Forum

Forum

Loxone a automatick...
 
Notifications
Clear all

Loxone a automatická závlaha zahrady

224 Posts
31 Users
8 Likes
49.7 K Views
 Yany
(@yany)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 56
 

Diky. Mozem poprosit o radu? Pokopiroval som tiez, ale mam dva problemy:

1- pokial spustim automatiku cez VI - Automatika Start, sequencer dostane dva pulzy (z VI aj so Seq Trigger) a hned skoci na druhy okruh, Pri sputeni cez scheduler (start intervalu) - zacne od prveho okruhu.

2- po skonceni behu prveho okruhu, nenabehne druhy, pretoze druhy a treti ma stale signal na R / Ventil 02 Stop, Ventil 03 Stop.


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
 

Priznám se, že mi to taky tahle blbnulo a tak jsem se rozhodl si to napsat raděli sám, abych věděl co a jak funguje a zároveň si tam dal svojí logiku, kde mohu vše případně ručně přes apilkaci modifikovat. V současné době mám hotový program, který když pustím mi zaleje celou zahradu (6 okruhů) a následně pošle notifikaci. Dále ho budu rozšiřovat o doplňování a hlídání nádrže přes ultrazvukové čidlo a o automatiku souštění programu podle vlhkostních čidel, ale ty teprve scháním až to dodělám nasdílím.


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

ahoj, jak ovladate jdnostlive ventily? co jsem cetl tak jsou na 24 ale AC a ne DC - co je vyspup z loxou...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Vždy se vyplatí si celou logiku navrhnout sám. V případě potíží je nutné aby se v tom člověk vyznal. Já to dělám tak, že vytvořím prvotní návrh který postupně zjednodušuji, aby celý diagram byl co nejjednodušší. 

Ventily okruhů bývají většinou 12/24 VAC ale ten hlavní bych už nedělal elektromagetický ale elektromotorický. Jde to ale jednoduše ošetřit tak, že se hlavní ventil otevírá s malým zpožděním za ventilem prvního okruhu a následující okruh se otevírá ještě při otevřeném ventilu předešlého okruhu. Nicméně já to mám udělané vše pomocí elmag. ventilů bez časových zpoždění atd... a už tři roky to fuguje bez problémů. 


   
ReplyQuote
xnemp100
(@xnemp100)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 11
 

Ahoj, 

pro inspiraci - řeším to tímto relé přes TCP. 

https://www.aliexpress.com/item/8-Channel-Relay-Network-IP-Relay-Web-Relay-Dual-Control-Ethernet-RJ45-interface/32600773799.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d5JAPuT

Ovládám přes nodered (dtto jak to popisuje autor webu, jen upraveno pro tuhle desku a TCP komunikaci) a nad tím loxplán ala koldavideo (moc díky za inspiraci).

 


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
 

Ahoj,

jak píše koldavideo, cívky jsou 24 VAC používám originální od Huntra, co je trochu problém a řešil jsem to i technikama od Huntra jelikož mám poměrně velkou instalaci potřebuji silné čerpadlo = velký tlak a tyto ventyly to nezvladají a protékají malinko, ale stále řešení je hlavní extra ventil též od Huntra, ale za ten chtějí 2000Kč já to vyřešil, že ovládám spínání čerpadla a tím tento ventil nepotřebuji, ale co se týká motorických ventilů potvrzují, že to je dobrý nápad jelikož ty tlakové rázy jsou poměrně velké a přesně řešim to 3s zpožděním při uzavírání předešlé větve. Jinak pozor i na proudy na souštění jednotlivých ventilů pohybují se i nad 640mA podle typu ventylu tj, abych si nepřetížil omylem zdroj Loxonu raději jsem koupil jeden extra 24V zdroj jenom na závlahu a případně jako rezervu. Jinak spínání řešim přes modul KNX viz. jiné vlákno jak 24V  větve tak 230V na čerpadlo - nádrž do budoucna i čerpadlo vrt a klape o na výbornou.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

trafo na zvoncek je 24VAC 


   
ReplyQuote
 Yany
(@yany)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 56
 

Zdar. Ako mas prosim ta nastavene casy TW a WT na tychto switchoch:

ot3

a dlzku pulzu na tychto monoflopoch:

ot4

 

Nieco mi uchadza v nastaveni, logike a mam pocit ze to bude v casoch pulzov. Ked mam 0/0 na switchi, nespusti sa trigger pre sequencer, ked nastavim nejaky maly vypadok, trigger ide ale dalsi okruh mi zas blokne Stop logika. Vdaka.


   
ReplyQuote
 MiH
(@mih)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

Mám taky svou logiku, mám 3 sekce + čtvrtou k odčerpávání jímky, mám jeden hlavní velký elmag. ventil a každá sekce má vlastní elmag. ventil - vše Hunter, 5 let fungovalo bez problémů, za poslední rok mi ale postupně odešly všechny solenoidy (cívky) na 24V. Naštěstí jdou objednat zvlášť. Vlhkostní čidla jsem zvažoval a nakonec se na ně vykašlal. Bydlím doma a vím, kdy je sucho, tak si to nastavím třeba na 5 ráno a jdu spát. Zavlažovat trávník stejně není vhodné každý den, lepší je intenzivnější méně častá závlaha. Tu ohlídám nejlépe sám. Na to je i Loxone krátký. Navíc, nechce se mi zavlažovat pitnou vodou (byť mám na dešťovou jímku instalováno její dopouštění), sedmikubíková jímka mi vystačí na 3 intenzivnější závlahy.  V krizi to sem tam dopustím, ale za chvíli nebude ani voda pitná....


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: Yany

Zdar. Ako mas prosim ta nastavene casy TW a WT na tychto switchoch:

ot3

a dlzku pulzu na tychto monoflopoch:

ot4

 

Nieco mi uchadza v nastaveni, logike a mam pocit ze to bude v casoch pulzov. Ked mam 0/0 na switchi, nespusti sa trigger pre sequencer, ked nastavim nejaky maly vypadok, trigger ide ale dalsi okruh mi zas blokne Stop logika. Vdaka.

Na tie schodiskove vypinace mam prirobeny po +30s casovanie, cize mozem pridavat / uberat. a este k tomu celemu casu pripocitavam 3s. To je z dovodu ze ked sa zapne dalsi ventil aby bol vzdy predchadzajuci ventil 3s zopnuty a bol zrovnany tlak.

Cas vsetkych ventilov/okruhov este spocitavam (Total -5s)  a podla toho cerpadlo vie o 5s skor vypnut. Aby netlacilo do zavreteko okruhu

Monoflopy su 1s


   
ReplyQuote
 Yany
(@yany)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 56
 

Poriesil som si to nakoniec s malymi upravami ku spokojnosti. Problem s dvoma pulzami v pripade spustenia rucne - presunom VI Automatika start zo sequncera pred trigger, takze zavlahu startuje bud scheduler, alebo trigger:

zavl1

Dalej som komplet vyhodil blokovanie inych ventilov, ako toho ktory prave bezi, v tomto zmysel nevidim, preco by som si nemohol otvorit manualne viacero.

Kedze logika je postavena na sequncery, ten potrebuje dostat pulz aby prepol vystup, tento pulz moze prist od spustaca/seq trigger. Trigger vygeneruje pulz bud pri manualnom spusteni cez VI, alebo logikou, ktora stoji opat na pulze, pochadzajuceho zo stavu ventilov. Tento stav ale vygeneruje pulz len pri spusteni a cele to stoji na tom, ze predchadzajuci ventil "spusti" ten dalsi.

Takze je potrebne na konci behu ventilu, sposobit male prerusenie. To sa docieli nastavenim casov TW a WT na schodiskovom spinaci.

zavl2

Za nim je pouzity Switch Off delay blok. Tym som docielil dve veci. Eliminuje sa prebliknutie schodiskoveho spinaca, aby ventil nevyplo/zaplo/vyplo. A druha vec, ktoru som riesil a to male prekryvanie ventilov, tak aby tlak v potrubi nestupol nahle po zavreti jedneho a naslednom otvoreni druheho. Cas je nastaveny na 3s. Schodiskove spinace maju TW=0.5, WT=0.1.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

"Dalej som komplet vyhodil blokovanie inych ventilov, ako toho ktory prave bezi, v tomto zmysel nevidim, preco by som si nemohol otvorit manualne viacero."

Lebo to zalezi jake cerpadlo/tlak vody mas, kazda vetva ma nejaky prietok/minutu cize ak otvoris 2 naraz nebude to polievat tak ako ma. Mozno mas moc silne cerpadlo , ze zvladne 2 vetvy naraz ale to je uz na tom ako to mas navrhnute


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@killeriq : Otevření více jak jedné sekce je nesmysl (pokud nebyl navržen souběžný provoz dvou sekcí zaráz). Každá sekce je navržena podle tlaku čerpadla. Podle toho se navrhuje počet postřikovačů a jejich dostřik tak, aby pokryly celou zavlažovanou plochu pro danou sekci. Když otevřeš ventil další sekce, samozřejmě se změní dostřik všech postřikovačů (trysek) a je snad jasné že voda nedostříkne kam má 🙂

Nevím proč z toho děláte takovou vědu?

🙂


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

mne to nepis...ale kolegovi hore 😀


   
ReplyQuote
(@kozmo21)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 72
 

pridam aj moje obrazky  vetiev mam 7

 

Snímka obrazovky 2019 05 03 o 14.51.48
Snímka obrazovky 2019 05 03 o 14.51.19

vetvy mam riesene cez schodistak  + tam mam jeden vstup ktorym zakazujem polievanie  vybranej vetvy.  riadenie vetvy mam cez sequencer  tak ako je tu uz  spominane. tie opozdenia su zabijak a niekedy sa to chova cudne tak som tam ponastavoval vsade  oneskorenia 1-3 sekundy a mam pokoj. a este laborujem  s  mnozstvom zrazok a vlhkostou  to  mam zatial rozrobene.

vlhost s pody zatial ziskavam ces rsbery a integraciu Miflora pluginu ale  cita to len raz za hodinu lebo  BLE. 🙁 ale  kedze som rozbehol cez loxberry aj  zigbee tak hladam vhodny exterierovy snimac. chcel by som to dostat do stadia ze odsledujem potrebnu vlkost pre kazdu zonu a na zaklade toho sa minastavy potrebny cas polievania alebo sa bude polievat pokial nedosiahnem potrebnu vlhkost.

tolko po technickej stranke co sa tyka travnika je vhodne  intenzivne zavlazovanie a nie tak casto aby sa prinutilo travnik pustit korene hlbsie.

co sa tyka otvarania sucastne viacerych vetiev  je to mozne (ale zbytocne) ja mam osobne cerpadlo s frekvencnym menicom a tam dokazem mat sucastne otvorene aj 3 vetvy pri konstantnom tlaku.

 


   
ReplyQuote
Page 5 / 15
Share: