou průběžně chyceny děravým páskem+natloukačky
  11. slicy se zaházely a přetáhly perlinkou, pak omítka
  12. QA: všechny mikrotrubičky a složité trasy jsem pro jistotu protáh perem (trubičky se lámou)
  13. některý speciální trubky jsou výjimečně po zemi
  14. pak dále vzduchotechnika (všimněte si odtahů z mísy), závěsy, vracák z digestoře, aj.
  15. Rozebiratelný strop bude pouze na hajzlíku a v chodbičce. Zaklopení jsem zatím neřešil, ale vidím to na úhelníky do zdi a na to posadím desky š90cm. Zkusím je opticky vylepšit rastrem z latí nebo tak něco.
  16. Teď je omítnuto, několik trubek ještě přesto přidám ač post festum, ještě není pozdě.
  17. Celou infrastrukturu (trubky/vodu/topení/krabice/stropní objekty) mám přesně zaměřeny a zpětně je překreslím do výkresu v Corelu takže kdybych jednou něco vrtal nebo sekal, tak se není čeho bát. Vše je samozřejmě detailně nafoceno. 
  18. Teď uděláme SDK rastry, potom podle nich naplánuju kam půjdou světla, případně později repro atd.

Na pár mistech to praská, tam to ještě předěláme, jinak asi dobrý. Krabic a trubek je fakt hodně, místy overkill, návštěvy a kraftsmeni se chytají za hlavu. Ale vyšel jsem z faktu že zasádrovat je můžu vždycky, přidávat naopak nepůjde. Cílem bylo vyhnout se později zásahům do omítek a SDK, třeba až loxone zlevní multiroom 😀

Lessons learned: dejte si trubek radši víc, pak toho jinak budete litovat. Já teda zatím nelituju. Dobře se zamyslete co všechno kromě eletriky chcete tahat, trubky snesou lecos (např hadice s tlakovým vzduchem). Všechno co časem degraduje nebo vede média, která špiní (e.g. digestoř) budete časem muset vyměňovat - dimenzujte související chráničky dostatečně (viz vracák digestoře - plochý kanál je volně uložen na závěsech ze sololitu, abych ho mohl vyměnit až zasmrádne).

Disclaimer: Nemám zkušenosti, je to čistě moje moje DYI koncepce, takže bez záruky. Takhle mi to přišlo nejlepší...praxe ukáže.

 

Je to pěkné, takhle by se mi to líbilo na každe stavbě 🙂


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

taky se už skoro rozvádím 🙂


   
ReplyQuote
(@choze)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 10
 

Zdravím

Planuju se pustit do akce chytrý dům od Loxone.....samozřejmě svépomocí.

Chtěl bych se jen ujistit v tažení datových kabelů jaký typ zvolit pro tlačítka Loxone a senzory pohybu/světla.

Tady na fóru se psalo že stačí  cat5?

Mám možnost cat7 za lepší cenu proti Loxone.

Předem díky za jakoukoliv odpověď 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Ahoj,

mám nataháno v "hybrid módu" 🙂 Na tlačítka mám Cat5 nebo Cat6 a tam kde je i 1-Wire teploměr jsem tahal Cat6a. Někde jsem se dočetl, že 1-W je na stíněném kabelu spolehlivější.

Pro data jsem použil také Cat6a.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Souhlas s Pavlem. Na tlačítka ti staci nejobycejnejsi 5E ale na 1-wire bacha to je potvora citliva - tahal sem FTP6A.

Cat7 bych použil kdyby byla za podobnou cenu, jinak asi zbytečný.


   
ReplyQuote
(@choze)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 10
 

Dobře díky 

Tak to asi nic nezkazím když to udělám rovnou v cat7.

Dotaz  na dat.kabel jestli smyčkovat třeba po místnostech nebo každý senzor/vypínač zvlášť


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

UTP-cka vsetky do hviezdy. A velky rozvadzac (metre).


   
ReplyQuote
(@choze)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 10
 

MSK- Předpokládám s tim zapojením že do budoucna  asi lepší varianta a rozvaděč no kolik tak......jsem na 300 modulovým ale moc si nevymejšlim 


   
ReplyQuote
Page 15 / 31
Share: