X
Forum

Forum

Podlahove vytapeni ...
 
Notifications
Clear all

Podlahove vytapeni v pasivnim dome

295 Posts
32 Users
14 Likes
53.6 K Views
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 
Posted by: @kobra23

Tlakování je přesnejší vzduchem. To co píšeš ty je blbost. Vzduch ukáže i netěsnost tam kde voda hlásí, že je vše ok. 

Máš pravdu že vzduch projde i tam kde voda ne, ale tím že je vzduch stlačitelnej, tak by ta zkouška musela být extra dlouhá na to, abys to na manometru poznal malej únik. U vody už pár kapek udělá velkou ztrátu tlaku.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Bohužel s tebou nemohu souhlasit. Mohl bych to popsat mnoha stránkami proč, ale napíšu to nejdůležitější.

1) Žádný svépomocný stavebník a ani většina firem nemá odvzdušňovací tlakovou stanici, která by zajistila, že při tlakování podlahovky vodou nezůstane někde v hadicích vzduch, který jak víme je dobře stlačitelný a tudíž nám kazí výsledek tlakové zkoušky.

2) Vzduch se z vody nuceně umí rychle uvolnit z vody až když teplota vody překročí 72°C. O takové teplotě si můžete v době tlakování nechat zdát.

3) Při tlakování vzduchem se používá tlakoměr minimálně průměr 100m o rozsahu stupnice 0-2,5 bar. Při sebemenší netěsnosti se chyba projeví do 15 minut. Ručička viditelně klesne. V případě použití vody se pokles ručičky projeví až druhý den popř. i po půl hodině, ale v tomto případě nemusí jít o netěsnost, ale o absorbci zbytků vzduchu do vody a následný pokles tlaku na manometru.

Tlakování vzduchem je přesnější, spolehlivější a rychlejší. Jediné co by zde mohl někdo ještě napsat je, že lepší už je jen tlakování dusíkem. Ale to je zbytečně drahé.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

@xoor

Děkuji za rady...

1) máš pravdu taky se mi nelíbí okruhy nad 100m - ikdyž některé firmy říkají že je to ok do 120m. Asi to zkusím přes tu zed.

2) s tím samozřejmě počítám. spíš sem plánoval je dát do izolace než chrániček, chráničky teplo propustí. S tím že pár trubek nechám bez aby prohřívaly podlahu.

3) room 4 je špajz tam dávat trubky nechci

4) sprcháče jsou ale plánuji dávat odvodnovaci kanal ke vstupu (budou to walk in sprchy) takže tam hadice nenatahnu. A většina lidí od toho dorazuje stejně.. Možnost elektrického topení tam sice je, ale nevím jestli to za to stojí.

5) u kuch linky sem počítal s tím že by tam neměla zustat mezera, ale bral sem že trubka přímo na rozhraní linky 60cm by měla stačit, proč ji dávat hlouběji?

6) tam je okno celkem uzke, cca 70cm a 1,5m nad zemí v tom místě je také postel, tak se mi zdalo zbytečné to tam tahat ne?

7) mám v plánu 10 cm, hraje těch 5 cm nějakou roli?

8) to je myslím bezvýznamné když ostatní smyčky vedou těsně vedle těch dveří

9) to by asi ještě šlo předělat...

Nejkratší okruh je tam 48m, do koupelny v ložnici aby šla regulovat samostatně, tedy např topit si v koupelně a v ložnici ne, což mi bylo doporučeno a zdá se jako dobrý nápad, až na ten rozdíl smyček...

 

 

 


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

@kudykam
1) já už na řeči firem moc nedám. Často to je hodně PR a raději se řídím selským rozumem a vše si počítám nebo ověřuji. Dnes se staví NED nebo PD, tak to bude vždy "nějak" topit.
2) jen pozor, aby si měl dostatečné krytí betonu/anhydritu nad izolací 5cm resp. 3,5cm je minimum. Navíc v tomto místě bude docházet k větší roztažnosti materíálu. Většinou stačí i ta chránička.

3) ok
4) nevím proč někdo odrazuje mít topení (jakékoliv) ve sprcháči. Je to příjemné ze začátku a praktické po sprchovíní. Přebytečná voda se rychleji odpaří a vysuší.  Možná bych se přikláněl, jak psal kolda, že folie by byly univerzálnější. To co se protopí je zanedbatelné. Malý tip: nedávej klasický horizontální žlab, ale vertikální do stěny .Tyto žlaby mají mnohem lépe vyřešenou hydroizolační ochranu + se kupodivu lépe čistí. Mám srovnání z domu a od obkladače, kde byl instalovány oba druhy a ten druhý je na tom lépe. Já mám ten první typ :(.
5) protože to mám podobně jako ty, tedy trubka je kousek od hrany kuchyňské linky a je to pocitově studenější místo. Když bude trubka více pod kuchyňskou linkou, posunese tato nekonfortní zóna více pod linku. Pod linkou je masa nevytápěného materiálu. Klidně bych to udělal jak u velkých oken, zhuštěně. V kuchyni stojíš nejdýl.
6) asi ok, ale já bych v obytných místnostech natáhl topení všude mimo vestavěných skříní, protože se může dispozice časem měnit. Něco podobného jsem si udělal a už bych to natáhl všude.
7) je to něco podobného jako s kuchyní a obecně se to doporučuje, ale je to více závislé na tom, jak máš vyřešený teplotní most u paty zdiva. Já stavěl s voštinovou cihlou vysypanou polystyrenem a to je něco jiného, jak třeba ytong nebo deska na pěnoskle.
8) Je a není, jsou to zase jen drobnosti. Dej to do míst, kde je pravděpodobné, že na to šlápneš. Tedy spíše ke straně kde je klika a doprostřed. 

 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Trochu sem to předělal aby byly smyčky více vyrovnané, ale stejně mi tam zůstava ta ložnice s koupelničkou, jedině že bych je dal dohromady a přišel tím možnost o samostatnou regulaci. Tak nevím...

Pozn. je to pasiv a zakládací šár je odizolovaný poritem (o něco lepší ytong)

 

Co se týče sprcháče tak sprchovou hlavici mám v koupelně v tom výklenku a bude naproti vchodu, proto sem chtěl dát tam žlab, aby mi voda necákala ven když tam nebudou dveře.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

zajimava debata a diky za link, vyzkousim si s tim pohrat predem 🙂

A taky zajimavy postreh s tim zlabem. Jeste nemam nic vybrano, ale protoze mam tloustku steny 9cm, tak to vypada blede, co jsem nasel, mely velkou hloubku do steny.

Taky dobra rada s folii. To je zajimave. Jak to resite pod vanou? Tam taky neco davate? Teoreticky by tam teplo bylo prinosne

 


   
ReplyQuote
(@kotrmelec)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 58
 

Zdravím pánové, zrovna o víkendu jsme byli v jednom koupelnovém studiu doptávali jsme se na různé věci a bylo nám sděleno, že topení pod sprchovým koutem rozhodně ne, že z důvodu roztažnosti materiálu podlahy a hydroizolace na ní to není dobré řešení a je zde velké riziko popraskání a že to rozhodně nedoporučují v jakékoliv podobě mít ve sprcháči vytápěnou podlahu. Co vy na to? Je to opravdu takové riziko a nestojí to za to ten komfort? 

Bavili jsme se pouze o vytápění podlahovém zalitém v podlaze nikoliv o topných rohožích které by byli popřípadě jestli sem to správně pochopil až na samotné podlaze? Respektive pod sprchovou vaničkou/dlažbou záleží na řešení?

 

Díky za názory a za zkušenosti hlavně pokud někdo máte.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Blbost. Kdyby to byla pravda, loupou se většině lidem podlahy a stěrky. Mám hydroizolaci od mapey (modrá) a je velmi pružná. Ať ti dají nějaký případ, nebo na čem staví svoji teorii. V NED a PD domech se do podlah nepouští vysoké teploty, takže materiál tolik nepracuje.
Ale samosebou nic nevydrží věčně. Většinou to jde dolu po 20-25letech. Doporučuji cca 2-3x do roka kontolovat kvalitu silikonu a spárovačky. Pokud uvidíte degradaci a praskliny, je potřeba to udělat znovu.


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

No já mám doma obě varianty vytápěný i nevytápěný sprcháč a znova bych do vytápěnýho nešel. Když jsem pracovně třeba na dva dny pryč a manželka u mámy, tak  je to topení schopný vysušit odpad v tom odtokovym kanálku a smrdí to do koupelny. Druhej sprcháč kterej je nevytápěnej ale přímo sousedí s vytápěnou plochou stejně do hodiny od sprchování hezky uschne, nic se nikde netvoří a to, že je pocitově chladnější na nohy když do něj vlezu úplně tak nehraje roli, když se během 20ti vteřin stejně ohřeje od dopadající horký vody. 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Pokud by tam byla ele rohož, tak je možné ji jen časově pouštět na večer na pár hodin.

Toho vysoušení odpadu se taky trochu bojím, když budu mít kanálek vedle trubky podl. topení. neexistuje i nějaký se suchou klapkou? Tak jak ty kulaté odtokové?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já bych teda nevytápěnej sprcháč nechtěl. Nejde o to, že se vyhřeje za chvilku dopadající vodou, ale o to, že když do něj vlezu tak mě to prostě nestudí. I 5 vteřin by mi bylo nepříjemných 🙂

A s vysycháním odpadu problém nemám. Kolem vtoku mám polystyrén a trubku s topením nemám nalepenu až na to. V horní koupelně se zatím nikdo nikdy nesprchoval (malý děti) a odpad tam vyschne tak 2x za rok. Což přežiju.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Nikdy se mi nestalo, žeby se mi vysušila voda v sifonu a začalo to smrdět. A to jezdíme běžně i na týden pryč v zimě. Topení nechávám běžet furt stejně. Topíme na 23.5C.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @solcik

No já mám doma obě varianty vytápěný i nevytápěný sprcháč a znova bych do vytápěnýho nešel. Když jsem pracovně třeba na dva dny pryč a manželka u mámy, tak  je to topení schopný vysušit odpad v tom odtokovym kanálku a smrdí to do koupelny. Druhej sprcháč kterej je nevytápěnej ale přímo sousedí s vytápěnou plochou stejně do hodiny od sprchování hezky uschne, nic se nikde netvoří a to, že je pocitově chladnější na nohy když do něj vlezu úplně tak nehraje roli, když se během 20ti vteřin stejně ohřeje od dopadající horký vody. 

Nemáš špatně udělané odvětrání kanalizace? Nevytahuje ti vodu ze sprchy třeba záchod? 


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

To mám dobře udělané, na konci každé kanalizační větve mám komínek nad střechu + nad každým WC..  celou letní sezonu kdy je topení vypnuté to nevyschne ani jednou.. opravdu to dělá topení a to pouštím do topení vodu né moc teplou kolem 28-30°  Poslední dráha hadice je cca tak 15cm od kanálku, ten beton se prostě prohřeje až k sifonu a vypařuje ho.


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 
Posted by: @xoor

Blbost. Kdyby to byla pravda, loupou se většině lidem podlahy a stěrky. Mám hydroizolaci od mapey (modrá) a je velmi pružná. Ať ti dají nějaký případ, nebo na čem staví svoji teorii. V NED a PD domech se do podlah nepouští vysoké teploty, takže materiál tolik nepracuje.
Ale samosebou nic nevydrží věčně. Většinou to jde dolu po 20-25letech. Doporučuji cca 2-3x do roka kontolovat kvalitu silikonu a spárovačky. Pokud uvidíte degradaci a praskliny, je potřeba to udělat znovu.

Taková blbost to není, pokud máš ve sprše dlažbu, tak nejde tolik o to, že odskáče, ale roztažnost dlažby většinou naruší spáru a dřív nebo pozděj někudy začne zatíkat. Horší to je čím větší jsou použitý obklady. Zrovna tento týden jsem to řešil s obkladačem a říkal mi, že to je poměrně velkej problém. Spousta lidí po něm chce velkej formát a minimální spáru. Říkal, že to lidem rozmnouvá a nechce na to dávat záruku. Zrovna sousedovi se to odloupalo na baráku na podlahovce - začne to tím, že se vydrolí spára a když to nestačí, tak dlaždice odskáčou.

Doporučuju tohle video, co umí udělat jeden blbej sprcháč....

https://www.youtube.com/watch?v=MVWDYQKtpoE


   
ReplyQuote
Page 15 / 20
Share: