Forum
Efektivna hodnota bude rovnaka. V principe ak by sam tam dal nejaky kondenzator bolo by tam nejaky 17V "zvlnenvych" ako mas ty.
Myslím, že se tu na rozdíl mezi strídavým a stejnosměrným napájením kouká velmi zjednodušeně a neodráží to skutečnost. V případě střídavého proudu bude hrát roli i jádro elektromagnetu, takže se uplatní indukčnost, a víc se uplatní i konstrukce ventilu. U stejnosměrného proudu půjde naopak o odpor cívky, který bude pořád stejný, takže celková spotřeba za dobu napájení bude dle mého názoru znatelně vyšší než v případě střídavého napájení.
Jen tak se přidám k debatě o ventilech textem kdy jsem s Hunter konzultoval napájení magnetů a jak píše @_petr_ pokud je konstrukce magnetu a to zejména vzduchová mezera v návaznosti na mg. obvod provedená pro napájení AC :
Dobrý den pane Kryle,
odběr proudu přitažené cívky je zhruba 195 mA, proud při aktivaci je krátkodobě zhruba dvounásobný.
V našem telefonickém rozhovoru jsme probírali možnosti rozvodu elektrického napájení sekčních cívek. Pro malé a střední zahrady doporučujeme kabely ICW ( https://maloobchod.irimon.cz/katalog/364/806 ) – jedná se o kabely pro zemní instalace (nevadí jim přímý kontakt se zeminou), s průřezem vodičů 0,8 mm2 umožňuje spolehlivé vedení až do vzdáleností okolo 150 m. Počet vodičů v kabelu je možné zvolit podle potřeby 2, 3, 4, 5, 7, 9, nebo 13 barevně odlišených vodičů. Při použití kabelů o menším průřezu se na delších vzdálenostech může projevit efekt poklesu napětí s důsledkem nespolehlivé funkce ventilů.
Ještě dodám že magnety Hunter se otevírají díky minimálnímu tlaku vody v přívodním potrubí a nikoliv jen působením přivedeného AC napětí. To že to funguje ( "nějak" ) i za jiných podmínek neznamená že je to technicky správně. Technici u Hunter mi sdělili že proudový náraz pokud se použije místo AC DC napětí je dvojnásobný takže 0,8 A.
Budem to veru aj ja radsej riesit cez rele. Mam dovedene v sachte len 230V takze budem musiet do nejakej IP67 krabice naskladat zdroj na 24V AC/DC, loxone RGBW dimmer AIR a nejake relatka.
Ještě poznámka : řešil jsem to dvěma těmito DMX deskami se spínacími relátky a trafem 24 V AC
AC nepotrebujes, daj si tam 24V DC a stepdown na 17V. Mne na 17V DC funguju ako modbus relay boardy, tak hunter veltily, takze mam len jedno napajanie pre celu zavlahu a jeden signalny 485 par.
@peterjanto To vypadá pěkně, nešlo by prosím o volné chvíli rozepsat komponenty a zapojení třeba by se někomu mohlo hodit.
Jinak také možnost stavět na WIFI modulech, které jsou levnější pokud máte v dosahu wifi: https://www.alza.cz/shelly-rgbw-modul-rizeni-led-pasku-4x-pwm-12-24-v-wifi-d5718618.htm Shelly RGBW2 není vůbec špatný.
BTW: Proč tam jsou ty dva zdroje, to nestačil jen ten loxone na RGBW AIR i pro relátka?
Díky
Dva zdroje má pravděpodobně proto, že potřebuje 24V AC pro solenoidy a 24V DC pro komponenty. Asi by šlo mít jeden zdroj 24V AC a pro Lox komponenty jen usměrnit a stabilizovat.
@peterjanto Moc pěkně zpracované!
Jaký je rozdíl mezi Hunter ventilem s regulací průtoku a bez regulace?
U regulace prutoku je na centilu tocitko, kterym si nastavis maximalni prutok (l/min), který ten ventil pusti. Tvrdilu mi v Doltaku, ze je to kvuli efektivnejsi distribuci vody do jednotlivych vetvi.
Vzhledem k tomu, ze mam v jednu chvili pustenu jem 1 vetev tak jsem bral ventily bez regulace prutoku.
Maji pak ale keste ventily s regulaci tlaku, ktrry omezume max. tlak ve vetvi, aby se neznicily koncove postrikovace (pri vysokem tlaku ze zdroje).
S regulaciou prietoku by mal ist napriklad na kvapkovu zavlahu aby sa dalo nastavit kolko ma kvapkat.
regulaciu prietoku ti urcuje ten koncovy postrekovac kde si vyberas kolko L ma striekat, zbytocne davat nieco na ventil. Tie nadstavce "PR nieco" na ktore sa tie postrekovace nasrobuju, robia tiez s nejakym tlak limitom. A je dobre potom davat vetvu prepojenu do kruhu.
kapkovu zavlahu tlacit cez cerpadlo je asi nezmyslel, jedine ak mas napr 6 vetiev , tak popri nich to pustit, inac ci neviem predstavit ze niekto pusta 1kw+ cerpadlo aby mu kapace kapali hodinu 2x za den 😀
Pripadne voda z vodovodu, ale liat chlor rastlinam neni tiez dobry napad
Ahojte páni. V rozvodnej šachte mám použité dva gulové servopohony. Jeden na dopúšťanie vody do nádrže na dažďovú vodu, druhý na otváranie hlavnej vetvy na závlahu. Oba sa napájajú 230V a spína ich loxone. Keď ich loxone zopne relátkom, príde na nich 230V a gulový ventil sa otvorí. Keď napatie odpadne, ventil sa má sám zavrieť, taktiež pri výpadku sieťového napájania sa majú zatvoriť. Po asi roku ich nečinnosti som zistil, že sa síce otvárajú pod napatím, ale už sa nedokážu po odpojení napájania zavrieť. Skúšal som ich jeden deň nechať pod napatím stále otvorené aby sa nabili vnútorné kondenzátory, no gulové ventily nefungujú. Stretol sa už niekto s niečím podobným? Neviete čo sa mohlo stať? Na začiatku keď som ich kúpil pekne fungovali. Jedine čo ma napadá je nefunkčnosť tých kondenzátorov z dôvodu dlhodobého vybitia. Vďaka za info.