X
Forum

Forum

Podlahove vytapeni ...
 
Notifications
Clear all

Podlahove vytapeni v pasivnim dome

295 Posts
32 Users
14 Likes
53.6 K Views
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

ja som tiez nechapal veci, proti ktorym su jasne argumeny... az kym som nevytopil susedu (3x) koli prasknutej hadicke, zavitu a neviem comu a od vtedy mam panicky strach z vody. Viem, v dome nevytopim nikoho ale strach ostava 😀


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Jak chces podlahovkou vytopit susedu? Je tam par desiatok litrov vody prakticky bez tlaku. Vytecie par litrov, cerpadlo nasaje vzduch a je koniec.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
Topic starter  

To je zase hejt 🙂 Topne kabely na nas barak (DEVI) staly par tisíc - suverene nejlevnejsi zdroj vytapeni co je k dispozici. Nerozumim proc by mel byt problem s rozmistenym nabytku nebo pokladkou koberce. To je spis takova urban legend nez realny proti-argument.

Osobne bych si teplovodni podlahovku taky do baraku nedal - problematicka regulace, vysoke naklady a strach z stříkající vody :))

 

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Tak myslím že už trochu přehání obě strany:

- u elektriky jsem o problémech s nábytkem nebo koberci nikdy neslyšel ani nečetl. Co vím, tak je jen potřeba vybírat např. vhodný vinyl (ne každý je pro elektriku vhodný z důvodu rychlých změn teplot). Pořizovací náklady bude mít proti vodě určitě menší.

- u vody je samozřejmě nutné počítat i zdroj teplé vody, což le logicky vždy dražší nežli samotné kabely v podlaze. Následné provozní náklady jsou ale nižší nežli u ele. Ale bludy typu stříkající vody a problematické regulace jsou trochu úsměvné. Pokud se to někomu děje, má to špatně namontováno / vyváženo / zaregulováno.


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 
Posted by: msk

 

Jak chces podlahovkou vytopit susedu? Je tam par desiatok litrov vody prakticky bez tlaku. Vytecie par litrov, cerpadlo nasaje vzduch a je koniec.

   

Jak som pisal, logicke argumenty su na jednej strane aj u mna Ale ja jednoducho chcem vody co najmenej (viem znie to paradoxne, ked budem mat v dome 1,5kubikove akvarium..). Ja nejdem ani do el. podlahovky ale do infrapanelov. Mam s nimi velmi dobre skusenosti v byte, tak nemenim :).  Podla mna ide doba, kedy rozdiely medzi roznymi typmi kurenia pomaly miznu. Pri nizkych stratach budovy je v podstate takmer jedno aky zdroj mu doda teplo. A je to super, kazdy si moze vybrat to, co sa mu najviac pozdava 🙂


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Asi jsem se nakonec rozhodl pro teplovodní podlahovku s akumulačkou na kubík vody. Kterou budu natápět krbem el. patronou a solárem. Nechám přípravu třeba pro doplňkovej zdroj jako TČ do budoucna, Líbí se mi představa, že si večer uděláme se ženou romantiku u krbu a tím si natopíme kubík vody, kterej mi pak bude 3dny topit do baráku 🙂  teda snad 😀


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 
Posted by: Solcik

 

Asi jsem se nakonec rozhodl pro teplovodní podlahovku s akumulačkou na kubík vody. Kterou budu natápět krbem el. patronou a solárem. Nechám přípravu třeba pro doplňkovej zdroj jako TČ do budoucna, Líbí se mi představa, že si večer uděláme se ženou romantiku u krbu a tím si natopíme kubík vody, kterej mi pak bude 3dny topit do baráku 🙂  teda snad 😀

   

Daj si to este spocitat. Vidim tam zradu v tom, ze nemozes mat krb s velkym vykonom, koli tomu, ze ked zakuris, tak budes musiet hned okna otvarat a teda krb s nizkym vykonom aby ti ten kubik vody ohrial. Neviem ako to presne funguje, nerozumiem tomu ale princip som naznacil 🙂


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Mám v plánu obestavěnou krbovou vložku s přikládáním zezadu, výkon do vzduchu 3kW do vody 9kW.. prostor s tim moc neohřeješ, ale vodu si natopíš


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

Evidentne to mas premyslene, super!


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Doufejme 😀  snad nebudu nešťastný 😀 


   
ReplyQuote
(@alladdin)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 48
 

Nevím jak u pasivního domu, tam to může být přeci jen problém. Já jen dodám zkušenosti od nás.

Máme dům který má ztráty 5-6kW (obytná plocha 125m2) a vytápíme právě krbovou vložkou (KV 025 W02 BD - 18kW) s oboustranným přikládáním a trošku menší nádrží 750l.

Prostor který vložka vytápí přímo je kolem 50m2 (130m3), je tam tepleji zhruba o stupeň než v ostatních místnostech, což je v pohodě.

Problém je v technické místnosti, kde je druhá strana krbu a akumalční nádrž, tam je občas i přes třicet a je třeba větrat.

Další věc je, že 750l ohřátých na 60°C vydrží tak akorát do druhého dne.

A ohřát těch 750l pomocí téměř dvojnásobného výkonu kamen nám trvá 3-4h.

To jsou jen postřehy za tři topné sezóny.


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

já budu mít zadní přikládání i akumulačku v garáži 30m2 takže přehřívání asi nehrozí.. Jinak díky za konkrétní čísla, dost pomůžou


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

Souhlasím s @msk elektrika topí 1 k 1 a s tim se nic neudělá pokud je vysoká ztráta, tak se člověk pěkně prohne. Oproti tomu teplovodní topení má variabilitu zdroje a člověk může líp reagovat na vývoj cen energií.

Ta fólie mi přijde jako nějaká marketérská hříčka, topné fólie jsou na světě už dlouho a používaj se jako naprostý nouzovky tam, kde je málo prostoru. Jestli už jste někdo rozebíral plovoučku, tak víte jak to pod ní vypadá, představa že pod plovoučku dam fólii (pravda chráněnou pe folií :oD) a ta plovoučka se mi po tom vozí, tak každá nečistota, nerovnost podkladu je pro folii smrtelná.

@koldavideo na chaty používáme nízkoteplotní sálavé panely, případně vysokoteplotní na terasu od Fenixe. Samozřejmě neni chata jako chata a do každé se hodí něco jiného.


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 

No po včerejším pivu se mi potvrdilo, že můj původní plán s tím, že chci mít teplovodní rozvod, který je možné natápět kde čím dle situace (el, TČ, plyn-v pasivu nereálné,solar ....), nebyl úplně mimo.

Čím si ani po zdejší diskusi nejsem jist, je vhodnost akumulačky. Uplně v začátcích jsem s ní počítal a pak mi bylo vysvětleno, že to je hovadina. Chápu, že extremně záleží na TZ, ale bavme se cca o pasivu max lepším NED.

Z toho co se tu psalo mi taky není jasný, proč do pasivu nestačí lepší klima (COP4) nebo el. přímotopy (chápu 1:1) s pořizovací cenou mimo relace co tu padaly. Je to jen tím, že papírově to prostě neprojde, byť by to byla relevantní varianta?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pokial nemas pasiv, stavebny urad Ta donuti pridat nejaky neelektricky zdroj tepla. Mozes si vybrat krb s vymennikom a robit choť topiče, TC, "TC" vzduch-vzduch (klima) v najvacsej miestnosti, solar ...

Klima Ti COP4 do vody neda, urcite nie v mrazoch. Do vzduchu nejaka lepsia sice hej, ale jak to budes distribuovat po dome? Rekuperacka Ti to neroznesie, na to zabudni. Mne momentalne bezi klima s COP 4.6 do vody, ale vonku je 11 a vodu mam 35. Pocitaj v nizkoenergetaku s podlahovkou v rozumnych mrazoch (-5) okolo cop3, v ukrutnej zime (-15) okolo 2. Coz je furt krasne cislo, za tych ~60 tisic co som za to dal je to pecka. Akurat to chce zohnat chladiara, pokial si moravskoslezky alebo aspon pobliz tak Ti to namontuje ten co mi ju predaval, inak to moze a nemusi byt boj (aj ked na tom nic nie je, akurat chladiari su asi lenivi zmrdi co nepotrebuju prachy alebo co ...).

Akumulacka je TOTALNA PICOVINA a to ze je vacsina projektantov kretenov a ziju 20 rokov dozadu, ked neboli invertorove kompresory, je ich problem. Ja mam kompresor brutalne predimenzovany (8kW do 4kW domu, pri tychto teplotach z toho na max. dostanem ~12 kW) a nemam najmensi problem to uriadit. Bezi to 6 hodin na 800W a potom to na pol dna chcipne. Strata priestoru a COP. Skrtni to, zabudni ze nieco take existuje.

Resume za mna:

- potrebujem to vyriesit len papierovo a nevadi mi elektrokotol/infrapanely - kup si do obyvacky klimu

- chcem vodnu podlahovku, ale odmietam dat 150-250 za TC - daj si zem-voda a-la @L max za 100, alebo modifikuj klimu za 50 (+10 za elektrokotol, riadenie za 0 [Loxone]).


   
ReplyQuote
Page 7 / 20
Share: