X
Forum

Forum

termostat bojleru
 
Notifications
Clear all

termostat bojleru

50 Posts
12 Users
1 Likes
4,921 Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

A proto existuje toto a cirkulace nemusí ochlazovat bojler.

F7093634 20AB 4758 9BE7 D0D316C52A27

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

Co to je? Pouc nas prosim. Pokud to ma reseni, tak super.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @richard

@dalibor neresim spotrebu cerpadla 🙂 Ta energie padla na ohrev vody, ktera se ochlazuje ve smycce TUV. 

Neco takoveho jsem vubec necekal. Z cca 120kW mesicne za ohrev TUV jsem sel na 80kW (dva clenove v domacnosti).

Logika byla, ze kdyz se mi zacala vracet tepla voda, tak se cerpadlo vyplo, aby se nehonila porad dokola, ale jen aby dosla "tepla voda" zpet celym systememe a konec. 

Já jsem to řešil tak, že se oběhové čerpadlo TUV zapínalo jen když jsem doma, při pohybu v určitých místnostech, s nějakou dobou doběhu. Momentálně to mám vypnuté, protože jsem zjistil, že to vzhledem ke vzdálenosti není potřeba. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @kobra23

A proto existuje toto a cirkulace nemusí ochlazovat bojler.

F7093634 20AB 4758 9BE7 D0D316C52A27

K této sadě není potřeba čerpadlo?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Já myslím že je, co by jinak zajišťovalo TUV hned po otevření kohoutku..

Snímek obrazovky 2022 02 13 v 18.02.13

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ano, už to na schématu vidím.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Hlavní přednosti je to, že to netočí cirkulaci přes bojler a nevychlazuje ho.

Na termostu tohoto zařízení se nastaví např. teplota 45° a dá se spínací cyklus čerpadla např. 2/10 (2 minuty běží, 10 minut čeká). 

No a výsledkem je, že po otevření kohoutku je ihned teplá voda a pokud ta voda vychladne pod 45°, tak si z bojleru přicucne jen trochu "vařící" vody a nepromíchává celý objem bojleru studenější cirkulací.

V bojleru zůstává zachované vrstvení.

This post was modified 2 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Zajímavé řešení. Jen bych měl dvě poznámky. Pokud jsem to dobře pochopil, tak tenhle okruh z bojleru vodu jen připouští, ale do bojleru neodpouští a má tedy šanci se dohřát jen při odpuštění vody kohoutem. A když tady čtu jak někteří ohřívají bojler na 40° (max na 50°), tak se ta voda v tom okruhu pak moc rychle asi neohřeje. Respektive nechová se to pak po nějakém čase bez odběru vody, jako by tam žádná cirkulace nebyla? Nebo mi něco uniklo (nejsem vodař 😉)? 

EDIT: Anebo (když se teď dívám pořádně na to schéma), tak enhle okruh vodu do bojleru i odpouší, ale rozdíl je v tom, že odpouští do teplé a né do studené?

Já se nakonec na celý cirkulační okruh vyprd. Ale my máme z bojleru k nejvzdálenějšímu kohoutu s teplou asi 5m a těch max. pár vteřin se to dá fakt vydžet. Chápu, že když má někdo dlouhé rozvody s teplou, tak to význam určitě má. Taky by mne nebavilo stát u puštěného kohoutu a čekat až někdy poteče teplá ...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Pochopil jsi to špatně.

I když celý den neotevřeš kohoutek, tak v tom cirkulačním okruhu bude stále voda např. 45°. 

Vodu, která je chladnější než 45° to vrátí fo bojleru k ohřátí a z bojleru si to vezme   stejné množství, ale o vyšší teplotě.

Ještě jednou výhodou je, že v bojleru můžeš mít klidně 90°, ale z kohoutku nikdy nepoteče teplejší než 45°.

Ty teploty píšu jen orientační. Jsou 2 verze toho výrobku a každá ma jiné regulační pásmo. Pro RD sd používá ta s regulací teploty od 35° do 60°. Takže když nastavíš 40°, bude v cirkulaci 40°, když nastavíš 48°, bude 48° atd.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

OK, díky za dovysvětlení, už jsem to pochopil 😉 . Teď už mi to dává větší smysl, navíc s tím spojením ohřevu bojleru na vyšší teplotu, než je samotný okruh.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Dobre, ale ten zmiesavac od Kobry vobec neriesi primarny problem, nie?. Ja mam obehovku riadenu, spina podla pohybu. Nerobim si falosne nadeje, ze je to nejak extra dokonale, ale asi lepsie ako keby bezala 24/7, skor to mam na dlhodobejsiu nepritomnost v dome. Lenze k najvzdialenejsiemu vystupu to mam tak 12+ metrov, coz je uz sam o sebe relativne velky objem vody, ktory sa vychladzuje, nemusi sa ani vracat do zasobnika. A z toho pramenia tie vyssie naklady na ohrev TUV, co spomina Richard. Je predsa uplne jedno, ci ta voda cirkuluje furt, ked z bojleru ide napr. 50st a vracia sa 49st, alebo cirkuluje len obcas, ked z bojleru ide 50st a vracia sa 27st. Podla mna to vo vysledku vyjde sul nul.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Ta cirkukace v domě je takový chladič bojleru. A čím chladnější vodu v tom cirkulačním okruhu točíš a čím méně promíchaváš vodu v bojleru, tím menší ztráty vznikají. Tím je větší úspora. 

Hodně je to znát třeba u systému, kdy zdrojem energie pro bojler je TČ, které snímá pomocí 2 čidel teplotu v bojleru a podle toho zapíná a vypíná. 

Bez této jednotky běží TČ skoro stále a s touto jednotkou běží jen když je to opravdu potřeba.

Ale to je na dlouhé povídání.

This post was modified 2 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @kobra23

A proto existuje toto a cirkulace nemusí ochlazovat bojler.

F7093634 20AB 4758 9BE7 D0D316C52A27

To je přesně to co hledám. Super doporučení. Ještě bych prosím potřeboval poradit nějaké výkonnější oběhové čerpadlo na TUV. Mám nějaké 15 let staré Wilo, a trvá to na můj vkus hodně dlouho, než se TUV protočí dokola. Tím že řeším oběh podle přítomnosti je to někdy nedostačující. Díky


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Mna by zaujimalo kolko taka cirkulacia zozere.
Nemam cirkulaciu a ked som neni doma tak je spotreba 0,3M3 plynu za 24 hod.
Aka musi byt potom spotreba tej cirkulacky ? 1m3 za den....


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  
Posted by: @smotek7

Mna by zaujimalo kolko taka cirkulacia zozere.
Nemam cirkulaciu a ked som neni doma tak je spotreba 0,3M3 plynu za 24 hod.
Aka musi byt potom spotreba tej cirkulacky ? 1m3 za den....

neni v tom spotreba cerpadla, tu povazuju za bezvyznamnou. Na TUV to byl rozdil 40kWh za mesic.


   
ReplyQuote
Page 2 / 4
Share: