Forum

Forum

Loxone a automatick...
 
Notifications
Clear all

Loxone a automatická závlaha zahrady

224 Posts
31 Users
8 Likes
49.1 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Gardena je AC. Mne to AC komplikuje fakt, ze mam v plane po zahrade dookola popri plote roztahat CYKY 5x1.5, kde 2 zily mali byt 24V DC a 2 zily 485. Rele potom pojdu priamo k ventilom, nebudem mat centralnu ventilovu sachtu, ale 3 sachty priamo pri sekciach (nie je to len o travniku, ale aj jahody, zahony, tych vystupov bude viac. Tym, ze su ventily AC, budem teda musiet rozviest 24V AC a v kazdej sachte mat este usmernenie na DC. Shit 🙁


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Kasli na AC zdroj. Daj tam AC ventili a prinajhorsom tu zahradnu vetvu napajaj s DC / DC menica a pusti tam 18-20v.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Hm? Nejake fyzikalne vysvetlenie? Samozrejme mozem von pustit menej nez 24V, rele je to jedno, tie funguju od 7V.

edit - uz to chapem. V AC cievka obmedzuje prud v momente ked je magneticke pole nasytene (alebo ako to vyjadrit). V DC tecie cievkou plny prud furt. Tzn. zistit kolko ma cievkou tiect v AC a potom na DC zdroji znizit napatie tak, aby DC prud neprekrocil zasadne AC prud cievky a neodpalil ju. Tak?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Ohmov zakon.

Mensie napatie = mensi prud = mensi vykon na cievke.

ale kedze sedim s vylozenimy nohami a pozeram na kopce tak presny vypocet ti nepoviem.

Chcelo by to vediet prikon cievky pri 24AC


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Ventil ma 300 mA v AC. Mam doma labo zdroj, ked mi ventily dorazia tak nastavim prudovy obmedzovac na tych 300 mA a to napatie ktore mi na zdoji vyjde teda potom nastavim na dc-dc menici ak to spravne chapem.


   
ReplyQuote
Kops
 Kops
(@kops)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 19
 

@dusanmsk

Přesně tak! Ten proud při AC zapojení může být násobně větší a pak se cívka může utavit. Nemám konkrétně Gardena ventily, mám Rainbird, a kdysi jsem měřil rozdíl 200mA na AC vs 1A na DC.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Diky, to ste ma ukludnili. Bude to fungovat aj ked bude zopnutych ventilov viac? (asi by malo, zdroj nie je CC ale CV a poklesom napatia limitujeme prud tecuci tou jednou cievkou, cievky paralelne zapojene to nema preco ovplyvnovat)


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Moze byt. Alebo zvysuj napatie kym nedosiahne odber 300mA.

aj ked takemu okruhlemu cislu moc neverim.

Este by som spravil skusku ze by som zvysoval napatie kym necvakne.

Viac ventilov to neovplivni.

 

This post was modified 3 years ago by smotek7

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Ok, diky, objednavam.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 
Posted by: @jakub

Jako ano, jedno trafo to vyresi, ale budu ho muset dat ven do diry, kde jsem chtel mit v krabici co nejmene veci. I jsem kvuli tomu peclive zavedl 24V DC z domu s jistenim atd. Ale aspon budu priste uz vedet 🙂

Jinak trafo vezmu asi toto (v krabici s krytim budu mit din listu): https://aququ.cz/product-cze-20586-Transformator-230-24V-AC-15VA-TRM-24-exta-Zamel-uniw.html

Preco von do diery? mam to normal v rozvadzaci a odtial kabel (ethernet) na 2 smery do krabic s ventilmi cca 10-15m kazdy


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@killeriq Protoze uz mam kabelaz natahanou a vsechnu hlinu zasypanou. Ledaze by to utahnul CAT6, ani nevim, co tam je za proudy, vzdalenost cca tech 15 m. Pak bych mohl dat trafo do rozvadece a ovladat pres Quido, tim by se to vyresilo elegantne.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@jakub FTP to utiahne.

Len ked das jednu zilu spolocnu tak nespinat viac ventilov naraz.


   
Jakub reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Pripomeniem poistky, aby si v pripade pruseru to utp zas nevykopaval 😀


   
Jakub reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Ventil mam doma, skusam ho len naprazdno bez vody, takze na vysledkoch sa mozno este nieco zmeni. Kazdopadne:

  • otvara pri 100 mA (6.5 V), toto sa predpokladam po natlakovani zmeni
  • 200 mA dosahuje pri 13.6 V
  • 300 mA (papierove maximum) dosahuje pri 19 V

Nemam AC zdroj aby som zmeral pridrzny prud v AC zapojeni, ale podla papierov je to 230 mA, tak tomu budem verit. Cez vikend ho napojim na vodu a vyskusam to s vodou pod tlakom, kazdopadne napatie medzi 14-18V bude asi dlhodobo bezpecne.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Máte někdo praktickou zkušenost s připojením jednotky PRO-HPC 1301-E, WiFi, Hydrawise a propojením do Loxone ? Případně jiné adekvátní od Hunter.

Dokončuji projekt ve kterém předchozí elektrikářská firma "chtře" natáhla pro ovládání magnetů v šachtách 2xUTP  + 3x1,5 k retenční nádrži. Doporučený průměr vodiče pro Mg. Hunter je 0,8 mm a magnet sice drží na 0,25 A ale s tím, že náběhový proud může být až 0,8 A AC samozřejmě.

UTP sice vedou do rozvaděče, ale už teď to je přes 40 m :-(.  Jiný Kopo není přístupný a ten současný je jen 50. Když si vezmu co by stál HW do Loxone na 11 sekcí + ventil na vstupu do závlah, když si uvědomím co "nabízí" blok závlah v Loxone a hlavně když jsem si nainstaloval simulační konfiguraci výše zmíněné jednotky usoudil jsem že za 11.186 Kč,- s DPH to prostě nepostavím.

Jednotka údajně poskytuje api rozhraní pro některé povelování ( start, stop, pauza, časy sekcí , spotřeba vody a stavové inf. ) takže raději integrovat již vymyšlené než bastlit s nejistým výsledkem na užhavených UTP, jednotka je venkovní takže srandičky s napojováním vodičů  ( a IP54 )  jakxi odpadají.... jen to dostat do Loxone .

Příklad jak vypadá nastavení "vnějších " parametrů :

Hunter Hydarwise

s tím co je tam natažené bych raději obsluhoval stavy jímky , čerpadlo a dopuštění z vodovódu v nejhorším případě ... jímka má pěkných 11 m3...


   
ReplyQuote
Page 12 / 15
Share: