Forum

Forum

Venkovní kamerový s...
 
Notifications
Clear all

Venkovní kamerový systém - PoE

38 Posts
11 Users
3 Likes
3,421 Views
 Dave
(@dave)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 90
Topic starter  

Ahoj všem. Snažil jsem se hledat, poměrně dlouho, ale nenašel jsem zde thread, kde by se řešil vyloženě kamerový systém bez návaznosti na Loxone apod. Možná nějaké příspěvky byly součástí těchto témat, ale myslím si, že vlákno věnující se pouze kamerám by nebylo na škodu. Pokud je, omlouvám se, smažte 😊 

SITUACE

Sháním venkovní kamery (4ks) pro "hlídání" domu. Jelikož jsme v klidné obci, kde se prakticky nekrade, jde mi hlavně o hlídání předzahrádky domu bez plotu, kde jsem napálil kytky a stromky za cca 15.000 Kč a nerad bych, aby to někdo poničil. Protože spíš než krádeže se řeší vandalismus.

POŽADAVEK

Nepotřebuji kamery TOP kvality, je toho v dnešní době tolik, že i kamery z Číny za pár korun mají na youtube super reference a pro mě perfektní denní i noční obraz. Rád bych tedy zvolil řešení, které nestojí hromadu peněz ale je použitelné. Jde mi o uchovávání záznamu po nějakou dobu, možnost přes nějakou aplikaci online sledování obrazu z kamery. Aktuálně mám ven vytaženy pouze UTP kabely, takže PoE napájení.

Jen mám ještě jeden požadavek, vzhledem k cenám širokoúhlých kamer bych potřeboval na jedno UTP dát 2 kamery. Máte někdo zkušenost s PoE switchem a dvěma kamerami?

Cenová představa ideálně kolem 8.000 za 4 kamery a rekordér? Jsou i levnější sety, ale zase na druhou stranu, úplně low-end řešení taky nemusím mít.

Díky všem!


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Jak často plánuješ obměnovat. Protože za tyto peníze to bude krátkodobé řešení.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Zdarec, odpovědi z AHC nestačily? 😛

Ten chybějící kabel vyřešíš tím split switchem, trochu podmínkou je dostatečně silný hlavní poe switch/zdroj. Akorát ten co Ti radil Michall nevypadá moc na venkovní krytí, takže nějaká krabička jako ochrana to jistí. Jsou i venkovní, ty v nouzi, když někdo podcení přípravu, taky používám, ale to je darda, kterou zjevně investovat nehodláš. Takhle širokoúhlá kamera by stála nesmysl a výsledek z ní není slavný, ty s více objektivy taky drahý, dvě obyč je prostě Tvoje ideální cesta.

Kamerák NVR+4kamery za 8 asi nějakej lowend splašíš, ale rizika jsou pochybná appka do mobilu/kompu a počítej, že to nebude umět nic nadstandardního, což zase v tom Tvém scénaři asi nevadí. Nejlevnější hajtra od Hikvision s integrovaným POE switchem Tě vyjde kolem 4ky, takže Ti zbyde cca litr na kameru, což už moc nevychází, protože nejslabší kamery od HIku jsou spíš od dvojky vejš. Takže tak nějak kdyby Ti to někdo dal za skoro nákup, mohl by ses dostat někam mezi těch Tvých 8 až 10. Plus disk, plus ten POE splitt switch. Takže jestli si najdeš nějakej "kit" noname kamerek, budeš na tom o litr dva možná tři lépe, otázka jestli to za to stojí.

Zamyslel bych se nad tím, jestli počet 4 je definitivně konečný, jestli není lepší koupit rovnou 8čku NVR a mít rezervu na přidání nějaké kamery. Pokud už máš nějaký POE switch v instalaci, mohl bys vzít NVR bez POE portů, které je levnější a kamery připojit do stávajícího switche.


   
ReplyQuote
 Dave
(@dave)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 90
Topic starter  

@kazan No tady očekávám rozsáhlejší diskuzi 🙂

Ano, pokud nebude zbytí, samozřejmě připlatím. Pravda, možná bych radši 8 NVR a cenu jsem jen nastřelil. Pokud se vejdu do 8 tisíc zatím s 2 kamerami, bude to stačit. Další kamery pro mě tak důležité nejsou, stačí klidně někdy v budoucnu. Pokud bych sehnal něco bazarového, nebráním se tomu.

Jen mě zajímá, protože tady je hromada koumáků, zdali neexistuje nějaké levnější funkční řešení 😊

This post was modified 3 years ago 2 times by Dave

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Připlať si za Hikvision řešení. Zde na fóru ho od @cybermole koupíš za super peníze.


   
KaZaN reacted
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@dave Jasný, rozumím, já už moc nelaboruju, ten čas je dražší než úspora s nejistým výsledkem, takže čupr sestavu z Číny co trumfne všechno Ti neporadím...ale zvědavě budu koukat, jestli někde někdo něco nevybafne 😉


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

koupil jsem 

https://www.aliexpress.com/item/4000315699862.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.74af4c4d9iR4iB

a

https://www.aliexpress.com/item/4000103739890.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d3F3Yzz

 

Jsem neznaly problematiky upozornuju. Kdyz jsem to zkusil a videl origo aplikaci, tak jsem to chtel vse hned prodat s velkym zklamanim.

Ale az pozdeji jsem se dozvedel o ONVIF a ze bych mohl vyuzit i muj Synology NAS. Zkousel jsem dve kamery, lezely jen v pokoji na zemi, ale spolehlive mi hlasily na mobil kdykolik sla tchyne na balkon veset pradlo i s obrazem 🙂 Tak za me idealni reseni (ale neznam zadne jine, tak to ber prosim s rezervou) 

Maly zadrhel bude v cene licence. 

Pokud mas NAS, tak pak ctyri kamery a licence by se mohly vejit do tveho limitu.  

Ja se chystam na cca ctyri az pet kamer. Volil jsem verzi s 12V napajenim.

 

 


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

A to já bych si zase drahý NAS a drahé disky v něm nezatěžoval kamerákem, to radši NVR a disk v něm, co když lehne, tak vyměním s nulovou ztrátou, zatímco na NASu mám hooodně věcí a taky od něj čekám rychlost, která je u NASů za lidský ceny vždy na hraně, takže já osobně bych do toho nešel. Ale je to jen moje subjektivní přesvědčení, jsem postižený separací řešení kvůli následkům selhání 😀


   
ReplyQuote
 Dave
(@dave)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 90
Topic starter  

@kazan A mohl bys mi třeba poradit nějaké konkrétní řešení přímo od Hikvisionu? Zběžně jsem koukal a mají kamer milion. S cenovkou začínají na 1000 Kč cca. Bavme se o tom 8CH NVR.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Večer zkusím Ti něco složit, @CyberMole by asi taky mohl, myslím si, že je určitě přinejmenším pestrostí instalací dál než já a taky umí hezký ceny. Možná bude vědět i o cenově přijatelnějším POE splitteru s krytím.


   
ReplyQuote
 Dave
(@dave)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 90
Topic starter  

@kazan Super, díky moc, počkám, jestli se tady k tomu vláknu nevyjádří a když tak ho kontaktuji odpoledne.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

K tomu zapojení dvou kamer na jeden kabel. Pokud chceš ušetřit, tak se prodávají krabičky (RJ45 Splitter), které umožní na jeden kabel připojit dva počítače nebo počítač a telefon. Zapojíš to na oba konce kabelu a můžeš připojit dvě kamery včetně PoE.

obrazek

   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 
Posted by: @dave

SITUACE

Sháním venkovní kamery (4ks) pro "hlídání" domu. Jelikož jsme v klidné obci, kde se prakticky nekrade, jde mi hlavně o hlídání předzahrádky domu bez plotu, kde jsem napálil kytky a stromky za cca 15.000 Kč a nerad bych, aby to někdo poničil. Protože spíš než krádeže se řeší vandalismus.

 

Nejseš ty ten samej, co to řešil na FB ve skupině Elektronika (bastlení a pokusy)?

Na tvůj účel stačí atrapy a ušetříš, protože jak sám píšeš, záznam poničení nezabrání. Na shit kamerách v noci stejně nic nepoznáš, max. budeš akorát špehovat sousedku v létě, jak chodí v plavkách. To je ale pak lepší se podívat z okna dalekohledem nebo ji vlézt na Instagram.

Už jsem trochu unavený psát znovu to samé po 150x, řešilo se to tu už několikrát. Moje doporučení je kamera bez kšiltu tzn. ball verze (důvodem jsou pavučiny). Přísvit určitě řešený EXIR diodou, ne hromadou samostatných LEDek za jedním sklem společně s čipem.

Pokud máš představu cca 8 tis., tak si kup dvě kamery od Hiku s DeepLearningem a dej si do nich SD kartu. Pro dvě kamery je NVR zbytečný luxus. Získáš za to super obraz a možnost rozpoznávání osob/vozidel ve scéně, které můžeš navázat v budoucnu přes NVR na další funkce v domě, ať už osvětlení nebo alarm. Zdatný programátor dokáže z kamer vytáhnout přes API i virtuální výstupy. Pokud napojení v budoucnu řešit nechceš, tak si kup kamery s funkcí ColorVu.

Takže za mě dneska k RD má smysl

DS-2CD2347G1-LU(2.8mm) ColorVu

nebo

DS-2CD23x6G2-I(2.8mm) DeepLearning - ideálně ve verzi 4K

kdo si počká, tak se na jaře v EU objeví DS-2CD23x7-G2, což bude kombinace vlastností obou kamer. To ti pak třeba kobra prodá svoje DS-2CD2346G2 🙂

Kamery Hikvision dělám od roku 2010, vrátily se mi za tu dobu dvě. Jedna se potkala s bleskem, druhá s krysou (a tu jsem opravil, za pomocí té první). Hikvision jako hromada jiných výrobců má svoje nedostatky a problémy. Ale je to asi nejlepší poměr cena výkon.

Co se týká rozdělávání jednoho kabelu, tak v novostavbě to nechápu a k navrhovaným řešením se nebudu vyjadřovat.

Malá vsuvka, je docela vtipné jak všichni řeší zabezpečí MS a pak do sítě mrsknout neznámou kameru z Číny a připojí jí do netu. Kamerové systémy jsou poslední dobou jedním nejčastějších účastníků DoS útoků. Proč? Protože jsou často děravé, špatně zabezpečené, mají dostatek výkonu a nikdo si velmi dlouhou dobu (NEBO NIKDY!!!) nevšimne, že odesílají něco, co nemají.

Tady máš ukázky obyč. 2M kamer vs. ColorVu 4MP

image
image
image
image

 


   
KaZaN reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 
Posted by: @_petr_

K tomu zapojení dvou kamer na jeden kabel. Pokud chceš ušetřit, tak se prodávají krabičky (RJ45 Splitter), které umožní na jeden kabel připojit dva počítače nebo počítač a telefon. Zapojíš to na oba konce kabelu a můžeš připojit dvě kamery včetně PoE.

obrazek

Sorry, ale tohle fakt nechceš, je to max. vhodný pro nouzové rozdělení datového kabelu na 2x 100Mb/s.

2x PoE přes to určitě neproleze, ani pasivní ani aktivní 802.3af.


   
KaZaN reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

"správná" cesta je toto https://www.munap.cz/planet-poe-e202-poe-extender-1xpoe-in-2xpoe-out-25w-802.3at/af-gigabit/?source=heurekacz

další omezení aspoň u Hikvisionu je, že pokud si koupíš PoE NVR tak do jednoho portu umí jednu kameru, takže pokud na konec kabelu z poe portu NVR zapojíš poe extender z odkazu, tak ti stejně dvě kamery nepojedou. Není problém do Hikvision PoE NVR přidat kamery přes jeho "WAN" port, ale vždy se musíš vejít do počtu kanálů na které NVR je.


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: