X
Forum

Forum

termostat bojleru
 
Notifications
Clear all

termostat bojleru

50 Posts
12 Users
1 Likes
4,917 Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Wow, na co sa to pozeram? To na prvej fotke je teda vinutie (to v strede)? To je dobry masaker 🙂


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

ano, vinuti, to je velmi pevne nasunute na ten valec, ve kterem je rotor cerpadla.

 

PARADA, cerpadlo zda se ze bezi.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ad cirkulacia, resp. jej "inteligentne riadenie", resp. jej odstavenie kvoli usporam:

IMG20220316161935
IMG20220316163935
IMG20220316162302

To, na co sa pozerate, je este slaby odvar, pretoze fotak vyvazoval bielu. To, co vyzera ako chuchvalec plesne, to v tej vani pred napustanim nebolo. Ten cierny bordel co tam zostal po vypusteni vane, to je nieco ako mazut. Slo to dole blbo z tej vane.

Uz 3 tyzdne kasleme cela rodina, nevieme sa toho zbavit. Zapnuta rekuperacka to zhorsuje, vypnuta zlepsuje. Teorii mam x, od sucheho vzduchu (co rekuperacka zhorsuje, pretoze v noci mrzlo posledne dni) cez preignorovany covid az po virozu, alergiu, pripadne - legionelu. Mozno len zbytocne stresujem, ale dnes som odobral vzorky na rozbor a rozhodol sa nasledne prevarit bojler (pretoze ho roky ohrievam len na 48-52st pomocou TC). Ohrial som ho na 65 (viac za boha nedam, nepusti ma termostat ani na patrone zasobniku, ani na elektrokotli co mam ako bivalenciu k TC), pustil obehovku trvale a po par hodinach otvoril vsetky ventily s teplou vodou vo vzdialenej kupelni. Toto je vysledok. Zajtra objednavam rodinu na test legionelly z mocu, pretoze vysledky ranneho odberu vody budu do 10 dni a to sa mi cakat nechce. Zaroven som objednal firmu na vycistenie rozvodov nejakou razovou vlnou, pripadne doplnime chemicky podla potreby.

Takze za mna tolko k cirkulacii a jej riadeniu v kombinacii s tvrdou manganovou vodou a ohrevom TC. A to som zvedavy, co najde firma v zasobniku TUV ...


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@dusanmsk To je docela odstrašující příklad toho, proč cirkulaci nevypínat! 🙂

Přežili jste? Já že už jsi pak nic nenapsal 😉

@kobra23 dík za doporučení toho ESBE VTR322, to vypadá jako opravdu hodně užitečná věc. Jen si teda nejsem jistej jako moc je to užitečně s TČ pokud ohříváš vodu jen na 45°C jako třeba já.

Mě výrobce TČ nastavil v řídící jednotce TČ 45°C jako max. co vůbec můžu nastavit pro ohřev TUV. A i tak občas žena hudruje, že díky hysterezi nemá dost teplé vody na své napařování ve sprše 🙂

Pokud bych to nastavil tak, aby z kohoutku vždycky tekla 40°C teplá voda, tak to bude brát z bojleru skoro pořád (mám nejdelší větev taky asi 11-12m) a efekt moc velký nebude. Přijde mi, že tenhle směšovač je tím užitečnější čím větší je teplota vody v bojleru a tedy rozdíl teplot co chceš aby teklo z kohoutku vs co je v bojleru.

Teď se těšíme, že začneme přebytky z FVE posílat do bojleru a budeme mít vodu teplejší, tak pak by mohl začít ten směšovač dávat smysl.

Aktuálně mám cirkulaci nastavenou kalendářem v Loxone, kdy spíná v hodinách, kdy nejvíc používáme koupelny. Zkoušel jsem to i na čidla pohybu, ale úplně dobře to nefungovalo. Možná se na to ještě znovu podívám. Už je to dávno a ještě jsem byl začátečník s řízením domu 😉

Problém je, že puštění cirkulace skoro vždy spustí ohřev TUV, páč pokud zrovna není nahřátá na 45°C, tak to spuštění cirkulace stáhne skokově teplotu vody o 3-4°C...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Prezili, rozbor ziadnu legionelu nenasiel. Ten cierny mazutovy bordel bol pravdepodobne mangan spaleny na spirale v bojleri, co sa 5 rokov nepouzivala. Tie chuchvalce plesne ale nie, neviem kde sa vzali. Mal som tendenciu objednat precistenie trubiek, na fuckbooku na mna neustale vyskakovala nejaka firma, objednal som ich cez formular a uz sa nikdy neozvali. Potom som na to zabudol. Voda cista, bezproblemova.

Myslim ze s prichodom fotovoltaiky budem chciet s ohrevom bojleru nieco robit, tak mozno vramci toho necham vsetko vycistit.

Cirkulacia bezi zase podla cidiel pohybu, niekde v inom threade som postoval tyzdenny test zitia s vypnutou obehovkou - vysledok bol totalny diskomfort a neskutocne zvysena spotreba vody, uz si tie cisla moc nepamatam, ale nech to boli usporene 2 kWh na ohrev (10 kc) vs 200 ci 300 litrov vody odtocenych naviac (20-30 kc), takze resume je ze vypinanie ziadnu usporu neprinesie, skor naopak. A 2 kWh mozem osrat, ked mam denne 40. Toz tak.


   
ReplyQuote
Page 4 / 4
Share: