X
Forum

Forum

Podlahove vytapeni ...
 
Notifications
Clear all

Podlahove vytapeni v pasivnim dome

295 Posts
32 Users
14 Likes
53.9 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

S tou akumulací to až tak jednoduché není. Třeba Nibe co vím tak pořád má všechny (možná krom nějakých vyšších výkonů) TČ země-voda s klasickými scroll kompresory bez invertoru (= frekvenčně řízeného kompresoru). Tvrdí, že ve výsledku vydrží déle nežli invertorová, která mají (při velmi nízkých a velmi vysokých výkonech) větší opotřebení součástek.

Nevím, jestli je to pravda, jen píšu co jsem kdesi četl...


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Chapu, ze v tomto vlaknu resite hlavne/pouze podlahove vytapeni.

Ale ma smysl vytapeni resit bez navaznosti na TUV? Jak v pasivech resite TUV, at uz mate vytapeni jakkoliv?

Jestli dobre pocitam, tak v pasivu mi naklady na TUV vychazi vetsi nez na vytopeni celeho objektu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

O tomto bola debata v krcme. Dokazes kvantifikovat (financne) spotrebu TUV? Chapem ze vo viacclennych kacacich rodinach to bude viac, ale u mna to zatial v elektrike vychadza na 6-10kkc rocne. S tepelnym cerpadlom to bude 3-5, uspora 5-6 tisic. Mam osadene OKC s hadom a trojcestak, zatial som do toho klimu este nepustal. Zasobnik a trojcestak ma vysiel skoro 30, takze teoreticky by to malo byt za 5-6 rokov spat, prax ukaze.


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 

- chcem vodnu podlahovku, ale odmietam dat 150-250 za TC - daj si zem-voda a-la @L max za 100, alebo modifikuj klimu za 50 (+10 za elektrokotol, riadenie za 0 [Loxone]).

Myslím, že tohle bude ta cesta....ještě před pivem jsem měl pocit, že TČ je do pasivu čistá kokotina, protože s cenou kolem 300k (registr, čerpadlo, ...) nemá šanci se během svojí životnosti rozumně zaplatit.

Jestli jsem to správně pochopil, tak ty máš na baráku klima jednotku (takovej ten box s vrtulí) a uvnitř tepelný čerpadlo, kterým natápíš vodu do topení, do budoucna i TUV. Je tak?

 

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Taky jsme zvažoval, jakou jít cestou a nakonec sem vybral dražší variantu - TČ (země/voda s plošným kolektorem). Má v sobě už zásobník na TUV a natápí mi do podlahy.

Důvod byl především ten, že v zimě je topení nejdůležitější podmínka k "přežití v domě". Pokud by se něco podělalo, tak by nebyl čas si s tím nějak hrát a shánět servisáky.

Takhle mám dodaný a zprovozoněný komplet TČ od jedné firmy, která mi na tom drží prodlouženou 5-ti letou záruku a mají i garantovaný případná servis do určité doby.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: Lamak
....ještě před pivem jsem měl pocit, že TČ je do pasivu čistá kokotina, protože s cenou kolem 300k (registr, čerpadlo, ...) nemá šanci se během svojí životnosti rozumně zaplatit.

 

Ono taky záleží do jakého pasivu. V případě naší "lehké" dřevostavby by to kokotina nejspíš byla. Dokážu teplo rychle udělat, ale taky mi rychle zmizí, myslím že u nás by se TČ rychle utrápilo. Šel jsem cestou sálavých panelů+rekuperace s TČ na TUV a letní dochlazování domu. Je fakt, že až bude blackout tak nejspíš umrzneme, ale třeba to zachrání ty nové Italské transformátory co ČEPS zprovoznil 😀


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 

V tomhle mi přijde rozumné pořídit kamna, podobně jako má L, u těch jeho je ale problém, že bez elektřiny si taky nezatopí...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

No právě, byl bych na tom stejně, navíc komín, pravidelné revize...

Ale i tak mu je trochu závidím 🙂


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@Lamak - http://topimklimatizaci.cz/. Mam len kondenzacnu jednotku (vrtulu vonku) a v baraku mam vymennik + malu krabicku co riadi tu vrtulu. Tu krabicku riadim loxonom (0-10V). Klikni si na "schemata" a pochopis.

@Radek - ako zalohu tam mam elektrokotol, ktory automaticky zopne ked klima nestiha, alebo je mrtva. Nepotrebujem ziaden 5 rocny servis za dalsich 150 tisic.

Par fotiek tu: http://divamse.cz/therm/diskuze/?thread=149


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 

Nebo jak doporučuje Partika nějakej krb na biolih. Nepotřbuješ komín a na to občasný zatopení a pocit sálavýho tepla by to mohlo stačit. Třeba do obyváku v pasivu by to asi mělo být dostatečný i při výkonu 1-2KW nebo se pletu?

http://www.bio-krby.com/modoshop/eshop/7-1-Bio-krby-Nastenne/0/5/798-Bio-krb-Kratki-DELTA-2

 

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No v Rakousku ty biokrby záměrně dávají do domů z VPC, z důvodu uvolňování vlhkosti, protože u domů z VPC je s tou nízkou vlhkostí trošku problém.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

U bioliehu som cital nejake nezdrave vypary pri horeni. Co je na tom pravdy netusim. Pokial budes mat skutocny pasiv (do 2 kW), ser na tc totalne. Pokial budes mat okolo 3 kW, daj si do obyvacky klimu za 13 (vzduch) a infrapanely. Pokial pojdes k 4 kW, tak betonovu podlahovku a modifikuj klimu za 50 alebo ako som pisal zem-voda a-la @L za 80.


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 

No zvažuju, že s ohledem na náklady a využitelnost právě vemu ten biokrb. Na občasný přitopení (rozumněj zmrzlý holky vyžadující sálavý teplo) a atmosféru to bude imho dobrá sranda...

Ta modifikovaná klima se mi hodně líbí. Imho by to bylo dobrý řešení do baráku k našim...


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 
Posted by: msk

U bioliehu som cital nejake nezdrave vypary pri horeni....

To mě taky napadlo, jestli to nebude problém. Budu se na to muset ještě mrknout. Vyloženě prasárna mi přijdou ty lihy s vůní, tam bych to viděl na zdravotní rizika skoro na 100%, stejně jako u různých komerčních voňavek do zásuvky...

Každopádně díky za to shrnutí, tak nějak to asi dopadne, uvidím, jak vyjdou TZ


   
ReplyQuote
Page 8 / 20
Share: