X
Forum

Forum

Loxone a rekuperace
 
Notifications
Clear all

Loxone a rekuperace

66 Posts
17 Users
0 Likes
18.8 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Postupně zde napíšu svou zkušenost s řízením rekuperace NILAN. V podstatě je jedno o jakou rekuperaci se jedná. Hlavně jde o to, aby se ostatní poučili z mého špatného rozhodnutí a ušetří tím nemalé finanční prostředky. 

Před několika lety jsem koupil rekuperaci Nilan 300 top a k tomu regulaci xcc air od AC-Heating. Vše by bylo v pořádku, kdyby mi prodejce dopředu oznámil, že tím že mi dá regulaci xcc air - tak tu původní z výroby vymontuje ven. Takže jsem zaplatil už ani nevím kolik ( asi okolo 15tis) abych zjistil že xcc je sice super ale do loxone jej nijak nezapojím (Teco-Kolín).

Nyní jsem se rozhodl že celou regulaci pošlu do háje a vše si udělám sám. V rekuperaci jsou dva motory (230V) řízené analogově 0-10V. Takže obětuji dva analogové výstupy z Loxone (těch mám tolik, že nevím co s nimi). No pak je za potřebí 7 čidel

1. sání vzduchu z venku do domu

2. výfuk vzduchu ven z domu

3. Přívod vzduchu do místností

4. Odtah vzduchu z místností

5. Teplota výměníku

6. Teplota v místnosti

7. Teplota venku

Teploty venku a uvnitř už zřejmě každý mít bude.

Pak ještě 1 digitální výstup pro řízení Bypassu. No a pak nějaké digitální vstupy na tlačítka na wc a v koupelně pro zvýšený odtah.

Takže když budu chtít zapnout dům do rovnotlaku - oba ventilátory poběží stejnou rychlostí. Pro přetlak bude ventilátor odsávající vzduch z domu  vypnutý a pro Podltak opačně. Do toho samozřejmě nějaké nastavení ofsetů pro teplotní čidla.

A teď co nevím. Nevím jak často se rekuperace má spouštět?

Mám čidlo CO2 takže pokud ppm stoupne nad 1000 tak se vetilace zapne do rovnotlaku dejme tomu na 30min.

Zřejmě to bude chtít zapínat ventilaci každý den podle rozvrhu. Jak to máte nastavené vy ostatní?

Bypas by se měl otevírat pokud je venkovní teplota v létě nižší než vnitřní, tak aby se vzduch z venku zbytečně neohříval.

Předehřev vzduchu z venku v zimě by se měl zapínat pokud teplota ve výměníku klesne asi na 0°C. Nebo se pletu?

Zkuste napsat jak to funguje u vás.

 


   
Quote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

Vdaka za temu, potesila ma. Premyslam prave nad tym, aku rekuperacku ku loxonu vybrat. Pokial viem, tak Nilan je priamo podporovana Loxonom cez Modbus (info od loxone partnera) Neriesili ste to?

K chodu rekuperacie. Nebolo by vhodne aby sla rekuperacia nonstop? Na nejaky minimalny vykon. A pri stlaceni tlacitka vo WC, kupelni sa spusti na vyssi vykon aby odvetraa vlhkost. Pri CO2 senzore sa moze spustit az kym nebude hodnota CO2 v dome na pozadovanej hodnote, alebo to nejde takto nastavit?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

K tomu Nilanu - Když budeš chtít Nilan ovládat přes Loxone, tak když si koupíš tu jednotku tak ta má modbus, takže v pohodě propojíš. Jenže daleko levnější je, když si koupíš jen rekuperaci bez jakékoli elektroniky. Prostě jen bednu s výměníkem a dvěma motory ovládanými 0-10V. Pokud bych dnes kupoval rekuperaci, tak koupím nejlevnější bednu a řízení si udělám sám. 

Za dva roky začínám znovu stavět firemní prostory. Rekuperačku koupím za 20tis a k ní si dodělám ovládání. Oni totiž nic závratného navíc nedají. navíc čidlo CO2 vyžadují s výstupem 4-20mA, což je zase další překážka. Jediné co má Nilan jakože dobrá, jsou ty motory - ty jsou opravdu tiché.

Co se týče provozu, nevidím důvod proč by měla rekuperace běžet celý den. V "normálním domě" se také nevětrá celý den. Takže si vytvořím plán větrání a hotovo.

Další věcí je ošetření ostatních situací. Asi budu muset vytvořit vývojový diagram. Nebude to ale nic složitého. Např. když spustím centrální vysavač musí se spustit i rekuperace pokud možno v módu přetlaku. Naopak pokud vypnu saunu, tak pro odtah se spustí rekuperačka v módu podtlaku.

Ono to bede všechno hodně teoretické, asi hodně záleží na tom jak je celá vzduchotechnika zaregulovaná. Což já zatím nemám. Myslím si ale že v rodiném domku nemá cenu cokoli řešit zbytečně složitě 🙂

--- No to je ale blbost ta poslední věta že? Hlavně že jsem si do domu nasadil tolik procesů 🙂  


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Popisu zkusenost s nasi rekuperaci. Mame Stiebel Eltron LZW 170 plus. Rekuperace byla za rozumne penize (40k + dph). Je opravdu hodne ticha a ridi si vsechno sama.

Jedine co do ni mam napojeno, tak na horni strane je svorkovnice a dva vstupy se daji namapovat na ruzne fce. Ja si je nastavil tak, ze ve vychozm stavu bezi na 90m3/h (a to bezi nonstop, zere cca 50W). A pak mam dalsi dva rezimy 200m3/h a 300m3/h

Puvodne jsem s tim chtel delat nejakou vetsi vedu, ale nakonec to bezi nonstop na 90m3/h a jen kdyz potrebujem (hodne lidi, hodne smradu 😉 ), tak pridame na 300m3/h.

Chteli jsme mit rekuperaci dvouzonovou, aby se zbytecne nemuselo foukat do horniho patra kdyz tam nikdo neni, stejne tak pres noc do dolniho.

Ackoli to stiebel sam o sobe neumi, tak stacilo dat za vyvod z rekuperace rozdvojku a za to pak dve elektroklapky a ty pak ovladam pres loxone. Mam tam casovy plan, ze 8-20h fouka dolu, 20h-8h fouka nahoru.

U nas je ten nonstop rezim dany tim, ze v baraku jsme nonstop, oba pracujeme z domova. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Jinak jeste k CO2, cidla mam dve, v pracovne a v obyvaku. Ale zatim je s rekuperaci propojene nemam, protoze hodnoty nikdy poradne vysoko nevyskocil (ani kdyz nas bylo v mistnosti 8). Takze rekuperaci poustim vic spis kvuli ochlazeni vzduchu, nez CO2


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

k tomu pusteniu rekuperacie nonstop, kdesi som cital, zepokial ide nonstop, tak obmedzis tvoreniu plesni a zanasaniu potrubia (co aj ma logiku) mozno tam boli aj dalsie veci ale jednoducho som si z toho zobral, ze ma ist nonstop a dovody som vypustil... inak som nakloneny zobrat od Nilanu aktivnu rekuperaciu... uz 2x som ju zamietol a zase som tuto problematiku otvoril. Vtedy to riadenie uz bude kus zlozitejsie...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Rekuperacka (bez riadenia) za 20 ma zaujima, sem s nou. Ja mam naceneny Brink za bratru 65k (je to de-facto to iste ako Stiebel), ovladanie vykonu 0-10V, na pretlak/podtlak su tam tusim spinane kontakty. Riadit budem z loxone analogom na zaklade co2, vlhkosti v kupelniach, dlzky svietenia svetla na wc atd...

Toho vypinania vetrania by som sa asi kvoli plesniam tiez bal, asi je lepsie ju nechat pustenu na min.vykon, alebo aspon cyklovat nejak castejsie.

Aktivnu rekuperaciu od Nilanu si choj vypocut do Plzne a spolu s pohladom do cenniku Ta akakolvek chut na nakup podla mna rychlo prejde. Bol som pre nu rozhodnuty na zaklade prispevkov z (nilanackeho) airfora, po zivom zhliadnuti som ju okamzite zavrhol.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

je dobre, ze ma ovladani 0-10V, to ten Stiebel neumi. My puvodne take chteli Brink, ale uplne se nam nelibila monopolni politika, kdy ji prodava vzdy jen jeden vyhradni prodejce a nelze ji koupit ani z jineho (levnejsiho) regionu, protoze to maji zakazane.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Storc? 😀

0-10V ma az model "plus", ktory je o par tisic drahsi (ale zase clovek usetri na nastennom ovladaci na non-plus jednotku, takze je to fuk).


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

@msk uz sme sice mimo temu ale preco teda tu aktivnu rekuperaciu nie? Do Plzne mam daleko, cenu predychavam ale viem su ju pred sebou ospravedlnit. A aj som ju videl - krabica ako kazda ina 😀 Dik za radu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Za mna

  • otravne v tom vrcal kompresor, sice mali krabicu odkrytu, ale vrcanie bolo pocut vedla v kuchyni - sirilo sa to (blbo navrhnutym) vzduchovodom.
  • spotreba, pride mi uchylne v prechodnych obdobiach, co je 70% roku, krmit kompresor, ked sa to moze zrekuperovat pasivne.
  • mizerny chladiaci vykon (chcel som to pouzivat aj na (pri)chladenie
  • cena

A varianta s bojlerom bola snad 2x tak draha, to uz neviem kolko vody by som musel minut aby sa to niekedy zaplatilo. Proste za mna nie, staci pasivna, ale chce to cenu udrzat do 40 aj s predhrevom (co sa mne nepodarilo).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Myslis, ze je ten predehrev tak nutny? Zatim nemam vyzkousene uplne mrazy, ale kdyz bylo -4C, tak do mistnosti stale foukal vzduch 23-25C (vyzkouseno tak, ze jsem dal zelezo do vyduchu a meril tim laserovym meridlem).

Jinak ten Stiebel ten predehrev ma jako volitelny a my ho nemame. Takze jsem zvedav. Prinejhorism v uplnych mrazech budu rekuperaci vypinat


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

Predohrev ti treba hlavne koli tomu, aby ti vymennik nezamrzol. Kondenzuje tam vlhkost.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Predhrev je nutny primarne aby nezamrzol vymennik. Teplota zavysi od prietoku vzduchu, teploty a vlhkosti dnu a von a je to alchymia. Niektore rekuperacky zapinaju az ked maju zmenu tlaku (namrza vymennik), niektore predhrievaju konstantne. Ako to ma Brink netusim, uvidim.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Aha, takze vsechno je jinak. Mame taky predehrev, jen mi to bud prodejce rek spatne, nebo si to spatne pamatuju.

 

Mame LWZ 170 E PLUS (i podle faktury i podle stitku na rekuperaci 😉 ).

a ta mam tyto vlastnosti

LWZ 170 E plus

Kompaktní jednotka k přívodu a odvodu vzduchu v bytech a v rodinných domech; rekuperace tepla z odpadního vzduchu pomocí  protiproudého výměníku tepla; snadná výměna filtru (G 3) k filtraci venkovního vzduchu

a odpadního vzduchu; hrdla na horní straně přístroje; volitelný průtok vzduchu ve třech stupních.

Instalace na podlahu nebo nástěnná montáž; skříň z pozinkovaného plechu s plastovým práškováním.

Průtokové množství 100-300 m3/h.

» Centrální systém přívodního a odpadního vzduchu pro optimální kvalitu ovzduší

» Kontinuální odlučování škodlivých látek z obytné oblasti

» Snadné nastavení pomocí ventilátorů s konstantním průtokem

» Snadné programování pomocí integrované ovládací jednotky

» Vysoká účinnost rekuperace využitím křížového protiproudového výměníku tepla

» Integrovaný obtokový modul- by pass (označení PLUS)

» Integrovaný elektrický předehřev (označení E)

 

Takze predehrev tam je, po precteni predchozich odpovedi sem zacal resit, aby se mi rekuperace po zamrznuti neznicila ;-). Ted je jen otazka, jak casto ten predehrev spina. Prikon predehrevu je 1350W, coz neni malo.


   
ReplyQuote
Page 1 / 5
Share: