X
Forum

Forum

Ovládání světel pom...
 
Notifications
Clear all

Ovládání světel pomocí DMX Extension a Dimmer Extension

491 Posts
64 Users
42 Likes
133.1 K Views
 Dawe
(@dawe)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 203
 

Co jsem kdysi bral DMX controller od místního prodejce, tak u toho jsem měl tento návod:

Třeba to pomůže

A v loxone dej DMX-3 aktor nebo DMX aktor RGB, záleží, jestli na tom využíváš jednotlivé kanály nebo RGB pásek.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
Topic starter  

@Dawe: díky za rady. S tou adresou jsem si to tak nějak myslel, že to bude 🙂

Ještě si ověřím, zda mám korektně zakončenou sběrnici ukončovacím odporem..


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Odpor na DMX vůbec nepoužívám.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
Topic starter  

Vycházel jsem z návodu Loxone:

Dimm

Ale zkusím to tedy bez něj. Díky za info.


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

Ahoj, ten odpor simuluje impedanci vedení... má to smysl jen při fakt dlouhejch kabelech (stovky metru).

Jinak ten DMX dimmer mi jede bez problému, přidanej jako popisuje Dawe


   
Georgio reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
Topic starter  

Už  mi to jede, díky. Bez rezistoru, adresy DIP switche podobně jako dával @Dawe, akorát pozor, switch je aktivní ve směru ON.


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

To Radek:

Kupil som tie RGB DMX dimerry ako mas ty presne: RGB PX24506

A mam taky problem ako pise kolda pri 9 kanalovom dimmery...to znamena ze ked zapnem zdroj tak vsetky svetla bliknu. Ty nemas taky problem? Vdaka   


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Čau.

Mě se tohle neděje, mám je připojený na 2 zdroje a nedělá to ani jeden z nich. Zkusil bych zkontrolovat, jestli máš správně uchycenou DMX sběrnici ve všech svorkách. Terminátor tam žádný nemám (DMX mám jen v rámci rozvaděče).

Pravděpodobně bych ale hledal problém ve zdroji. Ideálně vyzkoušet s jiným zdrojem. Pokud by to nebylo v něm, potom by to mohli být ještě LED. Já mám ale víc druhů LED pásků a nedělá mi to žádný.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

To probliknutí dělá jen ten 9-ti kanálový dimmer. U 3 nebo 4 kanálových není problém. Já jsem si na to zvykl. Navíc jsem z nevýhody udělal výhodu, takže teď podle toho probliknutí vím, že dům přešel do nočního režimu a tudíž se zapnulo orientační osvětlení.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
Topic starter  
Posted by: koldavideo

To probliknutí dělá jen ten 9-ti kanálový dimmer. U 3 nebo 4 kanálových není problém.

Já chápu PX24506 jako 3kanálový dimmer. 4 a 9-ti kanálový je pak jiný dimmer ?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jen konstatuji. Ten 9-ti kanálový dimmer je navíc v plastovém pouzdru. 3a4 kanálové jsou v kovovém. 

Co je ale pro mně velkým zklamáním je to, že číňani už vyrábí z 90% veškeré LED svítidla jako constant current, takže tyhle dimmery jsou dobrá prakticky jen pro LED pásky.

Naštěstí ty moje downlighty jsou vyrobeny tak, že je po vnitřním obvodu stěn svítidla "klasický" LED pásek, takže lehce opravitelné.


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Vdaka Radek and Kolda za info.

Vyskusal som 2 zdroje, menil som aj led pasky viacere co tu mam a dokonca som skusal vsetky dimmery co mam (4ks PX24506 a 1ks 4kanalovy RGBW vid obrazok) a vsetky mi to robia. Skusal som vsetko mozne aj dmx zbernicu som kontroloval a pritiahol skrutky aj v configu upravy a kedze nic nepomohlo tak som vyskusal nasledovne:

Na dmx extension som pripojil iba jeden RGB dimmer (DMX zbernicu som mal pripojenu iba 2mi vodicmi ale dal som aj GND takze 3vodice) a zdroj som zapol natrvalo na 230V a vystup zdroja (24V) som pripajal/odpajal  manulane. Samozrejme ze som si najprv vzdy po zapojeni odskusal cez vizualizaciu zapnut/vypnut/stmievat kazdy kanal dimmera aby som sa uistil ze mam vsetko dobre zapojene, nastavenu spravne adresu a ze vsetko funguje ako ma a potom som vsetky kanaly vypol cez vizualizaciu a skusal som odpajat a pripajat 24V napajanie RGB dimmera a takmer vzdy pri pripojeni napajania 24V vsetky 3 led pasy bliknu! Najviac ale blikne led pas ktory je na R kanaly. Takto som vyskusal vsetky dimmery a vsetky blikaju! Nechapem teda ze vam to nerobi...ze by mi cinan poslal nieco ine?Dokonca aj tie PX24506 4ks mam 2ks od jedneho cinana 2ks od druheho cinana. Co by ste mi poradili alebo co mam este vyskusat?

Kua uz dva dni sa s tym serem 🙁

Vdaka moc za kazdu radu!  


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, rád bych v domě použil zápustné led panely + DMX stmívání přes loxone. Bylo tu zmíněno zajímavé řešení dimmeru napřímo s panely toro s9. Jenže panel S9 stojí 500,-Kč, což multiplikováno pro pokrytí celého domu nejsou malé peníze.

Nyní testuju cenově velmi zajímavý panel SN6 (6W, CC, 15-25V, 280mA, 100Kč vč DPH) kde je poměr cena/výkon cca 3x lepší. Ale nevím jak ho stmívat. PWM nefunguje (včera jsem jeden panel ručním dimmerem zlikvidoval). Napadá mě tedy buď varianta CC dimmer nebo varianta triak + stmívatelný zdroj (t-led za 150,- nebo čína za 60,-).

Můžete prosím někdo trochu rozvést vaše zkušenosti s CC dimmerem (viz dříve Maros, smotek7)? Jaké konkrétní panely (typ, cena) s ním používáte? Pokud správně chápu specifikaci, tak na každej kanál CC dimmeru lze pověsit panel pouze jeden?

Zkoušel jste prosím někdo to řešení triak + stmívatelné CC drivery?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

A čím budeš ovládat ten triak? Chápu, ze by si s nimi chtěl dělat PWM řízení. Na to je ideal PWM modul, který má na vstupu 0-10V a na výstupu PWM např. 12V. Problém je, že nejsou úplně levné.

Máš odkaz na ty světla co testuješ?


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, link na SN6 zde. Možnosti řízení si (teoreticky) představuju:

  1. lxn > Quido2/32OC > inRush relé > svítidlo
  2. lxn > DMXext > PWM dimmer > LED pásek
  3. lxn > DMXext > PWM dimmer > 12V LED žárovka patice MR16/GU10/?
  4. lxn 0-10V > helvar driver (nebo podobné) > LED pásek
  5. lxn > dimmer ext. > svítidlo
  6. lxn > DMXext > triak > stmívatelný zdroj (t-led /čína)> CC panel
  7. lxn > DMXext > CC dimmer > CC panel
  8. lxn > jinak ...?

Varianty 1 a 2 jsou jasné; var. 3 - zítra přijdou nějaké žárovky, vyzkouším. Var. 4 je nouzová, pokud levně a jednoduše nevyřeším stmívání všech panelů, tak na obývák spotřebuji 4 analogové outputy miniserveru a zbytek baráku jen relé. Lox Extension and Dimmer Ext. (v5) si kupovat nechci. No a varianty 6 a 7 nevím ... tady prosím o radu, zdali to jde či ne, případně linky na konkrétní ověřené produkty.

 


   
ReplyQuote
Page 10 / 33
Share: