Vysoké záhony, finalizace
Jsem strašně pozadu v článcích, je toho tolik, co jsme zas budovali a dělali, ale nějak teď vůbec nestíhám psát. Takže dneska narychlo post o finalizaci vysokých záhonů (předešlý článek zde).
To, co vypadalo už jen jako easy práce, se nakonec ještě dost zvrhlo. Nejprve bylo potřeba zarovnat a vykopat veškeré chodníčky mezi záhony, čímž jsem ještě solidně doplnil hlínu do záhonů. Na srovnanou zem jsem pak nastříhal a položil tkanou fólii tak, aby byla i pod truhlíkama, kde jsem ji zahnul a vytvořil z ní jakousi kapsu na kameny. Tím bude držet hlínu ze shora a zároveň to bude snad pod dřevem trochu větrat.
První dva vozíky kamení jsme si vzali od známého, který se jich potřeboval zbavit. Bohužel, kameny byly nakonec ošklivější, než jsme čekali, a navíc promíchané s hlínou a jiným bordelem. Takže bylo potřeba je postupně “vyklepat” tak, aby většina nečistot zůstala v kýblu a na chodníky šly jen kameny.
I tak to ale vizuálně nebylo nic moc, takže jsme se nakonec rozhodli použít je jen jako spodní vrstvu a nahoru dát kameny nové a čisté. Zároveň jsme si i ujasnili, jakou velikost potřebujeme, protože po těch starších a větších se nechodilo úplně pohodlně.
Krom toho bylo ještě potřeba zpevnit boky chodníku tam, kde je brest, aby se nám mulč nesypal do kamenů. Koupil jsem na to nějaký zpevněný plastový obrubník v místní ProDomě, který tam zřejme ležel už tak 10 let, jelikož většina zámků praskala jen když se na ně člověk podíval. Ale nakonec jsem to nějak dohromady dal, z jedné strany dosypal hlínu/mulč a z druhé strany začal dosypávat kameny.
Tady už jde vidět chodníček ve finální stavu. Nové kameny jsme vzali s menší frakcí a celkově jsou o dost hezčí. Pravděpodobně se po nějaké době taky trochu zašpiní, ale jelikož by se tam už moc hlíny dostávat nemělo, vydrží snad aspoň chvíli pěkné.
A když byly hotové záhony, zbývalo už jen nakoupit rostlinky (letos jsme vlastní předpěstování vzdali) a nastěhovat je do jejich nových domovů 🙂
A tady už je finální výsledek. Ten záhon vlevo nevypadá esteticky nic moc, ale jsou to rajčata obsypaná trávou, aby tam nerostl plevel. Uprostřed máme česnek, který rostl v původním záhonu a nám ho bylo líto ho poslat na kompost, tak jsme ho jen tak ze srandy přesadili. A on to kupodivu přežil. S ním tam bydlí saláty, na které nám ale zase útočí slimáci a ožírají ho ze všech stran, svi*ě jedny. A v posledním truhlíku jsou papriky. Tento truhlík byl původně zamýšlený na jahody, ale ty jsme naopak už teď přesazovat nechtěli, protože už začínají kvést. Takže jsme je nakonec prohodili s paprikama, tak proto ta fólie. Už jsme ale přemýšleli nad tím, že estiticky je to ještě někde jinde, než to mulčování trávou, takže možná pak příští rok uděláme fólie všude a bude to 🙂
Ještě nás čeká truhlíky v létě natřít, jelikož na patinu si úplně nepotrpíme a naopak bychom chtěli, aby si truhlíky zachovaly tento pěkný nový vzhled. Ale o tom zase někdy příště 🙂
Ahoj, ohledně těch slimáků, osobní zkušenost nemám, ale můj otec s úspěchem používá měděné pásky nalepené na hraně záhonů a ti hajzlící opravdu nepřelezou přes. Prý je to nějak kope statickou elektřínou. Přesný fyzikální způsob funkce neznám, ale taťka se vydržel hodinu dívat na to jak leze slimák po záhonu a jakmile se dostal k pásce, tak se otočil a lezl zpět dolů 🙂 Možná to znáte. Měděnou pásku jsem mu koupil na alině.
Zajimave, o medene pasce jsem nevedel. Ja sem zas videl, jak lide natahuji dva oholene draty podel celeho zahonu a do toho pak pousti 9V treba ;-). Bohuzel to vypada, ze ted uz mame par slimaku i uvnitr, takze s tema budem muset zatocit jako s prvnima.
Na ty medene pasky na Ali mrknu a zkusim.
Ta paska, to je neco takoveho: https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20210524213819&SearchText=copper+tape ?
Ano, to jsou přesně ony, vrstva mědi je sice žalostně tenká, ale na slimouše to stačí. Otázka je, jak dlouho to vydrží. Fungují i měděné holé vodiče, které jsou obtočeny kolem.
diky, to sem si totiz presne rikal, jak toto vydrzi dlouho venku. ale zkusim a uvidim
Funguje jakákoliv měď? Zbylo mi z parapetů hodně dlouhých odstřižků, takže bych oplechoval horní hranu vysokých záhonů (až je budu dělat). Přijednom by to pomohlo ochránit dřevo.
Edit, samostudium: zdá se že jakákoliv, na různých místech se o tom píše. Praktická realizace tady.
Dobry napad. Mne takto liezli svine minuly rok do jahod. Tento rok som ich presadil a dal na ine miesto, ale pokial ich tam uvidim, tak to maju spocitane, zmrdi, pretoze k jahodam taham 24V kvoli ventilom na zavlahu. A ked ma naseru, tak im tam kludne dam este dc-dc menic 😀
… a keby som bol aziatska sadisticka svina, tak im tam dam aj kondenzator 😀 https://www.youtube.com/watch?v=bUVm7otupwc
Pěkné, to napětí bude asi potřeba, ta teorie s mědí má nějaké mezery! Zatím nic moc nepěstuju (dodělávají se terénní úpravy) ale zbyla mi volná pozice v řadě pro ptačí zob, tak jsem tam dal pár paprik s “měděnou ochranou”. Očividně slimáci ten měděný pás přelezou (cca 4cm šířka). Takže buď to nefunguje při vodorovném uložení, nebo musí měď ještě zoxidovat (vytvoří se měděnka) a nebo jsou tu na Ostravsku moc odolní slimáci…
Dnes mne taky naštvali….
Myslím, že samotná měď stačit nebude.
Ale 4 x NiCd = 4.8V už nedají.
Někteří soudruzi slimáci do toho sice “šli prsama”
, rozuměj při pokusu překonat vodiče vysokým obloukem nakonec padli na ně, ale i s několika slimáky na vodičích ve “zkratu” to stále ostatní odrazuje od dotyku.
Už jen vymyslet konstrukční uspořádání, aby to bylo levné, odolalo i dešti,a slimáci po dotyku spíš odpadli než to zalehli…
No, a problem je jeste jak udelat, aby pak nedostala ranu manzelka nebo pes 😉
Tak snad 5V nedá ránu ani psovi, ani manželce…
https://drive.google.com/file/d/1MRVF0zbAlGkK90taowdMwtPfLgdJOpgA/view?usp=sharing
Obávám se, že tady všichni se slimáky řešíte důsledky a ne příčinu.
Tak to by me zajimalo, co je ta pricina 😉
Sice krásná, na první pohled, ale sterilní zahrada bez jejich přirozených škůdců? Třeba.
Měděnou páskou se slimáků nezbavíte, jen jim omezíte přístup do Vámi vybraných míst. Slimáci na zahradě ale budou pořád.
Jistě, indické běžce nemá každý možnost chovat, ale slimáci “chutnají” i třeba ježkům, jejich vajíčka střevlíkům, a pod, ale to by takový ježek musel mít možnost na takové zahradě žít, dostat se tam, atd.
Tohle je moc pekna predstava a sam se tesim, az budu moct mit jednou velkou zahradu, kde budou moci mit jezci volny pristup.
Ovsem, ono kdyz clovek bydli u silnice, ze vsech stran sousedy a zahrada o velikost ~200-300m2, tak to jde dost stezi.
Jinak ano, obcas tu mame i jezky, zaby a dalsi, ale radeji je odnasime pres dal do prirody, nez aby se jim tu neco stalo.
No jasně. Sami máme cca 5000 m2 oploceného pozemku u baráku. To už se nějaké to místo pro hadník či jiný “bordél” kde může zahnízdit kdejaká havěť, dokonce i budka pro dva běžce, vždy najde 🙂
No, to se pak jinak chovaji jezci. Moje vize na druhy dum je nasobne vetsi pozemek dale od “civilizace”, protoze nepotrebujem byt tak blizko. A pak mit dva levely zahrady. jednu upravenou blize domu a pak tu druhou, kde muze byt klide lucni kviti.
Ale to lze jen na velkych pozemkach, ne v soucasnych pominkach, kde kazdy metr hraje svou roli 😉
Mám zahradu hned vedle louky a lesa, běhá tu různá havěť, ale slimáků si ani nevšimne…
Už ale přes měsíc mám dva záhony za elektřinou nabitou “železnou oponou” a neprošel ani jeden narušitel. A to jsem jich po dešti většinou ze salátů z každého záhonu vyhazoval tak deset. A že teď prší skoro pořád.
4 tužkovky, odpor a dioda abych poznal případný zkrat a ochránil i baterie.
A nesmí být žádné slabé místo – slimák leze podél a stále zkouší. Proto ta konstrukce i okolo svorkovnic…