X
Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
129.1 K Views
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Hlavne aby ses v tom sam vyznal 🙂

 

Jinak zde:  https://www.loxone.com/cscz/kb/kabelaz/


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Fajn, tak loxone pouziva TX- ako +24V. Asi na nich seriem a pouzijem tu standardnu modru...

diky.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Moje doporučení - udělej to tak, aby to bylo hlavně pro tebe logický a v maximální míře univerzální pro celej barák.

Já to mám třeba takhle:

  • hnědá - +24VDC
  • hnědo-bílá - +5VDC
  • zeleno-bílá - GND (v případě např. PIR)
  • zbytek pro vstupy od tlačítek, signály od PIR,...

Na 1-wire tahám samostatnou kabeláž, tak aby byla sběrnicová topologie (s hvězdou mohou být problémy).

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já má vždy +VDC jako modrou a GND hnědou. Mám tak jakž takž jistotu, že když někdo zamění kabel bude to kompatibilní s PoE. Stejně se ale nevyhneš změnám - proto mám kabelovou knihu, kde si všechno značím.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Co jsem si koupit Unicu na testovani, tak ta ma defaultne diodu v miste mackani. Takze mozna uz nova sarze je delana podle logiky.

Jen "byt ci nebyt", tedy stisk nahore ci dole zustava nerozhodnuto.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Ahoj všem, jsem aktuálně ve fázi tahání kabelů, silovou mám hotovou a čeká mě slaboproud. Než se vše zaklopí a zabetonuje nemáte tip na co jste při své instalaci zapomněli, kam ještě přidat/ubrat 🙂 , dát jiný kabel, atd?

Díky.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Dával jsem si teplotní čidla do země i do podhledu; natahal jsem si kabely k vodoměru i k rozvaděči na podlahovku; kabely pro kamery, pro meteo-stanici, zabezpečovačku, rezervní kabely "ven", anténní kabely do všech místností, HDMI kabely do pracovny a obýváku (tv stěna); příprava pro led pásky a led osvětlení schodiště, kabely pro LARA, repro v obýváku a koupelnách, kabely pro ventilátory do koupelen a wc, spínání gar. vrat ... pohybová čidla, antény pro wifi, a víc už toho asi není; co bych ještě udělal, senzory zatopení k pračce, myčce a tak ...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3069
 

Dej kabely kamkoli te napadne, i tam, kde ti to ted prijde zbytecne ;-). Napriklad na kamery ven z baraku, na ovladani zaluzie na pergole, priprav si husi krky z TM ven idealne na vsechny strany domu, at pak muzes rozsirovat okoli domu.

Jinak doma UTP na ovladani hlavic podlahovky, PIR cidla, pripadne kamery, mereni teploty (nejen ve vypinacich, ale treba cidlo na radiatoru v kopelne, na to sem zapomel), cidla teploty zalite v podlaze na mereni teploty podlahy a pripadne dohrivani dlazby v zime (to sem dodatecne dosekaval).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3069
 

Jasne, senzory zatopeni nejen k mycce/pracce, ale i k vane. Pak urcite jak pise Mira, kabely k vodomerum, pak jeslti mas klapky na rekuperaci tak kabely k nim. Dal pak jeste kabely k boileru/zasobniku TUV (pokud ho tak jako ja nemas v TM), tak k TUV 2 kabely a cidla, at muzes merit horni/spodni teplotu vody.

K tomu jeste cidla ven na teplotu domu na severu/jihu, pokud mas sklep/nejakou boudu, tak nejake husi krky do nich, at si tam pak muzes natahnout taky chytrou instalaci/mereni teplot/hlidani oken/dveri/pir/...

Pak jeste priprava k brane, husi krk na elektriku+UTP na ovladani, dal pak husi krky tam, kde bys treba mel casem solary a nedalo by se tam uz dodatecne dostat.

Jeste me napadaji cidla oken v dome jeslti mas


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

U mna asi az cas ukaze. Z pamati par moznych chyb - daval som len 1 koax od televizorov a neviem ci to nebola chyba. Na druhu stranu bude iptv, tak snad ok. Nedal som zabetonovat teplomery do podlahy (na druhu stranu mozem merat teplotu vsetkych vratiek v rozvadzaci podlahovky). Neriesil som ziadne usb nabijacky, ziadne priechodky na hdmi kable (tv stenu v obyvacke budem mat z sdk, takze je kabel kam schovat, okrem toho sa mi htpc vklude schova za telku ked vytiahnem von ir cidlo). V technickej sa asi nevyhnem potiahnut nejaku listu s kablami, v case tahania kabelaze este nebolo vsetko na 1o0% rozhodnute, momentalne je uz cast steny pod omietkou. Nikde do podlah som nedaval volne chranicky, takze ak som niekde zabudol na zasuvku, pojdem stropom.

No a na zaver - mam kurevsky malu technicku miestnost (7 m2) a nemam kde dat pultovy mraziak keby som chcel...


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já z toho co bych teď udělal jinak / na co bych si dal pozor:

  • dostatek rezervních chrániček ve svislém směru skrz barák (od rozvaděče pod střechu)
  • rezervní chráničku pro kabelové i wifi připojení internetu
  • 2x rozmyslet umístění silových zásuvek. Až je to hotový tak vidím, že některý chtělo dát jinam
  • vývody pro LED-ky (ať už ve stropě, ale třeba i v kuchyni, koupelně,..)
  • zvážit početl žil v kabeláži na osvětlení. Někdy (např. obývák) se vyplatí natáhnout 5x1,5 (příp. 5x2,5) a mít tak možnost, rozdělit světla na 3 okruhy (popř. na 4 pokud jedeš na 12/24VDC).
  • nezapomenout, že aktivní prvky (switche, AP, miniPC,...) potřebují taky napájení, nejenom data

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Tak s technickou místností jsem na tom ještě hůř mám 5m2 a dle propočtů se mi tam vejde rekuperace s bojlerem, pračka+sušička, mrazák musí být šuplíkový, rozvaděč a ještě prý žehlící prkno.

Jinak z toho co píšete většinu mám. K rekuperaci mám 2x husí krk v podlaze z rozvaděče. Chráničky ven taky jsou. Čidla do podlahy plánuju.

Dobrá připomínka jsou čidla k žebříkům v koupelnách a čidla pro teploty venku. Na půdu mám z rozvaděče 2x chráničku, v jedné už je internet abych mohl při tahání poslouchat to ajpí rádio 😀

Díky všem za připomínky, kdyby vás ještě cokoliv napadlo...

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3069
 

tech 5m2 bude zabijackych. ja mam 9m2 a je to peklo. 

Mam tam sice navic server, ale zasobnik na TUV mam vedle ve spajzu, stejne tak je ve spajzu mrazak (stojatej). Pracku/mycku mam v dolni kopelne, ale tu bych tam asi nacpal, pokud bych ozelel stul co jsem si tam udelal.

V TM mam rozvadec+server+skrin na routery/switche/patch panely, optickej modem,..., pak ten svuj stul na arduio bastl (nikdo mi tam nerika, ze tam mam bordel 😉 ), zmekcovacku, tepelny cerpadlo, rekuperaci, pak jednu 60cm skrinku na kufriky a pak 2x regal tusim 100cm na veskery IT veci a ciste naradi (zadna kanga,...)

A je tam narvano. 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Jj zabijácký to asi bude, ale na jednu stěnu se vejde rekuperace s bojlerem (vše v jedné krabici) pračka+sušička, mrazák a ještě expanzka od studny, na druhé bude rozvaděč, měnič na FVE, datový rozvaděč pod nima bude ještě místo na poličky, jako můj pracovní kutloch mám jednu místnost v patře 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

@Radek

2x rozmyslet umístění silových zásuvek. Až je to hotový tak vidím, že některý chtělo dát jinam

Můžeš být prosím konkrétnější, taky jsem totiž při tahání něco změnil a každá připomínka se hodí, díky.

 


   
ReplyQuote
Page 12 / 31
Share: