X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

CO2 senzory

323 Posts
52 Users
47 Likes
71 K Views
 Dav
(@dav)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 116
 

Ahojte

Mam 2x USB TTL s CH340 pripojene do Loxberry s pluginom Modbus Gateway

V /opt/loxberry/config/plugins/modbusgateway/mbusd.cfg treba zmenit by-id na by-path. Tym v konfiguracii zobrazi pripojene zariadenia podla portu, v ktorom su strcene.

Na SCD30 spojene VDD s SEL a pripojene priamo na TTL prevodnik (je z neho aj napajany)

Config v Loxberry:

image

Nasledne v Loxone Config pripojene cez Network Periphery>Modbus Server:

image

A Modbus Device:

image

V nom pridat senzor "CO2":

image

Posledne je treba na SCD30 spustit kontinualne meranie - poslat na adresu 0x36 okolity tlak v mBar, alebo 0x0 pre meranie bez kompenzacie tlaku (podla strany 8 v navode). Ja som pouzil modpoll a v nom prikaz:

./modpoll -m tcp -a 97 -c 1 -r 54 -p 504 -0 -t 4  10.1.1.21 993

a nastavit interval merania (u mna 10 sekund):

./modpoll -m tcp -a 97 -c1 -r 37 -p 504 -0 -t 4  10.1.1.21 10

 ...a samozrejme vsetko zopakovat pre kazdy senzor/USB prevodnik


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Super, diky za odpoved. Jak mas (hardwarove) propojeny SCD30 a ten TTL prevodnik, popr. muzes poslat odkaz jaky prevodnik presne pouzivas (mne zapojeni s TTL prevodnikem nejak nefunguje)

Edit:

1) A cim to napajis? Protoze vstup SEL u SCD30 povoluje max 4V. Takze pokud ti jde 5V do VDD, tak tam musis napeti snizovat.

2) Proc u SCD30 menis interval mereni? SCD30 funguje jako slave, takze interval vycitani si stejne ridi Loxone, nebo je tam jiny duvod?

3) Prevodnik mas u cidla nebo u raspberry? Na jakou vzdalenost ti to funguje?


   
ReplyQuote
 Dav
(@dav)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 116
 
Posted by: @l-adamek

Jak mas (hardwarove) propojeny SCD30 a ten TTL prevodnik, popr. muzes poslat odkaz jaky prevodnik presne pouzivas

Pripojene
+5V > VDD+SEL
GND > GND
RXD > TX/SCL
TXD > RX/SDA

Link uz presny nemam - kupoval som to pred troma rokmi. Snad pomoze toto: 

10c4:ea60 Cygnal Integrated Products, Inc. CP2102/CP2109 UART Bridge Controller [CP210x family]
Mozno https://www.aliexpress.com/item/32673467746.html?spm=a2g0o.store_pc_groupList.8148356.10.75b81afdDEJqNu

image
image

1a86:7523 QinHeng Electronics HL-340 USB-Serial adapter

image
image

Prvu SCD30 som ale odpalil, pretoze som ju pripojil priamo na Modbus Extension...

Posted by: @l-adamek

1) A cim to napajis? Protoze vstup SEL u SCD30 povoluje max 4V. Takze pokud ti jde 5V do VDD, tak tam musis napeti snizovat.

Napajam priamo z TTL prevodniku. V case, ked som to zapajal nebolo v dokumentacii nic o max. 4v - posielam tam 5V a funguje bez problemov - je mozne, ze je nejaky pokles napatia na kabli, ale testoval som to pripojene priamo na prevodnik a fungovalo tiez.

Posted by: @l-adamek

2) Proc u SCD30 menis interval mereni? SCD30 funguje jako slave, takze interval vycitani si stejne ridi Loxone, nebo je tam jiny duvod?

Ono to funguje tak, ze si robi v definovanom case meranie a vysledok ulozi do pamate. Zavolanim poziadavky cez Modbus sa nespusti meranie, ale Ti len posle ulozeny vysledok posledneho merania.

Posted by: @l-adamek

3) Prevodnik mas u cidla nebo u raspberry? Na jakou vzdalenost ti to funguje?

Prevodnik je v raspberry, odtial cez strukturku v dome (CAT7) k senzoru. Na kabel som jenoducho nacvakol RJ45. Vzdialenost kablu moze byt ~25m

 


   
ReplyQuote
(@vladoksk)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 22
 

Mam od naryan-a tiez tieto CO2 senzori.. kedze som nevedel v procese stavby co tam pride, osadil som do steny klasicke elekto krabice okruhle. Nevravim, ze krajsie neexistuju, ale nakreslil som si take ako mne su ok, STLka su v prilohe, mozno niekomu pomozu raz..

IMG 6976
IMG 6975

 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ja mel taky reseni od Naryana. Ze 3 cidel od zacatku fungovaly jen 2. Naryan se odmlcel, takze reseni v nedohlednu. Casem prestaly komunikovat i zbyle 2 (za cenu tech modulu to zamrzi).

Takze jsem hledal co nejjednodussi a nejobecnejsi reseni (takze zalozene na necem, co koupim za par $ na ali a hlavne si poresim sam).

Cidla jsem z Naryanovych modulu odpajel a nastesti jsou funkcni vsechna 3 (takze problemy pouze v Naryanovych deskach).

Rozjel jsem 2 reseni: 

  • postavene na Wemos Mini. Wifi je u nas v betonovem krytu trochu problem, takze jedno cidlo bylo mimo signal. Ale reseni je hotove, mam napsany funkcni program na par radku vcetne hard sleepu wemosu (kdyby mel nekdo zajem).
  • modbus postaveny na TTL-USB prevodniku z ali za par korun. Toto reseni zde nedavno prezenentoval @Dav (diky za nej). Kabelaz mam na cidla dotazenou, jedine co to stoji jsou usb pozice v USB-hubu (modbus resim pomoci https://github.com/3cky/mbusd, plugin do loxberry mi nejel a byl jsem liny resit).

Nemyslim, ze existuje jednodussi a levnejsi reseni nez tyto zminene 2. A hlavni prednost obou je, ze jak hw tak sw je verejny, jednoduse aplikovatelny a vymenitelny/rozsiritelny.


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

@l-adamek Taky mám řešeno dočasně přes Wemos Mini. U toho TTL-USB je komunikace přes UART, kde je max 15 metrů doporučená délka sběrnice.

Kdyby s tím měl někdo problém, tak stačí vyměnit za UART <> RS485 a pak RS485 <> USB.

Při více senzorů mi dává smysl mít MCU u senzoru a převádět komunikaci na RS485 (každý senzor svojí adresu) a vyčítat to u jedné sběrnice roztažené po baráku. Stejně jak jsou komerční produkty (viz zmiňovaný od unipi). Cenově je to dražší jen o to MCU (Arduino Nano, Wemos..)

 

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@smotek7 diky za CO2, funguji paradne 🙂

Ridite rekuperaci podle koncentrace CO2? 

Pokud ano, jak to mate vyresene? Protoze nevim jak to udelat, tak hodnotu CO2 posilam do rekuperace a ta uz s tim pracovat umi.

Ale budu mit dve cidla, jedno v obyvaku, druhe v loznici.

Pokud bych posilal jen jednu hodnotu, tak to bude reagovat pouze na tu jednu mistnost.

Pokud udelam aritmeticky prumer z obou cidel, tak vysledek taky nebude uplne spravny.

Jde udelat aby z obou cisel se vzdy vybralo to s vyssi hodnotou?


   
ReplyQuote
 Dav
(@dav)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 116
 

@richard  urcite to ide v Loxone. Jednu dobu som posielal

do reku. vzdy vyssiu hodnotu CO2. Nakoniec som naskoncil s logikou “in bed” mod. Ak sme v posteli (manualnu switch ovladany tlacitkom pri posteli) posiela spalnu. Ak nie sme, posiela obyvacku. 
Ked pridu deti a co2 senzory v ich izbach, zrejme sa opat vratim k posielaniu najvyssej hodnoty. Screeny z mojho loxplanu su vo vlakne o riadeni Atrea rekuperacky. 


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

ja mam cidla v kazdem pokoji a na jednotlive smycky mam tenhle ventil https://www.thingiverse.com/thing:2914246, takze tam kde CO2 stoupa tam je ventil otevrenej na max a priskrcuju smycky ktery jsou v pohode. Pokud to nestaci, tak zvysuju vykon rekuperace, dokud se nedostane hodnota v dane smycce do prijatelne urovne. Timhle systemem rekuperace jede na minimalni vykon ale v kazde mistnosti je vzdy cerstvy vzduch.

 

Zvysovat vykon rekuperace centralne jsem delal driv, ale problem je ze pak mi to v noci vetra obyvak, kde nikdo neni a loznice je na hrane a pres den naopak, loznice v pohode a obyvak ma problem. A na to abych ustavicne tocil rekuperaci na 200m3/h jsem nemel naladu, nehlede na to ze ta rekuperace je pak uz trochu slyset.


   
ReplyQuote
(@vladoksk)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 22
 

@l-adamek tak musim s polutovanim konstatovat, ze z 3 cidiel od Naryana uz ani mne nejde ani jedno. postupne prestali komunikovat, ako keby daco v paketoch vynechavalo.. lebo pakety chodia, len sa nevie vyskladat "kompletka"

Ale ved Naryan neni nenajditelny vlastnym menom sa vola Juraj Slačka, pochadza z LM, 

tot jeho sucasna webstranka "https://www.q-azy.sk" a tot jeho podnikanie

"https://orsr.sk/vypis.asp?ID=261295&SID=2&P=0"

Zrejme mu skusim zavolat, pripadne ho navstivit.. lebo za 330euro by som ocenil aspon radu ako to rozchodit. pravdou je ze vyse roka boli len v skatuli odlozene.. realne fungovali rok..

 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Mne ze 3 dodanych od zacatku fungovaly jen 2. Casem prestaly fungovat i ty. A Naryan nekomunikoval (ano, ty vyhozene penize me serou), takze jsem musel vyresit jinak.

Obecne me i toto donutilo vsude mit takove reseni, kteremu rozumim a jsem schopny ho promptne a levne opravit.

Takze u CO2 to mam tak, ze SCD30 mam napojeni na wemos a data posilam pres UDP. Je to opravdu simple, kod je jednoduchy a snadno pochopitelny a komunikace s Loxone se da krasne debugovat.


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

@zdenekp zaujímavý ventil, mám podobné potrubie akurát 90mm. Na ovládanie serva potrebuješ nejaký controler?


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

@tomas_iw ty serva se ovládají pomocí PWM, takže buď arduinem, v mém případě wemos d1 mini a pokud je zapotřebí více PWM, tak použít PCA9685, kterej se ovládá přes i2c. Jinak ten model se dá v pohodě zvětšit na 90mm.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@tomas_iw
Ked byvalo dost volnych vystupov 0-10V tak sme to riesili aj tu:
https://www.vodnici.net/community/postid/8183/
Teraz asi najednoduchsie ESP (Wemos D1) netreba ani programovat.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Dorazilo mi nativní řešení ovládání klapky přívodu vzduchu od Loxone (tree). Cena 2160,- bez DPH před zdražením, což je cena bazarového Belima, ale s podstatně jednodušším ovládáním, nepotřebuji žádné relé. Fyzicky zatím nezapojeno, ale už brzy 😉

image
image

 

 


   
ReplyQuote
Page 20 / 22
Share: