Forum

Forum

Loxone a automatick...
 
Notifications
Clear all

Loxone a automatická závlaha zahrady

224 Posts
31 Users
8 Likes
49.6 K Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Ahoj závlaháři, použili jste někdo  “ kruhové objemové čidlo vlhkosti “ ( rozsah 10 - 50 % při 0-5 mA výstupu ) jde mi o to zda je zkušenost s instalací tj volba umístění a hloubka pod povrchem.

Takové ty snímače typu zapíchnu do květináče jsou pro závlahy kolem domu k ničemu, měří to příliš lokálně . Tohle je sice za větší peníz ale zase ne taková hrůza.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

no za tu cenu si nieco priplat a kup si radsej meteo stanicu so zrazkomerom a to mas asi univerzalnejsie 😉


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 
Posted by: dalibor

Ahoj všem, 

mám v plánu řešit zálivku zahrádky která má bohužel skoro 4000 m2. Vychází mi to na 10 sekcí každá se třemi sekčními postřikovači. Což vypadá jsko šílenost... zatím jsem to testoval s jedním postřikovačem a než zaleji zahrádku celou trvá to 8 hodin 🙁 .

Chci udělat centrální rozvodnou trubku 32x2,0 mm a u toho odbočky přes magnety k sekcím . Celkem centrální trubky bude 150 m. Po cca 25 m by měly být šachtice   vždy jedna na dvě větve. Větve budou 25x2,0 polišem ( neboli 3/4  to mi na průtok stačí tak akorát ). S tím že paralelně s trubku provedu drát a v každé šachtici spínat dva el.magnety. No a to je právě to dilema .....

Máte nějaký nápad jak provést to spínání ? Představoval jsem si něco jako Loxone tree kabel který má 1,5 dvojlinku a povelovací sběrnici k komu...

Při těch metrech plochy nechci vodu tahat do hvězdy to bych potřeboval půl kiláku poliše a trávník by byl samá drážka:-)

 

Díky za každý názor i třeba tmě jsem se úplně zbláznil ( jak říká ta “moje” ) ....

Zkusil bych to pres DMX, co?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Dík to mne nenapadlo, mám sice už od AČíňana objednaný LAN 8 spínač ale potřebuji z místa instalace ještě dotáhnout analog do rozvaděče a DMX mi nezabere všechno 


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

Mohl by mi nekdo poradit, jakym blokem a jejim nastavenim upravit delku zavlahy. Chtel bych upravit delku zaklade vlhkosi z pudniho cidla, venkovni teploty a zrazkomeru. Nejake napady?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

hmmm, tak to od Loxone jako hotový blok nebude. A mimochodem pokud tohle na ty vstupy co uvádíš někdo má naprogramováno a dá k dispozici tak se rád přidám a kdyby to nebylo zadarmo 🙂

asi nějaký “ know-how “ v tom profíci mají když jednotka na 6 sekcí ( 5 + 1 ) stojí kolem osmi litrů 


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

Ja nechci kupovat jednotku, ale dodelat programovani - mam 4+1 sekce. Taky jsem za to ochoten neco dat.


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 
Posted by: dalibor

hmmm, tak to od Loxone jako hotový blok nebude. A mimochodem pokud tohle na ty vstupy co uvádíš někdo má naprogramováno a dá k dispozici tak se rád přidám a kdyby to nebylo zadarmo 🙂

asi nějaký “ know-how “ v tom profíci mají když jednotka na 6 sekcí ( 5 + 1 ) stojí kolem osmi litrů 

Chlapi nehledejte vtom zadnou vedu, mam 3 sekce pro 4 zavlazovacich.

Casovac-sekvencer-zpozdeni zapnuti( zde lze nastavit i delku zavlahy logiukou,vizualizaci)

Ridim podle vlhkosti, jestli prselo den pred a kolik jestli neprsi pokud se zavlazuje, teplotu jsem do toho jeste nedatal, ale taky to nebude problem. 

Vlhkost do toho teda taky netaham, jen srazkomer. Ta trava se neposere, pokud bude nekde lokalne trochu mensi vlhost, nez podle uhrn srazek v mm.

zavlaha

 


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
 

Mam zvlahu celou naprogramovanou v Loxonu vcetne sledování výšky retenční nádrže a dopouštění z vrtu (nyni manuálně dnes asi dodelam automatiku). Co se týká délky zalívání jednotlivých větví mám kompletně nastavitelné z "mobilu" jelikož jsem chtěl mít vše pod kontrolou, ale kvůli manželce je to ve 2 menu, aby ona je slouštěla program. Co se týká možných proměných a čidel hodlám je integrovat a už je to jenom o tom, že upraví přes vzorec hodnotu zalévání dané sekce. Jinak mám i integrované zpožďování zapínání další sekce kvůli tlakovým rázům, můžu to nasdílet,ale narovinu je to docela složité se v tom vyznat. Jinak program jede stabilně cca 1,5 mesice bez chybičky:) A myslim, že toto je přesně co by měl udělat LOXONE jako blok řeší to hodně lidí...


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Píšeš, že řídíš podle vlhkosti (vzdušná nebo v zemi?), ale v planu máš jenom podle množství srážek.

Jinak já tam do toho ještě zahrnuju i nastavení nastavení rozestupu mezi jednotlivými závlahami (pouští se 48hod po poslední závlaze).

Venkovní teplotu osobně také neřeším.


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

@radek

sry blbe jsem to napsal, neridim podle vlhkosti, ale podle uhrnu srazek. Pokud den pred nenaprselo x mm, zavlaha se pusti. Pripadne v den kdy se ma zavlazovat naprselo.


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

Zaklad mam taky, ovladani casu. Automaticky start (jaro-podzim) pri vychodu a zapadu slunce. K tomu statistiky. 

Jenom nevim jak dodelat automatickou korekci casu na zaklade vlhkosti pudy/ teploty a srazek za dnes alt vcera.

7DEA4E26 283D 4746 8990 287B571322DE
32356542 A5E3 48E6 B1F1 B539009ACEC3

   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

No co jsem kde vyčetl tak krom běžných podmínek jako řešení nárazům v sekcích , zpoždění atd by měla závlaha brát v potaz :

- vlhkost půdy v hloubce 15-25 cm 

- důkladná zálivka jednou za tři dny ( aby trávník nezlenivěl a zakořenil do hloubky ) 

- podle teploty by za týden mělo na 1 m2 padnout 10-6 mm výšky sloupce vody  ( při 30C avíce 10 mm - při 20C a méně 6 mm asi)

- předpověď počasí na 2-3 dny 

- úhrn srážek za poslední 3 dny

 

Jednotlivé sekce samozřejmě na ty parametry časově vyvážené . 

Chápu, že když někdo závlahuje 600 m2 tak to tolik nemusí řešit . Bohužel mám 4000 m2 a vody ve zdroji není nekonečně 🙁

Je tady mezi námi někdo závlahář co tomu opravdu rozumí ( “ Myslet neznamená Vědět !” ) ?

Nešla by založit nějaká skupina co by se tomu pověnovala místo, aby každý z nás vyvíjel svůj origoš ??

Fakt nemám problém přispět finančně na takový projekt.

Pokud to bude řešit Loxone jako originální blok tak jen půdní čidlo bude za 10.000,- Kč 🙁 !

 


   
ReplyQuote
(@kozmo21)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 72
 

@juras 

pisem len cez mobil tak to nebude dlhe. 

Co sa tyka nastavenie casu na zaklade vlhkosti na kazdu zonu tak testujem uz asi pol roka xiaomi miflora a loxbery plugin. 

Toto riesenie ne dost nafigu lebo plugin v loxberry posiela udaje len kazdu hodinu. Teda je to nevyhovujuce na. Riadenie zavlahy online a po dosuahnuti vlhkosti vypnutie vetvy. 

Co sa tyka nastavenie casu ja mam vetvu ovladanu schodistovym vypinacom a kazdu vetvu viem nastavovat zvlast podlMpotreby lebo kazda sekcia je inak oslnovana a zatazovana a pouzivana. 

Takze tam. Nie je problem analogovu hodnotu %vlhkosti previest na cas. Takto som to chcel ale upustil som od toho. 

Niekde vysie som daval link na cidla cez zigbee ktore meraju vlhkost online a asi sa vyberiem tymto smerom. 

Dalej mi neda nereagovat na prispevok ze travniku staci mat vodu a neriesit. 

Nie ne mozne aby 500-600m travnuku okolo domu malo rovnake podmienky. Bud to uz ze je tam ine rienenke pouzivanie atd.  Ked ho prelejete zacne plesniet a mate po travniku. Ked je v niektorych miestach viac slnka tam sa travnik vyrazne presusi.  Dokonca sa mi tento rok na vzdialenosti 2m od seba (jedna vetva) vytvoril suchy flak. A nechapal som preco travnik mal rovnake podmienky. Po zapichnuti podnej sondy som zistil ze na tom suchom flaku je zla vodivost pody a tym malo zivin a travnik tam vyschol. 

Ale vratim sa ku loxonu. 

Zavlazovanie s meteostanicou 

mam meteostanicu tam treba mat spraveny priemer zrazok za 24 hod ku casu zavlazovania. Pokial som vyuzival hodnotu denne zrazky tak tie sa o pol noci resetovali a ked zaprsalo rano o 3 tak sa zavlaha spustila aj tak. 

Dalej skumam aj predpoved zrazok z loxberry. Ale neprisiel som na to ako to realne vyuzit s presnostou na viac dni. Lebo som si odsledoval realne zrazky a predpovedane. 

Ale toto vsetko mam asi za to ze som to moc prekombinoval aspon som chcel. A ked som to vsetko zintegroval tak s toho bol nefunkcny program ktory  som odstavil a  pouzivam to len tak ze mam 7 vetiev kde si viem samostatne nastavit cas od 1-15 min    

ked nkektoru nepotrebujem tak ju manualne zablokujem a program skoci na dalsiu. Zavlahu pustam cez casovac kazde rano alebo tlacitkom manualne. V jeseni mi v loxone povedali ze zavlahu riesit nebudu ze sa in to neoplati. A teraz ked napisali ten clanok o zavlazovani skoro ma vyzulo. Hlavne ze svetielka dokazu ovladat ako v cirkuse. 

Sorry za preklepy mobil a necitam po sebe. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@dalibor - spravis si to uplne jednoducho na zaciatok cez tie schodistove moduly, kazdy vetvu a podla toho kolko ktora za 1m/l dava si to nastav.

Teraz aj tak neprsi tak polievaj kazdy 2-3 den o 4-5 rano.

Ked po 2tyzdnoch uvidis ako sa ti travnik sprava, tak upravuj.

Ked mu budes liat vela tak bude rast rychlejsie, budes viac kosit a behat okolo toho.

 

Potom ked pochopis priblizne ako ten ekosystem funguje, pridaj zrazkomer aby ked nie si doma polialo/nepolialo aj same. 

Ked bude vydatne prsat preskoc jeden cyklus teda polejes az za 5-6dni.

 

Ked to chces komplikovat za 10k ti to zlozim aj na 4 strany 😀 

https://www.loxwiki.eu/pages/viewpage.action?pageId=360624 tu mas na DE fore rozne tipy


   
ReplyQuote
Page 7 / 15
Share: