X
Forum

Forum

Mosquitto a Loxone
 
Notifications
Clear all

Mosquitto a Loxone

156 Posts
16 Users
4 Likes
24.4 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Takže už jsem se fakt naštval a začínám studovat to co admin krásně publikoval. A proč? Protože mi chybí spoustu funkcionalit, které v Loxone buď nejsou, nebo je nemůžu najít. 

jeden z mých problémů: Pro otevírání a zavírání garážových vrat používám dálkový dvoutlačítkový ovladač. Prvním tlačítkem se vrata jen zavřou, nebo otevřou a odstřeží alarm. Druhým tlačítkem se vrata zavřou spolu se zastřežením a nebo otevřou s odstřežením alarmu. No a tady nastává problém. Pokud chci otevřít vrata a odstřežit alarm, testuji polohu vrat. Za normálních podmínek to není problém ale pokud udělám nějakou změnu v loxplanu a restartuji miniserver, ztratí se poslední stav. Takže musím vrata otevřít a zavřít aby Loxone věděl v jaké poloze jsou.

No a tady mě napadlo, jestli jsem to správně pochopil že kdybych si poslední stav někam ukládal, tak by bylo po problému.

Takže otázkou je jak z Loxone ukládat proměnné do Mosquito a zpětně použít?

Tím by se vyřešil i ten můj problém se zhasínáním světel, když si doma hraju na počítač - jak mi vyčítá žena. Zhasnutí světel totiž znamená že si zase hraju 🙂 


   
Quote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

Aku mas garazovu branu? Ked som sa na tu temu bavil s loxone partnerom, tak mi vravel, ze hormann vracia spat do loxone, ci je brana hore alebo dole. Neviem detaily ale vraj iny vyrobcovia to nemaju. aj ked je to jednoducha vec... 

V tvojej otazke ti bohuzial pomoct neviem 🙁


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Mám Hormann. Motor Supramatic ale ovládání přes KNX. Takže Loxone opravdu ví jestli vrata jedou nahoru nebo dolu, nebo jestli jsou otevřena nebo zavřena. Tato info je zaslána do systému loxone jen jednou. Tzn že KNX zasílá info do Loxone. Pokud udělám restart, ztratím původní zaslanou informaci. pokud bych info někam ukládal - do nějaké databáze, byl by problém vyřešen. 

To co ti říkali v Loxone je popis rozšiřujícího modulu - už ani nevím jak se jmenuje, který ale s KNX nemá nic společného. To co oni popisují, není sběrnicové řešení.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Z Loxonu bych stav vycita pres virtualni vystup. Ten je bud analogovy nebo digitalni a pujde vystavit ven. Udelat ho TCP, ne HTTP at je to rychlejsi. Teoreticky by to melo jit vycitat i pres websockets, ale to jsem jeste nezkousel. Do NodeRED uz je primo i plugin pro Loxone websocket, ale zatim v bete. Pripadne pak jeste KNX modul pro nodeRed

 

 

V NodeRed jsou pak uz normalne promenne a kompletni programovaci jazyk JS pro jednotlive Nodes (ja takto treba ukladal styl blikani stromecku do promenne), pripadne i globalni pres vice Nodes.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Tak to bude pro mne dlouhodobé studium. No snad to zvládnu. I ta možnost přímého zápisu od KNX je zajímavá. Budu se tím muset nějak prokousat. 

Hlavně musím zjistit na čem ten NodeRed budu provozovat. Viděl bych to na Raspberry-Pi nebo na NASu Synology, který mi běží v datové skříni.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

NodeRED by mel bezet zase na cemkoli, kde jde zprovoznit ten NodeJS. Chce to zacit na necem primitivnim, viz ten muj prvni clanek. A pak postupne pridavat. Ten vanocni stromecek byl idelani pokusnej kralik 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

No už se těším na to pivo. Pokud si na mne uděláš chvilku tak bychom to zkráceně mohli probrat. 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

urcite. vsak kvuli tomu na to pivo jdem 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Co se týče toho NAS serveru, tak ještě zvažuji malý upgrade. Momentálně mám Synology 214-play, které bych dal na firmu a koupil něco od QNAPu. Viz tento článek:

https://www.letemsvetemapplem.eu/2016/06/01/qnap-iot-cloud/


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Nebo třeba tady:

https://www.qnap.com/solution/qiot-containers/cs-cz/index.php

Jde o to, aby doma něco běželo a nemusel se o to až tak starat. naví záloha RAID atd...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Podle toho prvinho clanku to ma nativni podporu pro MongoDB a NodeRed, tzn neni co resit. Ber ten 😉

A podle toho druheho clanku vypada fakt naslaple. Nemit doma celej velkej server, tak do toho nejspis pujdu 😉


   
ReplyQuote
 Dawe
(@dawe)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 203
 

A máš u toho bloku zapnutou remanenci? Protože, když jí máš zaplou, tak Loxone i po restartu si pamatuje hodnoty, jaké byly před restartem.

My to klasicky řešíme tak, že máme připojený vratový magnet na garážových vratech(zapojený do Loxone nebo do paradoxu) a pak přes vstupy Do nebo Dc připojeno na blok "brána" tak tím vím v jakém stavu vrata opravdu jsou.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

No ono je to složitější. To co popisuješ Ty je něco jiného. U nás je problém s tím , že po restartu nemám informaci o stavu zařízení, napojeného přes KNX. To zařízení napojené na KNX neví o tom že miniserver Loxone se restartoval. 

Co se týče světel je to obdobné. Spoustu světel napájím přes DMX. např. Led pásek ve stropu. Ten je napájený ze zdroje 12V - přes DMX dimmer. No a aby zdroj nebyl neustále pod napětím - i když se nesvítí, tak ho vypínám přes loxone relé. Toto relé se zapíná pomocí analogového hlídacího psa. Takže pokud zapnu spínač osvětlení v kuchyni, zároveň detekuji požadovaný stav DMX Dimmeru. Analogový hlídací pes na výstupu bloku osvětlení sleduje zda má či nemá zapnout zdroj. Určitě by to šlo vyřešit i přes blok osvětlení ale bylo by to fakt složité. 

Navíc i svítidlo které mám zapojené na klasický loxone dimmer i při zapnuté remanenci při restartu zhasne. U některých bloků osvětlení se mi aktivují svítidla na pohyb, i když svítí hlavní osvětlení. Prostě někde je tam bug. 


   
ReplyQuote
 Dawe
(@dawe)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 203
 

Tak tomu rozumím, nevěděl jsem všechny okolnosti.

 

Já když zapojoval KNX aktory (světla, žaluzie, zásuvky, nevím co na tom máš všechno ty) a vyčítal je do Loxone, tak jsem si ještě vyčítal hodnotu "state" a tak jsem i po restartu věděl, jestli je daný aktor on/off.

A když vypínám zdroj u LED pásků a mám je přes DMX, tak to řeším přes blok ovládání osvětlení a z výstupu AQ jen vyčítám hodnoty, jestli jsou větší než 0 nebo rovno 0 a tou podmínkou, pak vypínám zdroj.

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Aha, tak nechápu proč jsem tam to hlídání analogové hodnoty dal? Zřejmě jsem pro to měl nějaký důvod - no ještě to omrknu. Předpokládám že to porovnání výstupu AQ děláš pomocí bloku "stav". 

Prosím Tě Ty  máš doma prvky KNX? Já mám jen ty vrata a jsem rád že jsem to vůbec zprovoznil. Mám to od nějakého němce viz tady :  https://ing-budde.de/?product=hm-knx

Třeba to půjde i u těch vrat...


   
ReplyQuote
Page 1 / 11
Share: