X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

CO2 senzory

323 Posts
52 Users
47 Likes
70.9 K Views
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Možná blbá otázka, ale proč vlastně nejdete cestou Senseair K-30? Napojím napájení, 1-5V výstup na 0-10V analogovej vstup Loxone a hotovo?

co2

   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

@aleq i SCD30 má PWM výstup, přes který by se pravděpodobně nechalo měřit v Loxone + 5V. Zapojení by mělo jít tedy taky Loxone vstup + 5V bez dalšího převodníku a měřím.

I K-30 má stejně jako SCD30 UART výstup s MODBUS pro digitální čtení. 

SCD30 navíc obsahuje relativně přesný teploměr a vlhkoměr který z PWM nepřečtu. 

Nejsem si jistý jestli K-30 má duální kanál jako SCD30 pro kalibraci. K-30 má autokalibraci ABC u které je třeba dostatečně větrat a pak se automaticky srovná a nakalibruje samo. Duální kanál toto nepotřebuje, protože má na jednom kanále referenční vzorek.

Cenově je dokonce K-30 dražší.


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Aha, tak ta duální kalibrace bude zřejmě ta podstatná výhoda.

Mám přímo tento:  https://www.tindie.com/products/AlfredC/senseair-k30-co2-sensor/

za $65. Zapojeno OUT2 do Loxone analogovýho vstupu.

 

Náhodou někdo neví, na jakým principu rekalibrace je Siemens QPA2000?


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

@Aleq, v podstate vsetky dovody pre ktore som sa pustil do tohto riesenia ti uz stihol spisat jzaruba. Uvazoval som aj o tom ze by som spravil verziu s esp a pripojenim cez wifi tak ako bolo niekym vyssie spomenute na fore, ale ked uz tam natiahnem kable pre napajanie bola by skoda ich nevyuzit aj na datovy prenos. Asi som stara skola, ale stale ked sa da snazim sa bezdrotovemu prenosu vyhnut.

@Pavel, neosadenych plosnych spojov mam dost. Suciastky mam este na osadenie jedneho kompletneho senzoru a este jednej dosky so vsetkym az na SCD30. Ak by si mal zaujem napis PM a dohodneme sa.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Ty lepší CO2 měřiče používají sekundární senzor (protože senzory se používáním dost rozhazují), který se jednou za uherák spustí a odečte hodnotu, kterou pak dokalibruje hlavní senzor. Vzhledem k tomu, že tady u SDC30 píšou "Dual-channel detection for superior stability", tipuju že to bude tento případ. 

Já mám třeba netatmo a tam se to kalibruje nějakou haluzí a každý čidlo ukazuje jinak. Nicméně na orientaci to stačí, když nastartuju plynový kamna Pohoda, tak to zčervená jak hruď imigranta po ráně z brokovnice 🙂

 


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Ahojte, cez sviatky som vymodeloval a vytlacil na 3D tlaciarni krabicku k tomu mojmu senzoru:

sensor case2
sensor case1

Senzor je v krabicke uchyteny na vymodelovanych distancnych stlpikoch tak aby nevypadol a nemal velku volu v pohybe. Krabicka je zlozena z dvoch casti, ktore do seba zacvaknu, takze ziadne lepidla ani podobne blbosti. Ked budem potrebovat, mozem ju bez problemov znova otvorit.

Dalej ma krabicka dve usi cez ktore ju viem uchytit pomocou srobov na stenu (planujem ju schovat do odskoku na sadrokartonovom podhlade).

Zatial som zhotovil tri kusy pre kamaratov a myslim, ze to funguje bez vacsich problemov

senzor4

Ak by mal niekto zaujem prikladam este 3d modely na tlac:


   
Pavel, dalibor, Vena and 2 people reacted
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Boží dílo naryane  👍 


   
naryan reacted
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

ahoj fakt moc pěkný projekt a taky jsem stará škola s těmi dráty... ostatně pokud má jít o seriózní měření s opakovatelnými výsledky je třeba dostatečně dlouhý záznam z jednoho místa zahrnující pokud možno všechny vlivy prostředí ( hodnot co měření ovlivňují ) takže alespoň jeden kalendářní rok. Ideálně alespoň 4-6 x za 365  dnů kontrolovat kalibrovaným nezávislým přístrojem ...

Dosti filozofie pracoval jsme poměrně dlouho na Státní zkušebně 202 a ještě to ze mne nevyprchalo 🙂

zpět do reality : celý projekt je super takže se zdvořile ptám to jestli bych se mohl postavit jako další do řady tvých kamarádů a celé to koupit jako hotové.  Samozŕejmě že bych po daném období sdělil ( i dříve jak za rok ale seriózně za rok ) výsledky s protokolem ( nejsem zkušebna takže na info bázi nicméně se stejnými postupy - už jsem takhle dělal hlučnost kvůli čurbesu co nám dělali " technaři " ve vesnici a ejhle zmizeli :-).

díky za odpověď

[email protected]


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Ahoj,

Zatial je situacia taka, ze uz nemam suciastky na osadenie dalsich DPS (aj ked DPS mam este dost). Momentalne ste sa ozvali dvaja co by mali zaujem, tak by som chvilu pockal ci sa vas nenazbiera viac (povedzme aspon 5) aby sa mi oplatilo znova poobjednavat vsetky suciastky a vyrobit malu seriu.

PS: Medzicasom som robil jedno ine zariadenie kde bolo ESP s WiFi konektivitou a to ESP dost kuri. Dokonca natolko, ze bolo na dotyk citit ako je cele zariadenie horuce. Myslim, ze pri merani CO2 by to mohlo sposobovat chybu. Tak naozaj rs485 a modbus je asi najlepsie riesenie.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Ahoj,

jasně že počkám až a není to pod tlakem , jinak 485 modul mám a používám to na SW PG výstupy z Jablotronu. Ikdyž možnost variantně analogu bych se nevzdával na  Miniserru a dalších mám volných vstupů analogu dost a dost a s 10 bit to bude stačit

Ozvi se prosím až bude známý nějaký časový horizont.

Děkuj Dalibor


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Já bych se asi přidal klidně, na kolik vyjde jeden komplet celkem? 


   
ReplyQuote
(@zigul)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 1
 

Já bych se taky přidal.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Kolik bude cena? Potřeboval bych 2-3 ks? 


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Kedze len samotny senzor SCD30 stoji priblizne 37-40 eur a priratam k tomu ostatne suciastky a konektory + postovne, dalej vyrobu DPS + postovne. Tak naklady vychadzaju skoro 60eur. Osadit a ozivit jednu dosku mi trva priblizne hodinu a pol, plus k tomu treba este vytlacit na 3d tlaciarni krabicku. Nechcem na tom velmi zarabat, skorej ma tesi fakt, ze to pomoze aj dalsim ludom z komunity.

Myslim, ze by som mohol navrhnut cenu napriklad 75eur (Ak by vsetci suhlasili, ale to asi doriesime sukromne cez spravu).

Ak by sa to niekomu pacilo a chcel by poslat viac, nebudem sa tomu branit 😀 . Toto je len cena aby som na tom nebol stratovy  🤣 

@dalibor Ak si pozries schemu mojho zapojenia tak doska je pripravena na osadenie prevodniku z PWM vystupu SCD30 na 0-5V analog ktory mozes priviest do Loxonu. Zial ked som dosku navrhoval tak vyrobca uvadzal ze PWM vystup bude podporovat az neskor a nemam spocitane hodnoty jednotlivych odporov a kondenzatorov. Ale zapojenie by malo byt funkcne a ked sa tam osadia aj neskor suciastky nevidim dovod preco by to nemalo fungovat. Jedina nevyhoda cisto analogoveho vystupu je v tom, ze ako analog sa prenasa len koncentracia CO2 a k hodnotam teploty a vlhkosti ktoru tento senzor tiez mera sa nedostanes.

@kobra23 Musim ta upozornit, ze cely Modbus protokol spracovava senzor SCD30 a ta moja doska je len urovnovy prevodnik. SCD30 sice podporuje plne modbus protokol, ale svoju adresu, ako aj parametre prenosovej linky ma nastavenu od vyroby napevno. Ak by si pripojil na jednu modbus zbernicu (rozumej jeden modbus extension) druhy senzor, tak tym, ze by na zbernici boli dva senzory s rovnakou adresou tak by nastavala kolizia a senzory by boli prakticky nepouztelne. Ak chces pouzivat naraz viacej senzorov mas moznost bud pouzit viacej modbus extensionov, alebo vyuzit analog vystup senzoru, ktory ale ako som pisal daliborovi neviem ci uz vyrobca podporuje, alebo ho stale len planuje do buducna.

PS: Ja som tiez rozmyslal ze by som meral co2 okrem obyvacky aj v spalniach, ale nakoniec som si uvedomil ze to nie je potrebne, lebo v spalni sme vzdy len dvaja. Planujem na zaciatku byvania postupne zmerat kazdu miestnost a nastavit spravne prietoky rekuperacie aby bola vymena vzduchu dostatocna. Potom jediny senzor budem mat v obyvacke, aby v pripade navstevy a zvysenej potreby cerstveho vzduchu mohla rekuperacia / loxone zareagovat.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

OK, tak začnu zatím s jedním. Jako druhý použiji už ten co mám koupený od Loxone a spokojím se s měřením jen v ložnici a obýváku.


   
ReplyQuote
Page 3 / 22
Share: