X
Forum

Forum

termostat bojleru
 
Notifications
Clear all

termostat bojleru

50 Posts
12 Users
1 Likes
4,927 Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@richard pod dojmem výše uvedených skutečností jsem trvalý oběh čerpadla TV ( moje blbost ) přehodil na spínání pohybovým (ch)čidlem v koupelně a na WC. Což ( nastojte ! ) vyvolalo následující efekt:

Měsíčně :

54 kWh  spotřeba  pro ohřev po úpravě  + čerpadlo 0,15 kWh

146 kWh spotřeba pro ohřev "moje blbost" +  čerpadlo 0,39 kWh

 Takže ve výsledku to v Kč vychází na úsporu zhruba 100,- Kč za měsíc. Nepočítám tu skutečnost, že když, jako v tomto týdnu svítí tak zhruba 1/3 denní spotřeby už ukrmím z FVE ( to jestli topí kotel nebo FVE určuje úroveň nabití baterie což mám zatím na 95%  kapacity ) Očekávám že oproti době před montáží FVE a optimalizací "blbosti" uspořím meziročně na TV přes 2000,-Kč a to je velice střízlivý odhad ( počítám 1kWh v plynu zatím za 1,08 Kč).

 

Ve výsledku to znamená, že pokud není optimalizace oběhové větve TV stojí to 2/3 spotřeby na ohřevu.

 

Od boileru k nejvzdálenějšímu kohoutku je to (v trubce)  to je cca. 8,5 m

Kamarád topenář mi sice říkal že existuje nějaké Grunfos čerpadlo co má vestavěnou "inteligenci" a umí se zapínat podle toho jaký je fyzický poředavek na dodávku TV v čase.... možná to funguje nevím.

 

P.S. doma jsem neříkal že je TV v jiném režimu a holki zatím nenadávají, nestálo mne to nic protože jsem měl "plonkovní" spínaný výstup na Ext. 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@dalibor s tymi cislami si si isty 54kWh a 146kWh, mne sa to zda strasne malo. 
Mam za januar na TUV 20m3 plynu to je cca 200kW. Cirkulacku nemam. Nieco zle ratam?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@smotek7 

ja jsem sel z cca 120kWh na 80kWh mesicne. 

Ale mam dlouhou vetev jako "tyden", protoze jsem se ani nesnazil to optimalizovat v domeni, ze tam stejne budu honit vodu cerpadlem, tak jsem dal trubky s vetsim prurezem a vsechny kohoutky objel do serie. Ted bych o delal uuuuuppplllnneee jinak 😀

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@richard az treti dom je dobry... 
Nechapem tych mojich 20m3.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  
Posted by: @smotek7

@richard az treti dom je dobry... 
Nechapem tych mojich 20m3.

Co nechapes? Vysvětlím.

A 20m3 zase nechápu ja 😁


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@richard Preco spalim 20m3 plynu za mesiac na ohrev vody. 110l bojler , kondenzacny kotol, teplota cca 55°C, vanu napustame tak 1x za mesiac.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

pokud je to 200kWh, tak je to moc.

Mas samostatnou nadrz?

Ja bojler jeste dodatecne izoloval (snizeni spotreby jsem zatim nevyhodnocoval). Co treba pretlakovy ventil? Netece Ti tam tudy tepla voda pryc?  Jinak me uz nic nenapada


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@smotek7 no je faktem, že mám výsledky teprve za pět dní takže to může být i víc místo 54 může být třeba 64 nebo i 70 ale těch 146 kWh bude správně. A jak jsem psal máme skladbu místností hned za sebou takovou, že mezi TM a koupelnou je pouze WC.

V kuchyni kde se teplá skoro nepouští je jako zdroj boiler co krmí sprcháč v sauně a ten nemá oběhové čerpadlo.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@richard mam samostatny 110l bojler.
Tlakovy urcite netece, to by ma manzelka "masirovala" ze to treba spravit.
Inak moc sa mi zda aj 0,3m3 ked niesme doma za 24hod. To je m3.
Asi ta izolacia bude nanic, ale nemam tam miesto na zaizolovanie.
Denne spotreby su:
0,3m3 nie sme doma
0.5-0,9m3 bezne
1,3m3 max  


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Zrovna doma měřím spotřebu TUV, tak se můžu připojit s našimi daty.

Máme 60l zásobník, natápí ho 9kW kotel, vodu ohříváme na 55°C, sme 2 dospělí a 3 děti (5let, 3roky, 6měs) a denní spotřeba je ~5kW.

Žádnou cirkulaci nemáme, což mě pěkně sere, protože než doteče teplá voda do umyvadla, tak to trvá, ale dá se s tím naučit žít. Stačí pár dechových cvičení a počítat do 20...pak už doteče ta teplá 🙂

This post was modified 2 years ago 2 times by SiebenCZ

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja som povodne pred cirkulaciou uvazoval o elektrickom mini ohrievaci do skrinky pod umyvadlo pripojenom na teplu vodu. Ten by drzal par litrov (5?) teplej vody na umytie ruk a pri vacsom odbere by sa v medzicase dotiahla tepla z bojleru. Ale energeticky to imho bude prast jak uhod, pretoze pri spotrebe mensej nez je objem trubiek od hlavneho bojleru by ta ohriata voda z bojleru tak ci tak chladla v trubkach, takze by to asi energeticky vyslo sul nul.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Inak spotreba 5 kW je nejak podozrivo malo (alebo ja mam podozrivo vela). Ja ohrievam 300L zasobnik pomocou klimy (v tomto pocasi cop ~2.5) a denne spotreby mam 5-7 kWh.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@dusanmsk Průtokový ohřívač by nebyl řešení ?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

tak dlouho jsem mel cerpadlo odstavene, az prestalo fungovat 🙁 (Wilo Star - Z NOVA A)

Nechal jsem ho bezet asi 20 minut, prijdu a trubka porad studena 🙁 Kuchnul jsem ho, rotor zapeceny/zaseknuty. To je uz v pohode, toci se plynule, ale cerpadlo se samo nerozbehne, postouchnutim se chytne, bezi, ale nepravidelne a obcas se nekde zasekne. Samo se nerozbehme. Vypada to asi na problem s magnetickym polem (vinuti? rizeni?)

Nezkouseli jste to nekdy nekdo kuchnout? Ze bych aspon zmeril, jestli maji vsechna vinuti stejny odpor. Kryt je asi prilepeny.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

Ja cekal elektroniku co bude ridit nekolik vinuti a v tom cerpadle je toto

20220224 112122
20220224 112119

 


   
ReplyQuote
Page 3 / 4
Share: