Forum

Forum

Notifications
Clear all

DMX Triac

133 Posts
27 Users
3 Likes
37.6 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Ma uz niekto/skusal uz ten DMX triac z Ciny? Ja som teraz pokusne kupil LED panely co chcem pouzit ako osvetlenie v dome a k tomu stmievatelny zdroj, ale viem ze byvaju velmi casto problemy s najdenim fungujucej kombinacie triak->zdroj...

 


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Triac uz mi lezi na stole,ale zatim na nej nebyl cas. Ale planuju pres nej spinat klasicka 230V svetla, takze zdroj zkouset zatim nebudu.

Jinak triak mam tento : 

DMX302 DMX triac dimmer led brightness controller AC90-240V 50Hz/60Hz Output high voltage 3channels 1A/CH for led panel light

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Skoda ze sme na opacnych koncoch republiky, kupil som pokusne led panel a chcel by som overit kompatibilitu toho triac-u s led zdrojom.

 

Mimochodom co clo? Preslo to bez kecov?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

jojo, dorazilo naprimo, zadna brzda v Praze. Oni to blokuji az od tusim $50


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Oficiálně co se týče cla je to 24$ tuším. Ale to by celníci nedělali nic jiného. Většinou se zaměřují na věci větších objemů, nebo když je tam moc velkej plošňák - tak mi to alespoň přišlo (už jsem se párkrát clu nevyhnul). 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Aha, tak je fakt, ze nad $24 to zatim proslo. Ja jsem zatim clil jen ten laserovej nivelak a mam pocit jeste neco, ale jinak vse ostatni vzdycky proslo 😉


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Ja som 230V DMX triac skúšal roznymi zdrojmi aj LED panelom kotrý beží na asi 30V niečo voltoch (nemám ho teraz pri sebe). Stmieva to asi v rozsahu 60-100% bez viditeľného blikania, potom sa to už rýchlo rozbliká. 

Stmievateľné LED GU10 od Philips šli stmievať oveľa lepšie.

Ešte som čítal, že pri týchto triakoch záleží dosť aj na záťaži, takže ak máš viac svetiel zapojených na jeden výstup môže to pomôcť so stmievaním. Ja mám k dispozícii len jeden LED modul takže to overiť neviem. Najlepšie šla stmievať klasická halogénka 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

No, to je presne ono, ze pokial to chcem pouzit (aj) ako nocne svetla, zaujima ma to prave v rozsahoch 0-10% a 100%. A to byva casto kamen urazu 220V dimmerov.

Moj povodny plan, ze budem mat zdroj(e) v rozvadzaci, za nimi mosfet-ovy dimmer a za nim priamo panely (60V) mi rozsekal na cucky kolega elektrotechnik, dovod bol ze panely potrebuju (na rozdiel od led pasok) prudovy zdroj, tzn. riadeny musi byt uz ten zdroj a nie je mozne pouzit pwm az za nim. Cim ma dost nasral, pretoze sa mi to nechce zase vymyslat nejak inak a pokial nezafunguje kombinacia dmx triac + dimmable led zdroj, som v prdeli a musim to vymysliet cele odznovu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Este dotaz - ten led panel mal urcite stmievatelny zdroj? Pretoze ja som k panelu extra dokupoval stmievatelny zdroj (ktory ale nemam ako otestovat) - a toto podivne chovanie robia casto nestmievatelne zdroje.


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Je to veľmi pravdepodobné, že nebol. Bol to len panel kúpený na skúšku z Obi. Môžeš poslať link na panel so stmievateľným zdrojom?

Ak ešte nemáš Loxone komponenty, vieš si funkčnosť stmievania DMX dimmeru vyskúšať s nejakým USB DMX controllerom  https://www.aliexpress.com/item/MINI-USB-to-DMX-512-Interface-Adapter-Controller-DMX512-PC-Stage-Lighting-Controller-Dimmer-Dongle-Freestyler/32638506373.html?spm=2114.40010208.4.29.H4TZUq


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880

   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Dik, skúsim zohnať aj k tomu môjmu panelu. Už sa pomaly blížim zapájaniu rozvádzača tak tuto svetelnú otázku musím vyriešiť. Ako nestmieva to zle aj so štandardným zdrojom, ale na orientačné svetlo v noci to je stále prisilné.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

No ono hlavne pokial to skutocne nie je stmievatelny zdroj, nebude mat z toho dosekaneho napajacieho napatia zvlast velku radost ...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Dorazil ten 220V DMX Triac dimmer. Hned presiel v praci preskumom kolegami z hw teamu a resume je, ze by to nemusela byt zas nejaka uplna sracka.

Je to zlozene z troch dosiek, zhora display, riadenie, 220V. V 220V casti je 12V zdroj (na tu riadiacu elektroniku) a kupodivu tam nie je ani jeden jediny triak, zato je tam 6 mosfet-ov, pravdepodobne zapojenych tak aby kazdy obsluhoval jednu polvlnu.

Dnes to skusim zapojit a uvidime, dam si od toho na zaciatok nejaky ten odstup 😀

 


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Nemohl by mi někdo stručně vysvětlit jak DMX Triac funguje? V tomhle se ztrácím. Plánuju 5 stmívaných okruhů. Předpokládám že pro každý okruh bych musel mít vlastní triac (nebo pro každé světlo / bodovku vlastní, zapojený do série?). Jaký je pak rozdíl stmívat žárovku (230V) a LED pásek (samozřejmě ve V - protože pásek není na 230V). Jak pak tedy stmívat LED? Koupit si pásek, který má ten předřazený zdroj, který si to redukuje na potřebný proud a napětí? Kam tam potom zapojím DMX?

 

Díky


   
ReplyQuote
Page 1 / 9
Share: