Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
126.8 K Views
(@vencaol)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Zrovna tyhle mám doma 3, ale není čas je zapojit / vyzkoušet. Mohu jedno na testy zaslat.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Aaaa, ano, bol to presne ten satel. Inak cidiel z ebay mam v krabici asi 5, kazde z nich malo nejake muchy, najma v detekcii. Uplne najlepsiu detekciu siroko daleko malo pir cidielko k arduinu za 20 Kc, ale stroskotal som na tom ze som na to nenasiel designovo vyhovujucu krabicku.

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2053587.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xhc+sr+501.TRS0&_nkw=hc+sr+501&_sacat=0

Asi skoncim pri tom sateli.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Ahoj,

náhodou jsem našel tenhle thread, tak jen popíšu svoje řešení kabeláže které jsem vymyslel. Bungalov 230m2, strop spiroll + spuštěný SDK. Podstatné pro mě bylo:

  1. je jasný, že vymejšlení elektriky a slaboproudů a ostatních rozvodů trvá měsíce, tím nejde zdržovat stavbu, to bych stavěl věčně
  2. požaduji modularitu kabeláže do budoucna

Proto jsem se původně rozhodl jít stropem, pak s ohledem na pracnost a úsporu kabelů jsem rozhodl zásuvky tahat po zemi, zbytek stropem.

Čiliže zásuvky - co místnost, to okruh CYKY. Speciální zásuvky (TM, kuchyně) mají vlastní kabely. Garáž jsem nevěděl, takže jsem do zdi zasekal parapetní kanál kopos PK110X70D - tam si libovolně natahám a zastrkám co chci (zásuvky, spínače, kabely, tlakovej vzduch).

Pro zbytek (světla, STA, LAN, automatizaci ...) jsem použil kombinaci kopos žlaby mars a trubky v průměrech 16,25,32 a 40. Krabice opět kopos, ty houževnatý co nepraskaj a maj ztrojený díry na šrouby; dle umístění jsem kombinoval mělký/hluboký a spojoval 1-5 krabic dohromady. Výšky:110 vypínače, 50 noční stolky, 20 zásuvky, atypické výšky (koupelny, světla na zdi, noční světla, aj.). Příklad 5krabice pod stolem: pozice 1-2 220V po zemi, pozice 4 trubka 32 ... tam si zatáhnu co budu chtít. Příklad za dveřma dětského pokoje, kde jsou pod sebou: 3 krabice V20, 3 krabice V50 (noční stolek - světla, kabel NTB, USB charger?), 3krabice V110 (vypínače,čidla); shora trubka 32, zezdola CYKY 220V.

Všechny trubky vybíhají ze dvou ohnisek (hajzlík, chodbička), kde bude rozebiratelný strop. Odtud pak žlaby a velkými trubkami do rozvaděče. Každá trubka tedy vždy začíná na stropě chodbičky/hajzlíku, běží pod panelem vodorovně až nad cílovou krabici, tam je zatáčka 90 a kolmo dolů do krabice.

Materiál celkem cca 30k, práce ukrajinci cca 20k. Jestli to bude efektivní, to nevím, teď už je to pod omítkou a podlaha zalitá. Ale snad jo. Každopádně nejdřív natáhnu jen světla a to co potřebuju pro nastěhování, to ostatní pak za pochodu.

Pokud to někoho zajímá víc, napište, dám fotky.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ahoj, super prispevek a hlavne reseni. Ja se hlasim o fotky, protoze me to ceka a uvazuju velmi podobne.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jo hod sem fotky. Ja sem z popisu moc nepochopil, kudy to teda vedes. Chvilu pises, ze to mas v podlaze na konci zas ze vechny trubky vedou ze stropu.

Kazdopadne ja myslim, ze stoji zato na zactku to radne promyslet a pak podle toho tahat. Jakykoliv dodatecny tahani je vzdycky slozitejsi a rizikovejsi.

Vcelku by me zajímalo, jak bude ve finale vypadat chodba s rozebiratelnym podhledem - klasickej rastrovej (60x60) nebo neco jinyho.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Tady jsou fotky. Postupoval jsem následovně:

  1. nakreslil jsem si to v CorelDraw, vypočítal jsem hrubě množství materiálu, ten jsem koupil v Kamatu
  2. abych předešel kolizím a komplikacím se SDK, nechal jsem si předem natlouct do stropu všechny hřeby/dráty na kterejch se později svěšuje rastr. těm jsem se pak všude vyhnul
  3. průrazy panelem jsou vždy vedeny středy mezi armováním - geometrie příslušných závěsů jsem takto vždy navrhl
  4. místa pro sekání/řezání/vrtání krabic jsem označil barevným sprejem. Z kartonu jsem si vyřezal šablony na 1-5rámeček, všechny přůměry trubek a ostatní objekty co přijdou na strop
  5. pak jsem to všude pečlivě zaměřil a vysprejoval. červená krabice hluboká, černá standardní, černá čára dolů=CYKY, čáry nahoru trubky daného průměru+ pod stropem koleno+dál do hojzlíku/chodby; zlutej flek - trubka končí na stropě (příprava na světla aj, abych to odnikud neměl dál nez cca 150cm)
  6. krabice jsou ve výškách 20,50,110,koupelna norma, rohy u stropu (PIR, EZS magnety, žaluzky), ojediněle atyp umístění (napr světla zrcadla koupelny, niky ve sprše a další číčoviny)
  7. v trubkách jsou všude přímé trasy (vodorovně pod stropem->koleno->svisle dolů do krabic, abych se pak netrápil s protahováním; výjimky: do venkovních žaluzií jdu husarem (max. 50cm), na EZS magnety v oknech jdu mikrotrubičkou na optickej kabel; přesněji - krabice v rohu u stropu jsou na PIR, do nich ústí taky mikrotrubičky z oken
  8. hoši vyvrtali krabky a šlicy vyřezali flexou
  9. pak se to osadilo a přisádrovalo na zdech
  10. větší stropní prvky a nosný lišty jsou na zatloukací kotvy / závitovku M6, trubky jsou průběžně chyceny děravým páskem+natloukačky
  11. slicy se zaházely a přetáhly perlinkou, pak omítka
  12. QA: všechny mikrotrubičky a složité trasy jsem pro jistotu protáh perem (trubičky se lámou)
  13. některý speciální trubky jsou výjimečně po zemi
  14. pak dále vzduchotechnika (všimněte si odtahů z mísy), závěsy, vracák z digestoře, aj.
  15. Rozebiratelný strop bude pouze na hajzlíku a v chodbičce. Zaklopení jsem zatím neřešil, ale vidím to na úhelníky do zdi a na to posadím desky š90cm. Zkusím je opticky vylepšit rastrem z latí nebo tak něco.
  16. Teď je omítnuto, několik trubek ještě přesto přidám ač post festum, ještě není pozdě.
  17. Celou infrastrukturu (trubky/vodu/topení/krabice/stropní objekty) mám přesně zaměřeny a zpětně je překreslím do výkresu v Corelu takže kdybych jednou něco vrtal nebo sekal, tak se není čeho bát. Vše je samozřejmě detailně nafoceno. 
  18. Teď uděláme SDK rastry, potom podle nich naplánuju kam půjdou světla, případně později repro atd.

Na pár mistech to praská, tam to ještě předěláme, jinak asi dobrý. Krabic a trubek je fakt hodně, místy overkill, návštěvy a kraftsmeni se chytají za hlavu. Ale vyšel jsem z faktu že zasádrovat je můžu vždycky, přidávat naopak nepůjde. Cílem bylo vyhnout se později zásahům do omítek a SDK, třeba až loxone zlevní multiroom 😀

Lessons learned: dejte si trubek radši víc, pak toho jinak budete litovat. Já teda zatím nelituju. Dobře se zamyslete co všechno kromě eletriky chcete tahat, trubky snesou lecos (např hadice s tlakovým vzduchem). Všechno co časem degraduje nebo vede média, která špiní (e.g. digestoř) budete časem muset vyměňovat - dimenzujte související chráničky dostatečně (viz vracák digestoře - plochý kanál je volně uložen na závěsech ze sololitu, abych ho mohl vyměnit až zasmrádne).

Disclaimer: Nemám zkušenosti, je to čistě moje moje DYI koncepce, takže bez záruky. Takhle mi to přišlo nejlepší...praxe ukáže.

CIMG7387
CIMG7383
CIMG7333
CIMG7296
CIMG7291
CIMG7290
CIMG7288
CIMG7245
CIMG7242
CIMG7233
CIMG7232
CIMG7221
CIMG7193
CIMG7164
CIMG7148
CIMG7134
CIMG7130

   
MartinB reacted
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Muzete se hodit odkaz na ali na PIR cidla ktera jste zkouseli a neosvedcily se.


   
ReplyQuote
 Frc
(@frc)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

Máte někdo zkušenosti s rozpočtováním. Resp. rád bych rozcupoval rozpočet za elektroinstalci.

Bohužel jsem šel do akce bez projektu (i na doporučení dodavatele) takže teď se nemám čeho chytit - výsledná tabulka mě velmi nepotěšila.

Přece jen 469tis Kč za natahání kabelů (silové + UTP) a zapojení rozvaděče (Loxone+relé jsem si dodal, vstupy si zapojím sám) mi přijde mimo.

Diskuze končí - vše je dle ceníku ÚRS. Zvažuju jak zpětně prověřit délku kabelů apod.

Poučení pro vás: buď si natahejte kabely sami, nebo si dejte čas na projekt.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

ta cena je za práci nebo i za materiál? Já jsem dal elektrikářům celkem něco kolem 350tis a byl v tom vybavený rozvaděč, veškeré práce, silová kabeláč, přípojka, hromosvod; co tam nebylo tak slaboprodé kabely (něco tahali ale materiál můj) a komplet loxone jsem si dodával já


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Ty kraaaaso, to je raketa ;-).

A pokud koukam do tabulky spravne, tak v tom Loxone komponenty nejsou. Tak to jsem ted zpetne snad jeste radsi, ze sem si to tahal sam.

Jinak ale rozepsane to maji fakt detailne, takze to se bude imho dost spatne rozporovat. To tak akorat jit polozku po polozce a resit, proc to ci ono stoji o 10kc vic.  Jenze na to oni reknou, ze takove ceny proste maji.

@Frc: Nemuzes si to nechat nacenit/udelat od nekoho jineho? Nebo to uz mas jako hotove a oni ti to jen fakturuji?

Jinak jak pises, bez projektu a analyzy dopredu ani ranu


   
ReplyQuote
 Frc
(@frc)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

Je to cena za kabely (práce + materiál) včetně UTP, pak rozvadeč samotný a jeho zapojení, včetně propojení Loxone, dodání jističů, chráničů, stykačů atd.

Není tam Loxone materiál, hromosvody ..

Nejvíc mě překvapila cena za husí krk, resp. za práci s ním - 6Kč materiál - 70Kč práce


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@Frc: Mno, tak to nepotesi. Loxone to je dalsi hromada penez. Tak to je fakt ranec.

Otazka ale je, jestli to tak proste nemaji vsichni. Je to chytry dum, tak to napali. Neco jako "je to pasiv, cena je automaticky 1.5x vyssi".


   
ReplyQuote
 Frc
(@frc)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

 

@Frc: Nemuzes si to nechat nacenit/udelat od nekoho jineho? Nebo to uz mas jako hotove a oni ti to jen fakturuji?

Jiné firmy jen vezmou stejný rozsah a dají (takřka) stejné ceny.

Napadá mě jedině soudní znalec, ale práce mám i tak dost 😉

Rozhodně se mi nezdají délky a některé počty jsou taky dost podezřele zaokrouhlené na stovky.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

no pozor, ale ty v tom máš i vypínače a rámečky;  UTP mě vyšly na 50tis+, vypínače a rámečky dalších 50.tis a už jsem na podobných penězích jako ty ...

jak píše "L", mají to fakt detailně rozepsané; jak ti děalali cenovou nabídku? dali ti nějaký rozpočet?


   
ReplyQuote
 Frc
(@frc)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

Cenová nabídka byla pro potřeby hypotéky, ale to bylo rozsahem úplně jinde. To bylo než mě L. nadchl pro Loxone 🙂

Položkové ceny jdou dle ceníku, něco jako ÚRS/M21.


   
ReplyQuote
Page 14 / 31
Share: