X
Forum

Forum

Loxone a automatick...
 
Notifications
Clear all

Loxone a automatická závlaha zahrady

224 Posts
31 Users
8 Likes
50 K Views
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

@peter-smd ja bych teda dal na hlavni vetev zavlahy standardni solenoid. imho mit 230V kulove ventily v sachce je divocina 🙂


   
ReplyQuote
(@peter-smd)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 38
 

Gulový ventil sa mi zdal spolahlivejší ako selenoid, ale dík za radu.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Nenasiel som nenjaky popis toho ventilu. Zatvara sa urcite kondenzatorom?
Boli takekto ventili ktore mali pruzinu a ta ich zatvorila. Ci tam nieje mechanicky problem.
Mal si to rozobrate?

 


   
ReplyQuote
(@peter-smd)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 38
 

Pružinu majú len selenoidy, toto je gulový ventil poháňaný servom. Mal som to rozobraté, ale len v šachte, čiže zlý prístup, ale je tam elektronika a pod plechom schované prevody od serva a mikrospínače koncových polôch. Niekde na internetu som našiel informáciu, že tento gulový ventil s pohonom by mal byť zakaždým otvorený aspoň 1min. práve preto aby sa dobili kondenzátory a v prípade výpadku napájania aby sa sám zavrel. Musím ho vyšróbovať a pozrieť doma na stole. Ako druhá možnosť ma ešte napadlo či nejak tie prevody serva nemohli skorodovať keďže v šachte je vlhko, aj keď celé servo je v utesnenej krabičke. Potom ostáva už len prvá možnosť a to sú tie kondenzátory. Pozeral som kedysi aj tie selenoidy, len oni majú nevýhodu rázu pri otváraní/zatváraní a nutnosť mať pred ním filter na nečistoty...


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Pytal som sa preto, ze su aj gulace s pruzinou. Ta tlaci na prevod ktory sa roztoci.
Nieco ako v strach budikoch na klucik.
Skusit rucne tocit s motorom ci sa zavre. Neda sa oddelit ten pohon a gulac?


   
ReplyQuote
(@peter-smd)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 38
 

Mal by sa dať oddeliť, aj keď to má odspodu imbus šróby a je k tomu zlý prístup, ale nič iné mi neostáva, musím vliezť do šachty. Preto som hladal odpoveď aj tu na fóre, či sa s niečím podobným niekto nestretol. Demontáž bude posledná možnosť. Na to že to stojí pomerne dosť peňazí som čakal že to viac vydrží.


   
ReplyQuote
(@prema)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 6
 

@elpaso Nakonec z toho bude indianský taneček okolo ohně zvaný pogo nebo něco na ten způsob. Dle normy by měl být dnes okruh chráněn RCD ale stejně klobouk dolů!🤯


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@peter-smd sak v popise pisu ze maju super konstrukciu na 100000 otvoreni  a zivotnost 20 rokov.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

ad zavlaha jen pridam koment, ze jsem se konecne dokopal abych zkusit Programovou Sekvenci a musim rict, ze je to naprosta pecka!!!

mel jsem zavlahu na 3 plne stranky v loxconfigu a s prg sekvenci jsem se dostal na 1 stranku :))) nechapu, ze jsem to rok nechal a na blok nemel cas se podivat


   
msk reacted
ReplyQuote
(@peter-smd)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 38
 

Posted by: @prema

@elpaso Nakonec z toho bude indianský taneček okolo ohně zvaný pogo nebo něco na ten způsob. Dle normy by měl být dnes okruh chráněn RCD ale stejně klobouk dolů!🤯

Mám ich napájané cez prúdový chránič a istič. Navyše ich spína loxone keď nie je nik v šachte...

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Posted by: @peter-smd

Pružinu majú len selenoidy, toto je gulový ventil poháňaný servom. Mal som to rozobraté, ale len v šachte, čiže zlý prístup, ale je tam elektronika a pod plechom schované prevody od serva a mikrospínače koncových polôch. Niekde na internetu som našiel informáciu, že tento gulový ventil s pohonom by mal byť zakaždým otvorený aspoň 1min. práve preto aby sa dobili kondenzátory a v prípade výpadku napájania aby sa sám zavrel. Musím ho vyšróbovať a pozrieť doma na stole. Ako druhá možnosť ma ešte napadlo či nejak tie prevody serva nemohli skorodovať keďže v šachte je vlhko, aj keď celé servo je v utesnenej krabičke. Potom ostáva už len prvá možnosť a to sú tie kondenzátory. Pozeral som kedysi aj tie selenoidy, len oni majú nevýhodu rázu pri otváraní/zatváraní a nutnosť mať pred ním filter na nečistoty...

Mám jich cca 10 venku na dešti a mrazu už rok a půl a stále fungují. 

 


   
ReplyQuote
(@peter-smd)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 38
 

Takže takto vyzerá guľový ventil s pohonom z vnútra. Zistil som, že je to tými kondenzátormi. Samotné servo je napájané +-5V a pri zmene polarity sa točí raz na jednu stranu a raz na druhú podla polarity. Kondenzátor nemá dostatočnú kapacitu, resp. sa nedokáže dostatočne nabiť, aby po odpojení napájania dokázal zatvoriť ventil.

IMG 20230921 182838

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ze by sa kondenzator znicil tym, ze nebol dlhsie nabity, pocujem prvy krat. Ale mozno je to nejaky supercap. Urcite to nie je baterka?


   
ReplyQuote
(@peter-smd)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 38
 

 

IMG 20230922 122652

Áno, podľa popisu čo som našiel na internete je to superkondenzátor. Dosť rýchlo sa samovybíja..., po odmeraní som zistil že jeho skutočná kapacita je len okolo 0,67nF... Nabíjacie napätie naň ide 5,17V čo je ok. Takže buď nový, ale pri nepoužívaní bude do roka znovu mŕtvy, alebo rozmýšlam vyskúšať tam priviesť natvrdo 5V namiesto kondenzátora, keď sieťové napájanie bude odpojené a tým pádom by zavrelo ventil.

This post was modified 7 months ago by peter.smd

   
ReplyQuote
Page 15 / 15
Share: