Forum

Forum

Jakou technologii p...
 
Notifications
Clear all

Jakou technologii pro novou stavbu - loxone/knx/?

27 Posts
11 Users
1 Likes
2,266 Views
(@re4der)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 16
Topic starter  

Ahoj,
podobne aktualni tema jsem nenasel (krome https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/loxone-alternativy/), pokud jsem prehledl tak prosim o nasmerovani.

Aktualne resime stavbu domu, ktery chci urcite primerene inteligentni a premyslim nad tim jakou technologii do nej.

Ted bydlim v podnajmu a vyresil jsem si tu veci jako svetla, vetraky, cidla pomoci home assistenta a arduina/esp na "hloupych" rozvodech
Vse  funguje celkem dobre a musim rict ze i spolehlive (po vymene upc wifi routeru za kvalitni unifi router+AP).

HA ma super gui a apky, automatizace jsou horsi, ale daji se snadno nahradit  pomoci nodered.

Ale na novy barak mi dava smysl rovnou natahat elektrinu lepe a pocitat s "inteligenci". Moznost bastlit si to sam pres arduina by samozrejme sla, vyhoda je nizka cena, ale nevim jestli se mi do toho chce a neni lepsi pouzit pripravene reseni.

Predpokladam, ze vetsina z vas tu ma loxone, sli byste do nej znova? Je nejaka jina alternativa? Co jsem tak pochopil tak knx a k nemu nejaky gui jako HA, ale jinak nic moc?

 

diky moc

 

 


   
Quote
Topic Tags
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

Tady se pripichnu, zajímá mě to také.

Stavět budu až příští rok tak ještě dost času na rozhodování, ale zatím po přečtení hodně článku na netu takto.

Osobně sem Se zatím dopracoval do stavu že budu chtít všechny vypinace přes knx, všechny výstupy co budou dávat smysl tak taky přes knx, papouch je otázka jestli využiji.

potom se otevírá téma jak řešit automatizaci noncritical věci. Tam sem zatím vcelku rozhodnut pro unipi a nodered + nějaké capiny v dockeru. Pokud by to bylo blbý tak výměna za loxone je prakticky kdykoliv možná.

Kabeláž bych tahal klasický v utp at se celý barák nezabije nějakou sběrnici která by jednou nemusela existovat.

Sem zvědav co tady vymysli ostatní, přijde mi že už to tu neni jen loxone, ba naopak je tu dost alternativ 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Tak já bych hlavně přemýšlel tak, aby si v případě nějakých problémů s tou instalací uměl poradit někdo jiný.

Bastlení je hezká věc, lidi to baví, ale rozumí tomu většinou jen autor, protože k tomu není žádná dokumentace, málokdo ví, kde jsou pro někoho k dispozici zálohy, kdE jsou hesla k systémům atd.

Jako Loxone partner budu prosazovat Loxone a vím proč. X-krát se už na mě obrátili lidi, že:

1) se rozvádějí a manžel v domě bliká v noci světly a oni nevědí co s tím 

2) autor instalace (bastlíř-majitel domu) zemřel 

3) realizační firma nekomunikuje 

4) koupili jsme dům nebo byt a nevíme co s tím 

Atd.

Pokud je to full instalace Loxone, je to otázka pár hodin a jede se dál, pokud je to Loxone + něco, tak to něco se z instalace vyhazuje a nahrazuje Loxone a jede se dál.

Pak se toho může ujmout jakýkoli Loxone partner a v budoucnu není žádný problém. 

Takže není vše růžové a je potřeba přemýšlet i jinak, než jak to udělat co nejlevněji. Nestavíte autíčko s Arduinem, které pak můžete hodit do koše, ale dům, kde by ta instalace měla fungovat např. 10 let. 


   
zefe reacted
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

3x podepisuju.. uplne stejne zkusenosti. Loxone je dobrá volba s poměrem cena/výkon/složitost instalace. Osobně bych se tedy nedokázal představit, že bych neměl přístup do Loxone (dost často tam potřebuju upravit nějakou drobnost, přidat nějaké sledování....) ale pro koncového zákazníka je to ok. Bavíme se tady o ovládání domu, plno věcí se dá udělat pouze na Jablotronu .. vytápění, žaluzie, elektronické zámky, garážová vrata... u menších instalací je to víceméně lepší volba, když neřešíte světla, rekuperace a podobný... Pokud plánujete nějaká multimédia, jednoznačně nejlepší je Control 4, ale cenově jinde.


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

Já se rozhodl jít cestou Foxtrotu od Teca. Je to místní firma, na trhu už dost let, používá se v průmyslu a tak nějak k tomu mám větší důvěru. Cenově to je snesitelné.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Nad Tecem vůbec nepřemýšlej. To je firma plna důchodců, UX nepoužitelné, programování silenost. Ta firma je 15 let pozadu s myšlením. To nechcete. 


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

@vary

Já už jsem rozhodnutej, něco už mám i doma.


   
ReplyQuote
(@patrick)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 60
 

Souhlasím s Dádou a Kobra23. Je třeba zohlednit dlouhodobou udržitelnost a servisovatelnost systému. Tecu ujel vlak před 15 lety. Myslím, že Miniserver a jeho konfigurační Config jiným systémem nenahradíš. Některé KNX prvky mají hezký design ale jsou cenové dost náročné.


   
ReplyQuote
(@peterj)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

Mna to caka buduci rok a som rozhodnuty pre Teco. Planujem ho primarne pre ovladanie technologii, svetla a zbytok sa popritom zvezie. Nemam pocit, ze Teco ma nejaky hendikep voci Loxone, naopak, co sa tyka kritickej instalacie MaR a pod., tam zaspal skor Loxone.

This post was modified 3 years ago by peterJ

   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Co přesně za zařízení plánujete ovládat? Protože plno zařízení vůbec nechcete řešit. U vytápění chci otáčet hlavicemi případně cvakat relatkama u elektriky. Vůbec mě nezajímají kotle, tlaky, equtermy a podobný chujoviny To ať si vyřeší ten kotel a vůbec mě stim neotravuje.. a je jedno jestli je na plyn, elektriku nebo čerpadlo. Já chci otočit kohout a ať mám teplou podlahu. Méně je většinou více 🙂


   
ReplyQuote
(@re4der)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 16
Topic starter  

Zajimavy nazory, diky za ne. Argumenty ktere tu padly (dokumentace a podpora) si uvedomuju a proto se ptam. 

Taky by se mi libilo tahat utp pripadne neco "standarizovanyho". A uplne nejvic by se mi libilo aby aspon zakladni veci (treba svetla) fungovaly i v pripade shozene centralni jednotky. Predstava ze shori server a ja si tyden nerozsvitim a nezatopim si, se mi moc nelibi. Umi tohle treba loxon?

Za me co si predstavuju je ovladani teplot a vzduchu (kotel,klima,rekuperace...), svetel, "zabezpecovacka", senzory (vlhkost, teplota, pohyb...). A z toho odvijejici se automatizace.  Kravinky jako multiroom audio a svetelne diskoteky asi nepotrebuju. 

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Tak já na strategické záležitosti dávám externí relé s možností ruční aretace. 

Pak lze taky používat externí relé, které mají spínací i rozpínací kontakty. Správnou volbou, který kontakt použiješ můžeš ovlivnit co bude fungovat, když odejde řízení (řídící systém). 

This post was modified 3 years ago 2 times by kobra23

   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Aby fungovaly svetla i mimo Loxone - stačí použít relé s páčkou. takto to mám na HDO bojler a HDO vytápění.

image

Věř mi, že teploty chceš nastavit na jednotlivé místnosti, konkrétní teploty v dané časy v dané dny. 14 dní to budeš ladit a pak už o tom vůbec nechceš vědět. Na to je Loxone ideální. jakej kotel ? Klimatizace je úplně to stejné, chtěj klimu kterou nastavíš na nějaký střední výkon a pak pouštíš 0/1 podle teploty v místnosti - žádný složitosti, modbusy a podobný ptákoviny. 0/1 je nejlepší ovládání pro tento případ. V Loxone jen nastaviš, aby to nespínalo každou minutu na minutu.

Teploty do loxone pomoci 1-wire nebo tree tlačítek...

Bránu, vrata do loxone.

 

Rekuperace .. ta ať se spouští sama podle CO2 čidel, nebo jede na nějaký malý výkon v určitém čase, aby to nehlučelo.

 

Zabezpečovačka: Jablotron (suveréně nejlepší podpora) aplikace a pult. Na ní napojíš garážové vrata, bránu, venkovní čtečku/ klávesnici na kód, vchodové dveře-el zámek. Úplně mimo loxone - je to zálohované na baterku, nekazí se to. Vlhkost reálně jen v koupelně, kde se sam zapíná větrák, když stoupne vlhkost nad nějakou hodnotu. 

 

 

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @vary

Aby fungovaly svetla i mimo Loxone - stačí použít relé s páčkou. takto to mám na HDO bojler a HDO vytápění.

image

To není relé, ale stykač.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

jojo, to bylo na ukázku 🙂 relé v tomto duchu


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: