X
Forum

Forum

Loxone a automatick...
 
Notifications
Clear all

Loxone a automatická závlaha zahrady

224 Posts
31 Users
8 Likes
49.9 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Mně právě po 3 letech se skoro všechny ucpaly. Naštěstí vše již vyrostlo a musím dát delší hadice, tak to vyměním. Nerad bych to ale za 3 roky dělal znova.

Do teď jsem měl beztlaký systém a budu přecházet na tlakový.

Teď dám tedy ještě nějaký filtr a ještě musím vyřešit nějaký systém na přidávání tekutého hnojiva.

 


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

nefiltruju, nemam moznost zalivky destovou vodou, jedu z radu se zalivkovym tarifem 🙁


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Dik za rady. Mozem poprosit aj nejake foto.
Inak mne odporucali na kvapkovu dat 5 mikronovy filter.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @smotek7

Mate niekto spravenu zavlahu aj v uztkovej casti zahrady?
Ak ano ako to mate zhruba spravene?
Pozeram ze by som tam dal nejake kvapkovace, mozno skusit set z ali.

Ano, já mám zatím jen v užitkové části zahrady. Mám tam 84 ovocných stromků a ovocných keřů a ke každému je kapková závlaha + ještě maliny a ostružiny taky. Zatím to byly malé stromky, takže u každého byly 4 kapače, ale teď už potřebují více, takže budu přidávat.

Je to super věc. Jsem v oblasti kde je málo srážek (2017 pršelo jen 4x, 2018 cca 6x, loni to bylo lepší), ale mám nekonečné množství spodní vody. Tu musím čerpat a když už čerpám, tak nechci aby bylo bez užitku.

Když tsk koukám po sousedech, tak mám super přírůstky a krásné plody, protože prostě voda a hodně. Denně jsem pouštěl do závlahy 3000 litrů, teď budu muset přidat. 

Teď to ještě budu předělávat na tlakovou, kvůli vysokým záhonům, které bych chtěl realizovat.

Po 3-4 leté zkušenosti (předtím jsem to nikdy neřešil) už vím co udělat jinak. Hlavně musím rozdělit na více okruhů dle typu co se zalévá a jaké množství vody to zhruba potřebuje. A jelikož některé věci mají rozdílné hnojení, rozdělím to i dle tohoto, aby každý stromek dostal to co potřebuje.

Až to zrealizuji, přijde na řadu @dalibor -ova oblíbená aktivita a to jsou automatické sekačky Husqvarna. To ale asi až příští rok.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

@kobra23 Viem ze mas velku zahradu. Pre kolko stromov sa minulo 3000l ?
Pod okrasnimi stromami mam kvapkovu hadicu, to robil zahradnik.
Pod ovocnimi nemam nic tam by som asi mal nieco dat.
Teraz davam dokopy 4 vyvysene zahony a tam mam pripraveny privod, preto vyzvedam co je najlepsie tam pouzit.
Inak nie som priatel rastlin, to bude manzelkina zabavka, ja som len za technicku realizaciu.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Pro těch 84 ks. Denně od března-dubna do září-října. V 18.00 se to zaplo a zhruba v 6:30 se to vyplo. Měl jsem 3 nádrže po 1000 litrech v sérii a trochu zautomatizované (ne přes Loxone).

Plovákový spínač a časové hodiny zařídily, že se kolem 7:00 ráno napustily nádrže vodou z jímky kde centrálně shromážduji všechnu vyčerpanou vodu a dešťovku. Tuto vodu slunce přes den ohřálo a jiné hodiny v 18:00 hod otevřely zónový topenářský ventil, který to pustil do rozvodu kapkové závlahy. Běželo to i když pršelo. Těch pár deštíků nebyl důvod nějak řešit.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

@kobra23 3000 litru denne? :O no ty blaho, to je sakra hodne vody 🙂


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

Ahoj,
riešim ako budem zazimovávať závlahu. Zatiaľ som urobil iba 2 sekcie (dlhšia má cca 50m, 9 trysiek MP Rotator 2000 a teoreticky podľa návrhu 20,31 l/min).

Riešil ste to už niekto?
Aký kompresor by mohol stačiť na vyfúknutie vody z trubiek?

Prípadne, bolo by riešenie, že by som kúpil tlakovú nádobu (tá by sa mi hodila tak či tak, hlavne keď plánujem ďalšie kvapkové sekcie - momentálne ide čerpadlo rovno do závlahy) a kompresorom by som vzduch tlačil do tlakovej nádoby a až potom do jednotlivých sekcií.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

staci 25l kompresor ale vacsi ti to spravi rychlejsie 😉

k tomu kupis toto https://www.kdgarden.sk/zazimovanie-zavlahy-productcathegory-244-16.aspx

natlakujes na nejakych 6bar tusim a potom tu paku otvoris pre 1 uz otvorenu vetvu.


   
ReplyQuote
 pa4k
(@pa4k)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

Ahoj Vodnici, mam na vas prozbu. Riesil niekto z vas implementaciu senzoru podnej vlhkosti do loxone? 

Ja som nasiel 2 typi : 1. Vegetronix VH400 2. SMT50. 3.este nieake cinske 1-wire

Nasiel som aj nieake porovnanie:

http://www.gardenergranny.de/files/Comparison_SMT50_VH400_new.pdf

Pripadne som nasiel este RS485:

http://www.truebner.de/smt100

Tieto sa asi pouzivaju cez analogove vstupy.

Idealne by som chcel napojit mozno 4 kusi do travniku a potom dalsie do uzitkovej zahrady. Casom sa ukaze ci su z nich udaje napomocne a ci nie :). A asi najlepsie by bolo keby boli 1-wire, cize ich zasebou jeden po druhom napojit, a tym padom by nebol problem pridavat odoberat dalsie.

Inak co sa tyka solenoidu, mam velmi dobru skusenost s Hunter 9V DC, ak uz mate nieaky zdroj 9-12VDC tak tieto ventili su idealne, funguju skvele a dokonca maju v sebe uz aj opozdenie proti narazovym tlakom.

Vdaka,

 

 

This post was modified 4 years ago by pa4k

   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@pa4k vacsina tych podnych senzorov nema dlhu zivotnost, dalsi problem je kabel ktory tam budes muset tahat, neviem si predstavit ze na kazdy usek takto senzor tahas...

Skor si kup meteostanicu a zavlahu ries podla mm zrazok. Ulahcis si tym zivot 😉


   
ReplyQuote
 pa4k
(@pa4k)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

@killeriq ano suhlasim, meteostanicu planujem. Ide o to ze sa snazim vybudovat skoro idealne podmienky pre travnik, neni dobre ked je suchy, ale ani prepolievany. Problem je v tom ze v takomto obdobi moze poda drzat vlhkost aj 3-4 dni. A moze sa stat ze sa prepolieva...no je to na dlhsiu temu :), videl som uz zopar projektov, preto som bol zvedavy ci nahodou niekto s tym nema skusenost..


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

no asi mas vela casu ked ta tak zaujima travnik 😉 pre mna je travnik iba na to aby nebolo blato a neprasilo sa. Dolezitejsia je uzitkova zahrada z tej je nieco na konzum. Teda ked je malo zrazok travnik nepolievam, aj ked preschne do 2t max sa zase spamata.

V CZ maju v dost lokalitach zakaz polievania cez leto, kapacie hadice nie su vidno , ale rozprasovac na travnik ano


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Meteo na travnik nestaci. Je rozdiel ci je v tieni, na slnku atd...
Len to by bolo treba rozdelit aj vetvy podla toho ked je ta cast umiestnena.
Ved aj na travnik existuje kvapkova podzemna.
Vlhkost travniku resp. zahonov riesil @dalibor


   
ReplyQuote
(@vencaol)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Já jsem si v Číně objednal toto: https://www.aliexpress.com/item/32842847829.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.12a24c4dX6wY99

Tento týden mi přišel, tak snad budu mít dost času si s tím pohrát. Idea je taková, dát to do nějaké pěkné krabice a k tomu 5V solar panel. Jednou za hodinu se probudí, pošle vlhkost a zase usne.


   
ReplyQuote
Page 9 / 15
Share: