Forum

Forum

Měření spotřeby ele...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby elektřiny pomocí Loxone nebo Arduina

350 Posts
45 Users
19 Likes
93.7 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062

   
Quote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 
Řekl bych, že toto neměří množství proudu, ale jen říká jestli tam nějaký proud prochází nebo nikoliv.
 
Posted by: L

 

Digitální/analogové měření spotřeby na DIN lištu

   


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

Ten digitalni DPS by mel byt jen ANO/NE, ale ten analogovy APS je 0-10V podle mnozstvi protekaneho proudu.

Pro meření proudu v rozsahu 10-50 Ast s přesností ±5% nám poslouží Analogová proudová sonda - APS. Je opatřena můstkovým usměrňovačem s filtrem a potenciometrem pro přizpůsobení výstupního napětí 10 Vss / 50 A


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

No jasně, každopádně řekl bych že ten rozsah 10-50A je příliš velký. Na tu spodní hranici tak u elektrokotle nebo vařiče. Jinak při běžném provozu se nedá asi ani dostat na tu spodní hranici v celém domě.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

Co jsem to s vyrobcem resil, tak pokud se vodic provlikne civkou 2x, tak uz to bude detekovat od 5A, kdyz 3x, tak od 3.3A, ...

Akorat pak bude potreba provest "prekalibrovani" a zjistit, jaka vystupni voltaz co znamena.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

když ktomu pripojit rele s HDO, da se tím počítat i spotřeba presneji. Někde jsem na to mel udelany loxplan


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

Asi uplne nerozumim, muzes to prosim vic rozvest? 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Skrze relé a digitální vstup das loxonu vedet, zda je nízký není vysoký tarif 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

Aha, tak to sem to pochopil dobre, akorat to neni odpoved na to, co jsem se ptal 😉 

HDO takto reseny mam. Mne jde o prime mereni spotreby, nejen ukazatel vysoky/nizky tarif. Momentalne merim spotrebu dvema podruznyma elektromerama, ale chtel bych merit idealne kazdou vetev samostatne.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Ted to asi nechápu ja:) co přesne by jsi chtěl? Ja mám jeden pulzni výstup primo z elektromeru a podle toho jestli je vysoký nebo nízký tarif to v loxonu přičítá spotřebu 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

jojo, a pak vidis spotrebu celeho domu. To co chci ja, je videt spotrebu kazde mistnosti nebo nejakeho okruhu zasuvek ;-).

Dam priklad, mam server, rekuperaci,... a dalsi veci v TM. A chtel bych videt spotrebu kazdeho zvlast, nikoli celku.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Energomonitor asi nejlepší reseni 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

Energomonitor neni spatne reseni, ale je nesmysl instalovat druhy samostatny system, kdyz mam v dome loxone. Navic energomonitor jako cidla pouziva prave to, co jsem uvadel nahore v tomto vlaknu


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak já to mám vyřešené tak, že mám jeden hlavní třífázový elektroměr s výstupem na RS485 a pak několik dalších, jak 3-fázových. tak i jednofázových. Asi nemá cenu něco bastlit při ceně 10-12USD za kus. Zrovna dnes mi jeden přišel :

https://www.aliexpress.com/item/5-32-A-230V-50HZ-Single-phase-Din-rail-KWH-Watt-hour-din-rail-energy-meter/695870527.html?spm=2114.13010608.0.0.5uHIQN

1 - Chci měřit nejen celkovou spotřebu ale hlavně rozložení zátěže na jednotlivých fázích.  

2 - Chci měřit hlavní "žrouty" tak abych do budoucna byl schopen řešit energetický audit a přerozdělovat energii - a proč ? Protože do budoucna budeme platit hlavně paušální poplatek za rezervovaný příkon. Proč bych měl platit zbytečně za 3x25A když mi třeba bude stačit 1x20A !!!

I tepelné čerpadlo mám jednofázové. takže by to nebyl problém. Jediné co je 3-fázové, je čerpadlo protiproudu u bazénu.

Pak už nebude problém zajistit, aby sauna nejela současně s topením nebo vařením. Prostě každému spotřebiči přiřadím prioritní číslo a podle toho také může být spuštěn resp. odstaven. Třeba indukční deska bude mít prioritu č.1, sauna č.5 a topení č.10. atd atd.... 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

To je super a za paradni cenu. To rozhodne zkusim. A presne jak pises, pak nema cenu nic bastlit.

 

Akorat ten elektromer co je pod tim linkem co si postnul, tak tam nevidim zadny impulzni vystup nebo neco. Jak to pak odecitas do loxonu?

Uz to tam vidim, tam jsou dva otvory na L a dva predpokladam na impulzy. Takze pres to pak posilas 24V a ty snimas loxonem/papuchem?


   
ReplyQuote
Page 1 / 24
Share: