X
Forum

Forum

Loxone a automatick...
 
Notifications
Clear all

Loxone a automatická závlaha zahrady

224 Posts
31 Users
8 Likes
49.9 K Views
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

ahoj @dalibor,

jsem na tom dost podobně, už to rok mám, jen jsem se zatím nedokopal k tomu to integrovat do Loxone. Vlastně mě k tomu nic nenutí, protože to funguje samostatně a z Loxone jen řídím dopouštění jímky, sleduju tlak před a za filtrem a vodoměr do závlahy si ukládám na statistiky do Loxone a zároveň přeposílám pulzy do Hydrawise, takže i závlaha má přehled, jestli neprotéká ventil.

Hydrawise má nějaké Rest API kde je omezení na počet volání denně. Minimálně v tom režimu zdarma to rozhodně nebude realtime, pořád by to mělo být ale dostatečné na orientační přehled.

A.


   
MartinB reacted
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@aleq jasně takže cesta nevrtat do všeho a vymýšlet vymyšlené.

Takže pulzní vodoměr jde nejdříve do L a pak posíláš zpět do H  1:1 ? Filtr diskový předpokládám  a jaká tlaková čidla ? Jednotka Hunter je s jedním nebo dvěma vstupy ?

Je někde k dispozici přesný popis toho api ?

děkuji 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam zavlahu tahanu asi 100m cyky 5x1.5, 2 zily su 485, 2 zily su +-18V DC. Na tom do zbernice pripojene modbus rele a 24V AC ventily hunter v sachtach (celkovo 3 sachty po 4 ventily).

Jedna zila UTP by mala byt schopna uniest 300mA, ked zapojis 4+4, dostanes sa cez 1A, to bohate staci. Taku zvol aj poistku v rozvadzaci (pre pripad ze sa omylom otvoria vsetky ventily). Vysral by som sa na AC, napajal by som to DC 18V (resp. si over kde tie ventily otvaraju, mne zacinali pri 12V). Druhe UTP pouzi na distribuciu signalu pre nejaky multiplexor, napr. dosku s modbus rele, alebo vyrazne jednoduchsie (ak mas do 7 ventilov v jednej sachte) mozes dat len obyc rele dosku, ktoru budes napajat z tej vetvy 4+4 a druhym utp-ckom ovladat 7 rele (+ signal GND zila).


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Ano, zejm. když jsem viděl možnosti Hydrawise (řízení dle teploty, množství srážek, ETT, předpověď, vítr), říkal jsem si, že mě to bude stát mraky času a procent paměti na Loxone (kde už začíná být dost těsno). A pak jeho cenu vs. cenu extensionu do Loxone, který bych musel dokupovat, vyšlo to líp, než když bych si to dělal sám v Loxone. Navíc zahradníci dali od bastlených řešení ruce pryč, zatímco s Hydrawise mi drží alespoň nějakou teoretickou podporu. Tak bylo rozhodnuto.

Ano, Loxone přeposílá pulzy 1:1 do Hydrawise a funguje to.

Hydrawise mám se 2 vstupy, jedno je vodoměr, druhé bude čidlo srážek Click - no, to taky zatím není zapojené, jede to z meteostanic.

Filtr mám HYDRA 7" RAH 90mcr ale zatím je vše v dočasném režimu, tak je v zahradě ještě diskový. V plánu je ho odpojit a používat jen výše uvedený v technické místnosti. Tlakové senzory mám https://www.aliexpress.com/item/4000727169670.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802tT13yu ale opět, zatím bez zkušeností, protože jsou před a za tím HYDRA filtrem v TZB, nicméně vše zatím pochytává dočasnej diskovej na zahradě.

 

Ad API: Hydrawise API


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Mam zavlahu cez FTP kabel tusim asi 20m

JE to na Arduino + SSR rele + Zvonkove trafo co napaja ten Hunter magnet ventil (ale hunter robi aj nejake svoje trafo, len tusim nebolo na DIN)

Cele je to napojene na Loxone a cez UDP prikazy to ovladam , rovnako ako keby tam bola Loxone Extension. Az na to ze celkova cena je max do tych 1000kc 😉

 

V podstate toto https://www.vodnici.net/wiki/arduino-lan-shield-udp-gateway/

Ale to mam zase pri skleniku, funguje to uz par rokov, jedine co sa sere su tie senzory. Skusal som aj SHT31 v kovovom puzdre a myslim ze bol tiez na konci sezony v skleniku K.O.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@killeriq Mam to podobne, akurat sa mi nechcelo mat splet drotov vo ventilovej sachte (dc menic, arduino, prepoj na rele, ...), tak som kupil rovno 485 rele dosku a s barakom to spojil 4 dratmi.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

toto je "sklenik" verzia cize som to dal blizko skelenika, kvoli senzorom.

 

Hunter verzia je spravena ze su dotiahnute len nejake LAN kable do 2x krabic na travniku kde mam Ventily, ale cela "hw logika" je v rozvadzaci kam su tie LAN kable dotiahnute.

Mam to na tychto SSR rele https://www.aliexpress.com/item/32859607153.html

kupoval som okolo 10-12e pozeram ze sli hore


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ahoj, máte někdo řízenou závlahu bezdrátově? Např zigbee + loxone? mam na zahradu vytažené pouze 220v pro čerpadlo a pak jeden kabel pro 24V a jeden lan kabel pro čidlo hladiny do jímky.

Na elektromagnetické ventily v rozdělovači pro závlahu sem nějak s kabeláží zapomněl.

Napadlo mě tedy z jímky dotáhnout ten kabel 24v do rozdělovače a tam  ovládat bezdrátově ventily přes nějaké zigbee relé. Nevím, ale jestli projde signál z krabičky pod zemí. Hned vedle mám, ale obývák se zigbee repeaterem. Tak by to snad jelo...


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

nasiel si nejake zigbee rele ze su 4-5ks spolu (neviem kolko ventilov/zon planujes)

 

Daj si na test nejake zariadenie/senzor do boxu pod zem a zistim ci mas signal.

---

V reale je to ale asi <> to takto robit...dotiahni tam LAN kabel a cez to budes riadit priamo ten ventil


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pouzi z toho utp 2 zily a daj si tam 485 rele dosky ako ja. 485 natiahnes do hviezdy alebo kruhu, ako ti bude vyhovovat. Vo vysledku potrebujes z domu 4 draty, 2x24V a 2x485.


   
ReplyQuote
(@peterjanto)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 3
 

@smotek7 Chapem teda spravne ze mas 24V AC ventil a pustas tam priamo z dimmeru ( https://shop.loxone.com/sksk/rgbw-24v-compact-dimmer-air.html ) 24V DC ? Lebo mam podobnu situaciu a nechce sa mi robit krabicku s relatkami a zvlast zdrojom na 24V AC...


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@peterjanto ano, ale nemam tam dimmer RGBW ale DMX dimmer , ale to je jedno.
Treba skusit kedy  ventili otvaraju a podla toho nastavit percenta dimmeru.
Je to nieco medzi 70-80 %. Ale kazdy ventil moze byt iny. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

A si si isty, ze tlacit do toho ventilu 24V DC pulzujuceho PWM je ok? Ja svoje 24V AC ventily napajam nejakymi 17V DC, kedy je prud cievkou podla specifikacie (resp. trochu menej).


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Vies, iste su len dane a smrt.

Mam to tak 2 roky. 
V com vidis problem?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, neviem aky je z fyzikalneho/elektrickeho hladiska rozdiel do cievky palit 150mA kontinualne, alebo 300mA impulzne (tak, aby vysledny vykon v danom case vysiel rovnaky). Asi to nevadi. Ja to spinam relatkami, tak som nastavil 16V DC aby som dodrzal prud.


   
ReplyQuote
Page 13 / 15
Share: