X
Forum

Forum

Relátka na DIN lišt...
 
Notifications
Clear all

Relátka na DIN lištu

402 Posts
56 Users
39 Likes
84.4 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Např. když se do budoucna rozhodnu, že chci ve vypínačích orientační osvětlení ve formě jedné malé LED s odporem, pošlu po jedné žíle (UTP kabelu) GND z DMX stmívače. 

Přesně takto to budu dělat na chatě. Proto jsem koupil ten 24-kanálový DMX na DIN lištu. jeden PWM dimmer mi obslouží celou chatu 🙂


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

S tím spínáním se musí trošku opatrně. Mně např. jeden vícekanálový dimmer dělá to, že při připojení k napájení všechny kanály probliknou.

Ten 24 kanálový jsem koupil tady. Za tři dny jsem ho měl doma. ještě jsem ho nezkoušel.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

Tak to vecer skusim , u tohoto som si to nevsimol. Mozno to robi aj tento.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@koldavideo vyskúšané, tento nepreblikne pri štarte. Mám tam aj LED aj relé.


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

Jestli jsem to správně pochopil, tak startovací proud je problém všech LED světel a úsporek. Není to jenom zdrojem ale principem fungování LED, je to tak? Nakoupil jsem si stmívatelné LED downlighty na 230V a předpokládám že i ty budou mít problém s náběhem. Rád bych je ale stmíval a to jestli jsem dobře pochopil je možné přes DMX nebo 1-10V. 

O nějakém náběhovém proudu jsem dříve neměl ani tušení, tak sem v sladké nevědomosti chtěl světla řídit čistě Loxonem, konkrétně stmívat Dimmer extensionem. Jak tady čtu pořád o relátcích, tak sem si říkal to před to budu muset něco dát, ale pak mi došlo, že relátkem to přece nedokážu stmívat :o), tak sem se do dimmeru podíval a zdá se mi že tam mají něco jako SSR(vůbec nevím co to je, jen mi to přijde podobný), takže by tam nemělo být nic k spečení? chápu to správně? Přikládám pár fotek dimmeru.

P1310353
P1310352
P1310351

Díky za objasnění


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Náběhový proud při zapnutí je "obecně řečeno" problém všeho co má v sobě zdroj a v tom zdroji kondenzátor, který než se nabije funguje jako zkrat.

EDIT: Abys mohl stmívat downlighty co jsi koupil -záleží co je u nic za zdroj, už se to tu probírá myslím že v Ovládání světel pomocí DMX Extension a Dimmer Extension. Načti něco o CC (constant current-stálý proud) a CV (constant voltage-stálé napětí) zdrojích.

Máš variantu buď DMX 230V triakem "stmívat" dodávaný zdroj u světel, ale asi to dle zkušeností nebude nic moc, nebo vyměnit dodávaný zdroj (nejspíš CC) za řízený zdroj, buď 0-10V nebo DMX.


   
kazi reacted
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Nekde jsem cetl doporuceni (tusim Finder), ze na stmivac co ma treba 400W bys mel zapojit max 100W LED svetel.


   
kazi reacted
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@Pavel jako pročetl jsem tuhle diskuzi i tu o DMX, netvrdim, že chápu o čem tam píšete :o)

Moje nejasnost je v tom, že k těm světlům žádnej zdroj neni a prostor ve svítidle je fakt malej na to aby bylo něco většího vevnitř. Bohužel je to celý zalepený a bez destrukce se do toho nedostanu, ale dělá to na mě dojem že je v tom nějakej LED čip na 230V jestli je to teda vůbec možný. Na dráty co z toho lezou sem normálně připojil 230 a v pohodě to svítí, takže zdroj k tomu nechybí.

@nksh Loxone u svého dimmeru uvádí že první kanál má těch 400W, plánuju max. 10 světel po 7W, takže tohle by mělo bejt v pohodě. Jen mi přijde smutný, že se tyhle informace šířej po fórech a od Loxonu se to člověk doví až při reklamaci.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

V tom světle nějaký zdroj určitě bude, byť miniaturní. Pokud ze světla "lezou" dráty rovnou na 230V, pak jedině zkusit světla řídit DMX triakem na 230V. Někteří z nás mají tento. Ale připrav se že efekt může být nic moc=nebude stmívat 0%-100% ale skokově se rozsvítí třeba na 40% a pak už půjde regulovat do 100%. Přesně ti to asi nikdo neřekne, bude potřeba to vyzkoušet.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Pokud jsi koupil svítidla downlight, která jsou stmívatelná, tak se na 99% jedná o fázově stmívatelné svítidla, které připojuješ na "klasický" Loxone dimmer extension. Tzn není tam žádný řídící signál v podobě dmx nebo 1-10V, dali atd...

Prostě je to stejné jako když koupíš v Ikei stmívatelnou LED "žárovku".


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 
Posted by: smotek7

Chcem snim spinant aj rele, ktore budu ovladat zaluzie, mozno aj 24V hlavice pre kurenie.

Vychadza to 1,7€ jeden vystup pleu rele podla potreby.

Mam to odskusane a prekvapila ma perfektna odozva.

Určitě kup relátka s jedním NC kontaktem navíc a zapoj jako vzájemně blokované, abys nedej bůh v případě krpy na DMX neodrovnal motory žaluzii


   
MartinB reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@VitaDDD jasne stym pocitam u žalúzií.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 117
 

Libila se mi ta petinasobna SSR relatka, co tu v cervnu doporucoval Bery ( https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/relatka-na-din-listu/paged/7/#post-4690). Dve jsem si pokusne koupil a dneska bez vetsiho rozmyslu nainstaloval:

IMG 20170929 120159077

Jako funguje to, ale dost me prekvapilo, ze ve vypnutem stavu mi LED zarovky lehce zhnou ... kdyz ten vystup zmerim oproti nulaku, je tam ve vypnutem stavu 75V. Vetsi LED svitidla/zdroje nezhnou, tam namerim treba jen 6V. Tak nevim, delam neco spatne? Spinam tim fazi ... nema se nahodou spinat nulak nebo nejaka podobna finta? Dik.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505

   
ReplyQuote
Page 10 / 27
Share: