X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.1 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

@iamdanieldinner 

Ano, 90% všech nových TČ se prodá do starých RD, které pro ně nemají vhodné podmínky. Jen 10% TČ jde do novostaveb popř. rekonstrukcí, které jsou pro TČ vhodné.


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

Chápu.

Hele a když teda do TČ děláš, dle toho co jsem pochopil. Proč jsou země/voda o tolik dražší než vzduch/voda? Přitom mi příjde že u vzduchu se musí řešit daleko více věcí než u země.

Chtěl jsem původně jít cestou slinky kolektoru a země/voda, ale ty ceny co jsem viděl, to je úlet. A jít cestou žeravíka na kterého kdo ví jak to bdue se servisem za 10 let se mi moc nechce.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Protože se jich dělá mnohem méně.

Vzduch/voda už má dnes parametry TČ země/voda. Takže pokud někomu nevadí krabice u baráku, tak není důvod jít do země/voda. Ono už dost výrobců i od výroby čerpadel země/voda ustupuje a za chvíli bude problém ho koupit.

Další věc je, že se přechází na vysoce hořlavé chladiva, které maji super výsledky a účinnosti. A to si do baráku nemůžeš (nechceš) dát a tak to máš jako monoblok jednotku vzduch/voda někde vedle baráku.


   
msk reacted
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

@iamdanieldinner a jak jsi prisel na to ze TC zeme/voda jsou drazsi nez vzduch ? obsahuji mene soucastek, co tak koukam tak je to cenove podobne. Jedina vyhoda vzduchoveho je ze se jich vyrabi strasna hromada tj. je tam vetsi vyvoj a uspory z rozsahu pri vyrobe a to proste jen z duvodu ze lidi chteji nejaky pokud mozno black-box kterej si koupi a maji zazracne vyreseno (maji teplo). Malo lidi je ochotno si rozkopat kousek pozemku pro ten zemni kolektor, pritom to je samozrejme cca 2x efektivnejsi reseni nez vzduchove a hlavne v lete se tim kolektorem da krasne chladit za par desitek wattu (obehove cerpadlo) 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Jenomže pokud nejseš schopen v létě chladit a vracet teplo do země, tak dříve nebo později dojde ke snížení účinnosti ať už změnou podmínek v kterých je kolektor, tak opotřebením kompresoru.

Pak má ten vzducháč navrch, protože u něj dochází jen ke snížení účinnosti vlivem opotřebení mechanických částí.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

@c64 

2x efektivnější platilo před 10 lety. Dnes už ne. 

A kdyby jsi viděl množství součástek v moderním monobloku vzduch/voda, tak bys byl překvapen. Není tam už skoro nic. Trochu železa, trochu plastu, trochu mědi, jedná řídící deska, pár svorek a izolace.


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

Posted by: @c64

pritom to je samozrejme cca 2x efektivnejsi reseni nez vzduchove a hlavne v lete se tim kolektorem da krasne chladit za par desitek wattu (obehove cerpadlo) 🙂

povím ti po příští zimě, chystám se odstavit Žeravíka a nasadit Gawliczka...

 


   
msk reacted
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

Takže je lepší se vybodnout na split systém a jít prostě cenou monobloku vzduch/voda a neřešit?

Venkovní box mi nevadí, bude na straně domu kde je to jedno i z hlediská sousedů.

Nedávno jsem někde na youtube viděl jak někdo měl na kolektor v létě připojený vzduch "chladič" a jenom průtokem přes žebrování si ten kolektor nahříval. To se mi principielně dost líbilo.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Posted by: @eiffel

Posted by: @c64

pritom to je samozrejme cca 2x efektivnejsi reseni nez vzduchove a hlavne v lete se tim kolektorem da krasne chladit za par desitek wattu (obehove cerpadlo) 🙂

povím ti po příští zimě, chystám se odstavit Žeravíka a nasadit Gawliczka...

 

ktore si vybral? https://www.gawliczek.cz/shop

To si ides sam zapojit cele?

 

Inac mozno by sme sa mali presunut do temy na TC a neriesit to vo FVE 🙂

https://www.vodnici.net/community/technologicke-vybaveni-domu/tepelne-cerpadlo/paged/10/

 


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

Posted by: @kobra23

2x efektivnější platilo před 10 lety. Dnes už ne. 

uverim az uvidim realne vzduch co ma cop > 3 (zduraznuji realne - papir snese vse)

Posted by: @kobra23

A kdyby jsi viděl množství součástek v moderním monobloku vzduch/voda, tak bys byl překvapen. Není tam už skoro nic. Trochu železa, trochu plastu, trochu mědi, jedná řídící deska, pár svorek a izolace.

vzduchove ma jen soucastky navic - napr. vrtuli, odmazovani

vodni bude vzdy podmnozina toho mnozstvi soucastek

Posted by: @kobra23

dříve nebo později dojde ke snížení účinnosti ať už změnou podmínek v kterých je kolektor, tak opotřebením kompresoru

Jedu 3 rokem, podminky v kolektoru se za ten cas spise zlepsily ale samozrejme mas pravdu nevim co bude a co se tam dole deje, asi stejne jako nevim jestli bude teplota vzduchu v nasledujicich nejchladnejsich tydnech v zime -10 nebo -20.

Vzduchove TC nema kompresor ?

 


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@killeriq ano, zapojím to sám, mám 8kW verzi, přijelo to zabalené v dřevěné paletě, ještě jsem nerozbaloval...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Posted by: @c64

uverim az uvidim realne vzduch co ma cop > 3 (zduraznuji realne - papir snese vse)

Kolko terabajtov dat z kalorimetra ti mam poslat?

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@L vies presunut poslednych x prispevkov do temy o TC nech to tu neplevelime prosim?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

nn bohuzel to neumi takto presouvat


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

ok tak sa tam podme presunut dobrovolne (a L sa zamysli, preco jeho system nevie tak jednoduchu vec co vie aj blbe phpbb 😀 )

https://www.vodnici.net/community/technologicke-vybaveni-domu/tepelne-cerpadlo/paged/11


   
ReplyQuote
Page 103 / 106
Share: