Forum

Forum

Jakou technologii p...
 
Notifications
Clear all

Jakou technologii pro novou stavbu - loxone/knx/?

27 Posts
11 Users
1 Likes
2,263 Views
(@re4der)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 16
Topic starter  
Posted by: @vary

14 dní to budeš ladit a pak už o tom vůbec nechceš vědět

Tohle je mi naprosto jasny a je to tak.

Jaky kotel zdaleka nevim,  popravde nevim ani jakou/jestli rekuperaci.
Jsme ve fazi zajistovani projektu a reseni veci s projektantem.

 

Ja se loxonu vubec nebranim, spis jen zjistuji mozne alternativy a pripadne moznosti loxonu (postupne rozsirovani atd).

 

Pokud mam rele s rucni aretaci tak to znamena ze natvrdo rozsvitim, ale vypinac nebude fungovat pokud je system dole?

Jak je to s naintegrovanim non-loxon veci? napr. zavlahu do skleniku si postavim na arduinu, jsem schopnej to dointegrovat do loxonu? 

Obecne se mi loxon libi, ale trosku se bojim vendor-locku. 

 


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

@re4der U foxtrotu mám na některá světla tohle ( https://www.tecomat.cz/Products/cz/cfox-sbernicova-instalace-cib/vestavne-moduly/243-c-lc-0202b/) a pokud to bude mít 24V, tak to funguje i bez automatu. To samé je s žaluziovým akčním členem.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Pokud dům stavíš pro sebe, chceš si hrát a nikdy nemovitost neprodávat .... nakombinuj si co chceš ( Loxon s Papouchem a k tomu další cokoli přes NodeRed co poběží na Rpi ) Partnerka tě bude určitě milovat protože bez tebe tomu nikdo nebude rozumět...

supper bude až se rozvedeš a budeš s nadšením jezdit ke tvé bejvalce a jejímu novému miláčkovi 🙂 🙂 🙂 “to” udržovat ( pokud ti přes VPNku ovšem nedají přístup i k NASce aby jsi si prohlédl poslední “partnerské “ video ) !


   
ReplyQuote
(@wincent)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 7
 

Taky bych rád přispěl a popsal svojí zkušenost s Loxone. Instalace v našem domě proběhla někdy v roce 2011. Pokud si dobře pamatuji, tak zastoupení u nás ještě nebylo a lidi, kteří byli schopni u nás Loxone nainstalovat a zprovoznit by se dali spočítat na jedné ruce. Taky jsem měl první první verzi miniserveru tu v šedé krabici (pamětníci vědí:-)). Když jsem před léty hledal vhodný systém, tak jsem v akci viděl Teco, zajel jsem se podívat k Průchovi (Insight Home) na jeho barák a byl jsem v Elko showroomu. Na internetu jsem narazil na Loxone. Po tom co jsem měl možnost vidět Teco & spol. v akci, tak uživatelské rozhraní i konfigurační SW Loxone na mě zapůsobilo jak z jiné planety. Taky jsem chtěl mít doma klid, nechtěl jsem rodině a návštěvám vysvětlovat jak se co ovládá a už vůbec jsem se v tom nechtěl vrtat. Bylo rozhodnuto i když X10 udělátka vycházeli o dost levněji:-).
Systém si vyberte jaký bude vyhovovat vám. Chcete-li mít klid, vyberte si správnou instalační firmu, která vám systém navrhne (nebojte se zeptat, jestli sami v takovém domě bydlí), zprovozní a hlavně kompletně zdokumentuje. Jak už zmiňovali zkušenější přede mnou např. prodej baráku, tak i pro případné změny, rozšiřování systémů potřebujete perfektně zdokumentovanou instalaci.
Ještě k Loxone. Za celé ty roky jsem měl jeden jediný problém, když mi odešla SD karta v miniserveru na co manželka už zapomněla:-). Jinak si nemůžu stěžovat. V posledních letech jsem vyměnil miniserver, rozšířil systém o prvky Air i Tree. Vždy jsem si vystačil s tím co Loxone nabízí i když je pravda, že by se hodil lepší intercom, integrace s kamerami, apod.
Přeji vám šťastnou volbu ať jste se systémem spokojený a všem na tomto fóru děkuji za příspěvky, které čtu velmi rád:-)
 

 

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 
Posted by: @vary

Nad Tecem vůbec nepřemýšlej. To je firma plna důchodců

Skoro by mě takový názor přiměl takový systém zahrnout do výběru. Když vidím současné modernizace ve stylu zvětšíme dlaždice, přidáme animace, ubereme funkce a možná i něco nebude úplně fungovat, tak bych zjišťoval, jestli Teco nesplňuje požadavek na snadné rychlé ovládání a spolehlivou funkčnost.

Mnozí tu nemohou zapomenout, někdy i vzdát se původní aplikace před modernizací UI. Já například nechápu, kde je zlepšení bloku vytápění 2.gen, když zmizel režim zvýšené potřeby tepla a nemám teď vlastně způsob, jak si několik dní dopředu nastavit, že by se měla místnost víc vytopit. Z druhé strany jsem rád, že Loxone zatím nemíří do cloudu.

A k původnímu dotazu? Zadrátoval bych dům tak, abych nebyl vázaný na jedno konkrétní řešení a pro základní funkce zvolil prvky a zapojení, které opraví profesionál z oboru. K tomu si můžu pak ubastlit hromadu vychytávek, které když nebudou fungovat, tak se v domě pořád bude dát bydlet.


   
ReplyQuote
(@re4der)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 16
Topic starter  
Posted by: @dalibor

Pokud dům stavíš pro sebe, chceš si hrát a nikdy nemovitost neprodávat .... nakombinuj si co chceš ( Loxon s Papouchem a k tomu další cokoli přes NodeRed co poběží na Rpi ) Partnerka tě bude určitě milovat protože bez tebe tomu nikdo nebude rozumět...

supper bude až se rozvedeš a budeš s nadšením jezdit ke tvé bejvalce a jejímu novému miláčkovi 🙂 🙂 🙂 “to” udržovat ( pokud ti přes VPNku ovšem nedají přístup i k NASce aby jsi si prohlédl poslední “partnerské “ video ) !

Ty jo, proc tolik negativne? To je nejaka osobni zkusenost?
Pro to, abych se temto vecem vyvaroval se ptam prece.

Napriklad budu mit zaklad domu na loxonu a dobastlim si zalejvani skleniku, tak asi nic moc nestane kdyz se neco posere. Bud nekdo vymeni arduino za loxon veci nebo uschnou rajcata.  

Ted jsem treba objevil system haidy o kterym nic nevim. Bohuzel na webu maj taky minimum informaci. 

 

Posted by: @_petr_

A k původnímu dotazu? Zadrátoval bych dům tak, abych nebyl vázaný na jedno konkrétní řešení a pro základní funkce zvolil prvky a zapojení, které opraví profesionál z oboru. K tomu si můžu pak ubastlit hromadu vychytávek, které když nebudou fungovat, tak se v domě pořád bude dát bydlet.

JJ, presne to je smer ktery mi dava smysl. Ale mam pocit ze loxon ted uz ma jen tu Tree variantu, coz je jejich vlastni technologie a neco jineho na tom postavit asi moc nepujde.

 

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@re4der I tree se dá zadrátovat do hvězdy, ale je fakt, že hvězda nemusí být vhodná pro některé sběrnicové technologie. Stejně tak typ vodičů nemusí vyhovovat. Já spíš uvažoval tak, abych v nejhorším nahradil Loxone například pulsními relé v rozvaděči, dům zhloupne, ale bude použitelný.


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

Pro Loxone jsem se rozhodl v roce 2012, uz tehdy byli napred a stale jsou. Ani dnes bych se nerozhodl jinak. A i dnes bych zvolil Papoucha, tedy samozrejme jen diky vyladenemu mustku od L. Kdyby nebylo Papoucha, tak bych pouzival Railduino. Na KNX nechci v zivote sahnout, vsechny vypinace bych udelal i dnes jako tlacitka.

Cemu bych se priste vyhnul je 1-wire, naopak bych vsechna mereni cetl pres Modbus.

I presto, ze pouzivam Tree, mam krome jedne vyjimky vse do hvezdy a pres ranzir, takze zamena systemu je mozna (a diky pouziti Papoucha myslim i o dost jednodussi), i kdyz pochybuji, ze k ni nekdy dojde, Loxone je proste dobry.

Souhlasim, ze dobre napsana dokumentace je zaklad, nejen v pripade prodeje, ale kdyz i samotny bastlir chce neco po letech predelat/opravit.


   
ReplyQuote
(@re4der)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 16
Topic starter  

Takze jsem schopnej natahat FTP do hvezdy a na to pichnout loxon tree prvky? misto toho jejich super kabelu?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Samozřejmě.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
BC6F6764 CB6A 4D54 8575 E08995CFBAAF
85103EED DE82 403B AD16 FDBCC47A016A

   
ReplyQuote
(@re4der)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 16
Topic starter  

Hm tak zatim podle to ho co tu tak ctu a dohledavam informace to vypada ze loxon v podstate nema rozumnou konkurenci. pripadne ostatni reseni maj strasny webovy prezentace kde se nic nedozvim.

Co me prakvapilo je, ze na redditu jsem nasel lidi co z loxonu prechazej na homeassistent kvuli lepsimu UI.
Je teda pravda ze ta loxon apka mi neprijde moc intuitivni, ale to se asi kdyz tak poda.


   
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: