Forum

Forum

Notifications
Clear all

UPS

109 Posts
19 Users
2 Likes
12 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 
Posted by: @koldavideo

Já zatím napájím audioserver ze stejného zdroje jako miniserver a všechny extensiony. Meanwell AD155B plus dvě baterie 12v/7Ah. Vše bez problémů. 

A kolik máš nastavené výstupní napětí?


   
ReplyQuote
(@ichtis)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 62
 

Není ten Meanwell DRC 100B slabý?...Kolega mi říkal, žebych tak potřeboval 10A zdroj...pokud chci mít nějaké to nouzové osvětlení, popřípadě zapnutý nějaký ten led pásek...Že ty 2A je tak akorát pouze pro napájení Loxone, ale na ostatní věci už ne... jak to máte v reálu pořešené? 


   
ReplyQuote
 Dav
(@dav)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 113
 

Ja mam iba pre Loxone 1,5A (miniserver + 6x extension + tree zariadenia)

K tomu mam 12V zdroje pre svetla. 1x20A, 1x 7,2A a 1x 5,6A (pouzivam DMX a 12V bodovky)


   
ReplyQuote
(@ichtis)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 62
 

V UPS režimu? 


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@ichtis Me na me potreby staci. Mam odber neco malo pres 20W a zadna svetla na nem nemam, ani neplanuji. Samozrejme jestli chces k dispozici vetsi proud, tak mrkni na Weidmuller (CP DC UPS 24V 20A/10A).


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@ichtis

Meanwell DRC 100B není slabý, na věci, které chceš zálohovat, stačí. Mám na něm jenom základní věci (tj. Loxone a řízení domu, alarm, nouzové osvětlení, servo ke krbu), odběr jsem neměřil. Logicky, na zálohovaný zdroj dáváš jenom kritické věci, s co nejmenším odběrem, aby sis nevycucal baterii příliš rychle.

Výkonnější věci (LED pásky, světla a další) dej na samostatný, nezálohovaný zdroj.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

@pa-v-el

Je ten Delta zdroj PMU-27 lepší jak Mean Well 155B (ikdyž je o polovinu  levnější)?

Koukám jakou zvolit baterii (AGM, SLA, VRLA) a narazil sem na upozornění, že je olověných baterií se při nabíjení uvolňuje vodík a kyslík a je třeba dobře větrat. Je nějaký typ které toto nemá a je možné je provozovat v uzavřené skříni? Životnost aspoň 10 let.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Nedokážu posoudit jestli je lepší, zatím funguje bez problémů, papírově má vyšší účinnost.

V UPS nebo alarmu je akumulátor také zavřený ve skříni a nevadí to.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

který model baterie tedy vybrat? něco kolem 12Ah a aby případně mohl i ležet.

Taky bych potřeboval další dc/dc convertory na 12v a 5v, ty musí být taky s "pin enabled"?? Na ali takove nemohu najít...

 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @kudykam

který model baterie tedy vybrat? něco kolem 12Ah a aby případně mohl i ležet.

Jakýkoliv model.

Taky bych potřeboval další dc/dc convertory na 12v a 5v, ty musí být taky s "pin enabled"??

Určitě ne.

Na ali takove nemohu najít...

 

Jak už jsem tu psal na regulaci napětí na přesných 24V používám tenhle "pin enabled" měnič (regulátor)

Regulátor 9-36V DC na 24V DC

ale dnes bych možná koupil nějaký meanwell na lištu:

https://www.gme.cz/dc-dc-menice-na-din-listu?tech_par [157][0]=24779&tech_par[157][1]=25385&tech_par[665][0]=20820&showFilter=665&page=1#products

 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

no tak to si mi moc nepomoh...

takže pouze u 24V DC měniče je ten pin potřeba? u měniče na 12V už ne? moc mi to nedává smysl.. Mean well na lištu se mi taky líbí, ale cenově je to už rozdíl, obzvlášt u vyšších proudů.

Na 24v větev mám: loxone, 2x railduino, unify switch (cca 5A)

na 12v větev: lte modem, USG, NAS, 4 ip kamery (cca 5A)

na 5v větev: raspberry 3, pár co2 monitorl (cca 1A)

Z toho mi vychází min 150w zdroj a dc měniče co zvládnou 5A


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @kudykam

Koukám jakou zvolit baterii (AGM, SLA, VRLA) a narazil sem na upozornění, že je olověných baterií se při nabíjení uvolňuje vodík a kyslík a je třeba dobře větrat. Je nějaký typ které toto nemá a je možné je provozovat v uzavřené skříni?

Snad všechny současné olověné baterie jsou VRLA - mají na sobě napsáno "valve regulated" a "sealed".

"Ve srovnání s klasickými akumulátory se zaplavenými elektrodami nabízejí několik výhod – mohou být umístěny v jakékoliv poloze, jsou bezúdržbové – díky rekombinaci nepotřebují dolévat vodu a také produkují výrazně menší množství potenciálně výbušných plynů. "

Tj. větrat nemusíš.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Valve_Regulated_Lead_Acid

 

 

Co se týče měniče, z mé strany to byla metoda pokus-omyl:

"pin enabled" měnič 9-36 na 24V jsem koupil poté, co mi dva "obyčejné" 9-36 na 24V měniče z Číny nefungovaly.

 

Obyčejné 12V a 5V měniče fungují všechny.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ještě detail, předpokládám že ty meanwell zdroje umějí nabíjet všechny typy akumulátorů....


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: @budulinek

"pin enabled" měnič 9-36

Používáš k něčemu pin EN nebo jsi k tomu dospěl jen kvůli tomu, že ty bez EN byly nefunční? To nefungovaly nikdy nebo jen s tím UPS zdrojem?


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: @kudykam

Z toho mi vychází min 150w zdroj

Z těch příkonů mi přijde, že 150W zdroj je poddimenzovaný. Taky je potřeba počítat, že po výpadku proudu musí uživit nejen spotřebu, ale i dobíjení baterek.


   
ReplyQuote
Page 5 / 8
Share: