X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

CO2 senzory

323 Posts
52 Users
47 Likes
71 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
Topic starter  

U mě neee, není čas  😐 

EDIT: přesněji řečeno: Sensiorion SCD30 mám objednaný a zatím není skladem, ale i kdyby už dorazil, tak odhaduji, že možná tak během Vánoc nebo až mě zima z venku zažene dovnitř  🙂 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

a jeste k tomu vsemu se divam, ze jsou modbus. Loxone ma tree... ani s jednou z techto moznosti nepocitam zatim. (ale clovek mini...)


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

Sensirion SCD30 mám doma už přes měsíc, ale nebyl čas něco dělat. Místo Rpi s RS-485 převodníkem by bylo lepší použít ESP32 s Arduinem a přes jeho wi-fi dostat data do Loxonu.

Propojení je triviální a knihovna pro komunikaci přes I2C je snad funkční: 

https://github.com/paulvha/scd30

 

Teď jen sehnat někoho schopnějšího než já, kdo udělá sketch pro Arduino. Pro mě to je první projekt, takže se případně budu učit za pochodu.

 


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Nemáte někdo doporučení na krabičku s dostatečnými větracími otvory?

@baros Jestli doma máte už RPI a dostanete 4 vodiče k senzoru, tak bych doporučil přes RS-485. Bude to spolehlivější i s menší spotřebou (pokud tedy RPI už na něco používáte). Pozor na ESP32, které hřeje aby neovlivňovalo měřenou teplotu. 

V zaslaném repozitáři je example  Example12_SCD30_thing_WiFiWebServer_pvh.ino, mělo by stačit upravit. Bohužel SCD30 ani miniserver zatím nemám tak více neporadím.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Comet - dokonce firma od nas z Roznova 🙂

https://www.cometsystem.cz/produkty/snimace?p_103=1

 

poptal jsem toto: https://www.cometsystem.cz/produkty/snimac-co2-s-vystupem-0-10v/reg-t5240

cena cca 6tisic. (ale pro kluky z okoli dali slevicku navic)

 

děkuji za Váš dotaz a v příloze zasílám cenovou nabídku. V případě zájmu předpokládám osobní odběr a že jste z blízkého okolí, tak jsme Vám na přístroj poskytl slevu.

Kalibrační list je v ceně přístroje.

Termín odeslání: druhý den od objednání

Forma úhrady: hotově

Způsob dodání: osobní odběr

Záruční lhůta: 3 roky


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
Topic starter  

Ty samé jsou v Ikee na Zličíně  🙂 


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

Přidávám pár komerčních řešení snímačů T, RH a CO2 od českých firem co jsem našel, všechny s komunikací RS485 (MODBUS RTU), ceny kolem 6 tis. Kč.

 

Regmet - snímače v provedení do rámečku (hodně designů - i Schneider Unica) i na stěnu, komunikace přes RS485:  http://www.regmet.cz/co2.html

Sensit - provedení na stěnu, mají i superkombo provedení T, RH, CO2, tlak, VOC:  http://www.sensit-kolejovavozidla.cz/shop/snimace-teploty-relativni-vlhkosti-a-co2do-interieru-s-vystupem-rs-485-modbus/ksthc102/ksthc.html

Protronix  - provedení na stěnu:  https://www.careforair.eu/produkty/kombinovana-cidla/co2-cidla-a-relativni-vlhkost/cidlo-nlii-co2rht-5-rs485/


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

@jzaruba Krabičku jsem našel nějakou tady  https://www.gme.cz/u-icas103  Vzhledově nic moc, ale větrání dobrý.

Chci to schovat někam do ložnice a vyčítat data z Loxonu, případně mít možnost to vzít sebou jinam a připojit se na to přes wi-fi telefonem nebo odečíst hodnoty na display (pokud bude verze ESP32 s OLED). 

Měření funguje, jen není čas s tím něco dál dělat.

Cenově to vychází na 1400 Kč za čidlo SCD30 s dopravou ze Slovenska, 160 Kč za ESP32 (220 Kč za verzi s OLED) z Číny (koupeno na Banggood)+ na napájení mikro USB nabíječka od starýho telefonu.


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

@baros větrání má teda pořádné. Našel jsem o trochu menší na zeď https://www.enika.cz/thermo-80-ventilace-61-6020000_z8131/

SCD30 chci objednávat na soselectronic už ho mají skladem, cena s poštovným stejná.

Pokud to má být přenosné tak ESP32 je skvělá volba, já to chci napevno v kanceláři sběrnicově. ESP32 s OLED doma mám, tak než bude postaveno tak do bytu ideální 🙂

Čas bohužel teď taky nemám, snad po novém roce bude klidněji a pustím se do příprav.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Tu SCD30 uz maji verzi co umi Modbus?


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 
Posted by: l.adamek

Tu SCD30 uz maji verzi co umi Modbus?

Modbus to mělo umět od začátku, jen to nebylo implementováno.


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Ahojte,

S kamaratom sme spravili navrh plosneho spoja pre integraciu vyssie spominaneho senzora SCD30 do Loxonu. Cele je to napajane z 5V a komunikje to cez rs485 - modbus.

Schema je jednoducha (rozumej aby to fungovalo) a obsahuje napajaciu cast s jednoduchymi ochranami (prepolovanie, prepatie, poistky). Prevodnik na rs485ku a LED diody indikujuce RX a TX. Na doske je aj prevodnik z PWM vystupu senzora na 5V analog, ktory som zatial neosadil (myslim, ze vyrobca zatial v predavanych kusoch este tuto vlastnost nepodporuje - maju to doplnit neskor). Otestovane mam zatial len modbus spojenie s PC cez USB - rs485 prevodnik.

schema

Zariadenie ma cca 4.7 x 4.7 cm a na svorkovniciach su vyvedene:

  • 5V - GND
  • RS485A - RS485B
  • Analog - GND - Data ready

Na doske su aj dva prepinace (jumpre) na terminovanie RS485 120 ohmovym rezistorom a na prepnutie senzoru z modbus do I2C rezimu. Plosaky som dal vyrobit v Cine (mam 20kusov). Zatial som osadil dva plosaky a oba celu noc fungovali.

48377355 2767334373491000 6302739952828416 n
47572306 1807469252715562 514115548200566784 n

Tento tyzden tomu planujem navrhnut a vytlacit na 3D tlaciarni krabicku aby som to mohol dvoma srobmi uchytit na stenu a schovat do medzery za sadrokartonovy podhlad.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
Topic starter  

Ahoj,

jsem trochu zmaten 🙂 Znamená to že máš SCD30, který neumí modbus nativně (nebo ho zatím neumí žádný?) a proto tam máš převodník z I2C na modbus? Díky za vysvětlení.


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Problem pri zapajani SCD30 do Loxonu je ten, ze sice senzor SCD30 nativne vie modbus, tak zial komunikuje v inych napatovych urovniach ako Loxone modbus extension.

Modbus je len logicky protokol, ktory je definovany na urovni softveru. Modbus mozes potom pouzivat cez rozne komunikacne rozhrania ako seriova linka, zbernice rs485 a rs422, alebo pocitacovu siet atd.

Na to aby si cez modbus vedel poslat informacie z bodu A (SCD30) do bodu B (Loxone) potrebujes aby obe zariadenia pouzivali rovnake komunikacne rozhranie. Loxone tak ako vacsina zariadeni s rozhranim modbus pouziva na prenos zbernicu s nazvom rs485.

Zial senzor SCD30 pouziva iba jednoduchu TTL seriovu linku, ktora nema napatove urovne kompatibilne s touto zbernicou.Preto je potrebne tu seriovu linku skonvertovat na  napetove urovne ktore pouziva zbernica rs485.

Ziaden SCD30 a aj kopa dalsich NDIR CO2 senzorov bez takejto konverzie s Loxonom nebudu fungovat, aj ked pouzivaju oba modbus protokol. 

Ten plosak co som sem dal obsahuje bezny obvod, ktory sa pouziva na konverziu TTL na rs485 vdaka comu SCD30 dokaze komunikovat priamo s Loxone modbus extension.

PS: Tu moznost prepnut senzor na I2C zbernicu som tam dal len pre zabavu (ak by som to nahodou v buducnosti potreboval), nativne to pracuje stale cez modbus.

Dufam ze takto je to uz jasnejsie, co to robi  😉 

EDIT: Trocha som to preformuloval nech to je zrozumitelnejsie


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
Topic starter  

Super, díky za osvětu hned je to jasnější a už nejsem zmaten 😀. A já si bláhově myslel, že to "natvrdo" připojim na modbus extension a pojede to. V tom případě se hlásím jako zájemce o tvojí desku jestli mi můžeš odprodat jeden kus. Je osazená?


   
ReplyQuote
Page 2 / 22
Share: