X
Forum

Forum

Relátka na DIN lišt...
 
Notifications
Clear all

Relátka na DIN lištu

402 Posts
56 Users
39 Likes
84.5 K Views
(@jofo72)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

Tu je to pdf od rele.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pokial to chapem spravne, tak to nie su inrush rele, tzn. casom na led-kach chcipnu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mimochodom mi prave watchdog zahlasil, ze na TME maju zase patice na tie oranzove inrush rele. Tak keby niekto potreboval, nemusi platit farnell.


   
Frc reacted
ReplyQuote
Honza
(@xbenkju)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 49
 

@msk 

Ahoj, můžeš prosím hodit foto jak to máš pozapojované - řízení - rele a nouzové spínání?

Díky. Honza


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

 Neviem co od tej fotky ocakavas, tak neviem co nafotit. Oranzovou oznacene nudzove spinace. De-facto len premostuju rele (220V cast) najdolezitejsich spotrebicov, bez ktorych by ten barak pri poruche loxone chcipol. Cerpadla, elektrokotol, po 1 svetle v kazdej miestnosti, bojler atd... Zasuvky mam na samostatnych stykacoch s manualnym ovladanim.

IMG 20170914 185134 – kopie
IMG 20170914 185143

   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Msk: do ted jsem si myslel, ze jsem magor, ale uklidnil jsi me. Jsem uplne v klidu 😉


   
MartinB reacted
ReplyQuote
Honza
(@xbenkju)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 49
 

Díky, přemýšlím jak některé ty prvky při výpadku Loxone napojit aby se manuálně nouzově dali sepnout. Bohužel jen teoreticky protože trčím v Afghánistánu nějaký ten měsíc.

Ještě k té diskusi - v podstatě aktuálně je nejlepší na spínání led světel použití inrush rele v patici kde se dá vyměnit. Sice technologicky by bylo lepší spínat SSR ale v evropě vyráběné velká cena a čína má pochybnou kvalitu. 

K tomu dalšímu spínání 0-10V analogem někdo z vás něco používá? Nebo jedete pak DMX?

Honza

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tu je kvazischema. Rele mam rozdelene po blokoch, kazdy blok napajam zvlast a ma extra poistku. Primarne aby mi skrat neodrovnal cely rozvadzac, sekundarne aby som nemusel pouzivat hrube draty (zdroj mam 5A). Obvykle je to okolo 16 rele v 1 skupine. Na prve z nich privediem 24V a potom presvorkujem jedno za druhym (to su tie cervene obluciky nad relatkami). Z kazdeho rele potom vediem druhy kontakt na loxone (a moje rele moduly). Tie spinaju proti zemi (a tym zopnu to rele).

Nudzove spinace su pripojene jednoducho paralelne k 220V casti toho rele, nie je to ziadna veda. Alernativne je mozne spinat 24V cast tych rele, tym padom sa mozu pouzit miniaturne spinace, ale je to zavisle na funkcnosti toho rele a 24V zdroja. Ja som to chcel mat uplne blbuvzdorne, tak spinam rovno 220V.

Viac info kludne na zraze, ak nezabudnem, donesiem na ukazku schemu celeho rozvadzaca.

IMG 20170914 202401

   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

msk: koukám na to tvoje schéma a chci se ujistit; ty máš napříš všemi relátky (viz obrázek) stabilně připojeno a propojeno +24V a na loxone spínáš GND (tedy -24V) nebo ten obrázek špatně čtu?

Já mám v plánu jít opačnou cestou, a kdyžtak mě, prosím, vyveď z omylu, ale chci mít všude propojeno "GND/-24V" a na loxone spínat "+24V" tedy do jednoho portu na výstupu přivedu +24V a z druhého po sepnutí 24V vyteče a půjde do relé a toto se tím pádem sepne ...

díky za osvětu ...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

Vetsina koponent u Loxonu (mozna dokonce vsechny) funguji na principu rozpinani GND. Ono je to i vyhodnejsi, protoze pak mas po celem dome natazeny jeden kabel s 24v na ktery napojujes vse co potrebujes vcetne tech zarizeni, ktere treba pres rele neovladas.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@L - do ted jsem si myslel, ze tomu rozumim 😀 ale radeji jeste zkouknu dokumentaci; rozvod 24V je mi jasnej, ale nejak mi v hlave nedocvaklo to rozpinani GND 🙂 jeste se nad tim zamyslim.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

@Mira: Ja tu rozpojovanou zem na zacatku taky vubec nechapal. Prislo mi logictejsi rozpojovat 24V. Ale kdyz se pak s tim clovek zzije, tak je to dobry 😉


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@L ale je fajn, že to tu zaznělo ... člověk se pořád učí ... o víkendu to snad budu drátovat, tak uvidíme, co z toho vzejde 🙂


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@L "Vetsina koponent u Loxonu (mozna dokonce vsechny) funguji na principu rozpinani GND."

Toto som nepochopil, veď na výstupoch sú relé. Je jedno či spinam 24v alebo GND. 

Mna napadajú dimmre že majú spoločný 24V a digitálne vstupy sú voči 24V.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Rozpojovanie zemi je casty scenar primarne kvoli npn tranzistorom (open collector) a tie sa pouzivaju kvoli ich lepsim spinacim vlastnostiam. Preto aj dimmery maju 1 zilu kladnu a prud "sinkuju" zo spotrebica smerom k zemi.

Pokial rele spina rele, tak je to jedno. Ja mam tak 10% rele na loxone a 90% na mojich moduloch (s npn tranzistormi), tak som to zjednotil, aby v tom nebol bordel. Inak nez som to zacal dratovat, tak som intuitivne tiez chcel rozpinat +24V, ale ono je to vlastne jedno.


   
ReplyQuote
Page 9 / 27
Share: