Forum

Forum

Loxone a automatick...
 
Notifications
Clear all

Loxone a automatická závlaha zahrady

Page 14 / 14

smotek7
(@smotek7)
Noble Member Moderator
Documentator
Joined: 5 years ago
Posts: 1442
 

Efektivna hodnota bude rovnaka. V principe ak by sam tam dal nejaky kondenzator bolo by tam nejaky 17V "zvlnenvych" ako mas ty. 


msk liked
ReplyQuote
_Petr_
(@_petr_)
Reputable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 377
 

Myslím, že se tu na rozdíl mezi strídavým a stejnosměrným napájením kouká velmi zjednodušeně a neodráží to skutečnost. V případě střídavého proudu bude hrát roli i jádro elektromagnetu, takže se uplatní indukčnost, a víc se uplatní i konstrukce ventilu. U stejnosměrného proudu půjde naopak o odpor cívky, který bude pořád stejný, takže celková spotřeba za dobu napájení bude dle mého názoru znatelně vyšší než v případě střídavého napájení.


ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Reputable Member Moderator
Donator
Documentator
Joined: 4 years ago
Posts: 403
 

Jen tak se přidám k debatě o ventilech textem kdy jsem s Hunter konzultoval napájení magnetů a jak píše @_petr_ pokud je konstrukce magnetu a to zejména vzduchová mezera v návaznosti na mg. obvod provedená pro napájení AC :

Dobrý den pane Kryle,

odběr proudu přitažené cívky je zhruba 195 mA, proud při aktivaci je krátkodobě zhruba dvounásobný.

V našem telefonickém rozhovoru jsme probírali možnosti rozvodu elektrického napájení sekčních cívek. Pro malé a střední zahrady doporučujeme kabely ICW ( https://maloobchod.irimon.cz/katalog/364/806  ) – jedná se o kabely pro zemní instalace (nevadí jim přímý kontakt se zeminou), s průřezem vodičů 0,8 mm2 umožňuje spolehlivé vedení až do vzdáleností okolo 150 m. Počet vodičů v kabelu je možné zvolit podle potřeby 2, 3, 4, 5, 7, 9, nebo 13 barevně odlišených vodičů. Při použití kabelů o menším průřezu se na delších vzdálenostech může projevit efekt poklesu napětí s důsledkem nespolehlivé funkce ventilů.

Ještě dodám že magnety Hunter se otevírají díky minimálnímu tlaku vody v přívodním potrubí a nikoliv jen působením přivedeného AC napětí. To že to funguje ( "nějak" ) i za jiných podmínek neznamená že je to technicky správně. Technici u Hunter mi sdělili že proudový náraz pokud se použije místo AC DC napětí je dvojnásobný takže 0,8 A.

 


ReplyQuote
peterjanto
(@peterjanto)
New Member
Joined: 1 year ago
Posts: 3
 

Budem to veru aj ja radsej riesit cez rele. Mam dovedene v sachte len 230V takze budem musiet do nejakej IP67 krabice naskladat zdroj na 24V AC/DC, loxone RGBW dimmer AIR a nejake relatka.


ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Reputable Member Moderator
Donator
Documentator
Joined: 4 years ago
Posts: 403
 

Ještě poznámka : řešil jsem to dvěma těmito DMX deskami se spínacími relátky a trafem 24 V AC

https://blackout.sk/eshop/12-dmx-chasser-spinac


ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Noble Member Moderator
Donator
Joined: 6 years ago
Posts: 1636
 

AC nepotrebujes, daj si tam 24V DC a stepdown na 17V. Mne na 17V DC funguju ako modbus relay boardy, tak hunter veltily, takze mam len jedno napajanie pre celu zavlahu a jeden signalny 485 par.


ReplyQuote
peterjanto
(@peterjanto)
New Member
Joined: 1 year ago
Posts: 3
 

Nakoniec som to napchal vsetko pekne do krabicky s rele.

60C1E0FB 9DBB 488E 8193 08ECFB81115E

 


Kops liked
ReplyQuote
pitrsonek
(@pitrsonek)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 44
 

@peterjanto To vypadá pěkně, nešlo by prosím o volné chvíli rozepsat komponenty a zapojení třeba by se někomu mohlo hodit.

Jinak také možnost stavět na WIFI modulech, které jsou levnější pokud máte v dosahu wifi: https://www.alza.cz/shelly-rgbw-modul-rizeni-led-pasku-4x-pwm-12-24-v-wifi-d5718618.htm Shelly RGBW2 není vůbec špatný. 

BTW: Proč tam jsou ty dva zdroje, to nestačil jen ten loxone na RGBW AIR i pro relátka?

Díky

 


ReplyQuote
Kops
 Kops
(@kops)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 17
 

Dva zdroje má pravděpodobně proto, že potřebuje 24V AC pro solenoidy a 24V DC pro komponenty. Asi by šlo mít jeden zdroj 24V AC a pro Lox komponenty jen usměrnit a stabilizovat.

@peterjanto Moc pěkně zpracované!


ReplyQuote
pitrsonek
(@pitrsonek)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 44
 

@kops Ajo jasný jsem kokos. Díky


ReplyQuote
Page 14 / 14
Share: