Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
130.3 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Prave preto to riesim. Tych cyky bude na hromade okolo 30, ale sucet prudov neprekroci 3x25A (pretoze to je hlavny istic do domu). Kazdopadne vo vetvi ktora smeruje do kuchyne sa nejake tie prudy zbehnut mozu (indukcia, trouba, mikrovlnka, kavovar).

Pomoze niecomu, ked tie kable budu len stiahnute paskami a polozene na hydroizolacii, ked budu vlastne aj tak zadlabane v podlahovom polystyrene, nad ktorym je podlahovka? A do list by som narval len slaboprud?


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

kabely vyvázat a hodit rovnou na podlahu. Ulevis kabelum - nebude jim horko a sobe usetris praci 🙂

UTPcka mam na podlaze taky volne - nenapada způsob me jak by se mohly mechanicky poskodit pod 20cm polystyrenu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No moze ich prejst nejaky debil pocas stavby nejakou mechanizaciou napr. Nic ine ma uz nenapada ...


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Přesně tak, jde o ochranu v průběhu stavby. Po zakrytí je to už ok.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Jasne, během stavby jsem je mel taky lokalne zakryte listama. Ale moc se neosvedcily, kabely bych dal exponovane mista priste spis do chranicky. Ty listy nic nevydrzi 🙁


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Příští stavba, kterou mám naplánovanou bude realizovaná s vedením kabeláže výhradně ve stropním podhledu. Je to sice o dost drážek navíc ale stojí to za to. jediná nevýhoda je případné křížení se vzduchotechnikou - ale pokud je v podhledu dostatek místa, tak nemůže být problém.  


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

tahám všechno stropem a je to peklo a práce, ale dělám to přesně z těch důvodů, které uvádíte. souhlasím s koldou ... zatím mám stropem jen 2NP, v pondělí by mělo být už i kus spodku tak pak mohu nafotit jak to na stropě vypadá... na zem jsem to dávat nechtěl ani já ani elektrikáři ...


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Mě tak teď napadlo, že nemám úplně vymyšleno roztahání kabeláže pro pohybová čidla. na chodby dám 2 pohybová stropní 360° čidla; do garáže mi vedou 3 dveře, a 3 okna; zde uvažuju buď 2 čidla na zeď do rohů, abych pokryl tak nějak co největší prostor a nebo jedno stropní zase 360°; garáž má 3*7,5m

no a teď váhám, co ostatní místnosti, kde jsou okna nebo vchodové dveře; dávat také stropní? nebo do rohů vždy naproti? jak to máte řešeno vy?

Se zabezpečovačkou počítám s Paradox Evo HD; vím že hodně z vás dávalo vždy čidlo do rohu protilehlého oknu nebo dveřím, ale já bych se asi "učidloval", protože například v zádveří mám vchodové dveře, okno a ještě dveře z garáže ... díky za hinty 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, predstava ze dalsich 300 dratov taham stropom - a vsetky musim vydrazkovat od stropu skoro az k podlahe - asi by ma jeblo. Tych 150 dratov co mam v strope sme tahali 1.5 dna a dalsie 2 sme ich rozhadzovali po jednotlivych okach rastru. Nehovoriac o pracnosti drazkovania do VPC. Ako som vzdy hovoril, ze drevodom nikdy, tak po elektrike musim zodpovedne skonstatovat, ze uz na tom zas az tak moc netrvam 😀

Co sa tyka cidiel, mam v kazdej miestnosti, kde je mozny vstup z vonku (aj nasilim) klasicky pir-ko v rohu. V "spacich" miestnostiach mam k miestu kde bude postel vzdy dotiahnute utp-cko (na pir/zavoru ked clovek da nohy z postele) a jednu 5x2.5 na led pasku. V miestnostiach, kde sa nespi, mam utp-cko na stropne pirko. No a potom mam este stropne pirka v roznych "koridoroch" kade sa predpoklada nocny pohyb, takze prakticky vsetky chodby, kupelne, wc, kuchyna (v noci po pivo do ladnicky)...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

V čem tkví výhoda tahat vše stropem? Napadá mě jen ochrana drátů před dělníkama....


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Tahat vse podhledem mi taky prijde jako zbytecny masochismus. Kabely byly volne hozene na zemi cca mesic a zadnemu se nic nestalo. A to jsme tam meli i exkurzi cca 30lidi na Dny pasivnich domu :))


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3076
 

Hlavne kdyz to tahate vsechno v podhledech, to tam mate nejake zlaby? nebo tam mate ty kabely navolno a total- chaos? 😉

Ja mam v podhledech jen par a fakt me irituje, jak jsou tam ty kabely jen tak navolno 😉


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja jsem taky všechny kabely nacpal nad podhled a jsem s tím spokojenej. Práce to byla nějaká navíc ale myslím že se vyplatila.

Stropy mi vypadají nějak takhle (ve finále jsme datové kabely ještě vyvázal do svazků, takže teď vypadají trochu líp 🙂 ):

20160911 143445
20160911 143324
20160827 144348

edit: koukám, že si to nějak neporadilo s otáčením fotek...


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

mam to tahane velmi velmi podobne jako radek, jen u me mi to pripadne vic "ucesane" 🙂 ale to je subjektivni dojem zpusobeny potem a krví, které jsem na to m nechal 🙂

jinak tahání stropem je sice náročnější, ale jednak se mi to víc líbí, připadne mi to nějak logičtější, ale je s tím práce, no. Na příštím baráku bych možná dal na strop rošty od koposu, ale jinak za rozhodnutím dát do do stropu si stojím.

... spíš mě teď trápí ten rozvrh těch čidel :-/ jaká, kam, kolik ° rozptyl ... jak vysoko od stropu ....


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Zdar chlapi, nikde nemozem najst doporucenie ake zily utp-cka vyuzivat na co. Myslim, ze som to uz niekde na fore/blogu videl, ale uz to proste neviem najst. Zajtra kladiem dallasy na rozvody vody a za tyzden mi to uz zakryju, tak to trochu hori (ako vzdy a vsetko).

V ramci prvotnej uvahy som sa dopracoval k vlastnemu navrhu znejucemu takto:

  • modra +24V
  • modrobiela +5V
  • hneda GND
  • hnedobiela 1wire data
  • zvysok tlacitka

Napajanie samozrejme podla potreby, nepojde vsade ako 24 aj 5V naraz. 1wire doporucovali stocit so zemou, preto som pouzil hnedobiely.

Nejaka oponentura?


   
ReplyQuote
Page 11 / 31
Share: