Forum

Forum

tepelne cerpadlo ze...
 
Notifications
Clear all

tepelne cerpadlo zeme/voda

236 Posts
20 Users
3 Likes
35 K Views
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@Baysha - mam zelene trubky od Getry a vsadim se, ze jim ani koreny sekvoje neublizi. Na tak tvrdou a nepoddajnou mrchu jen tak nenarazis.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Ano jistě bude záležet na hloubce uložení. Já jsem dával kolektor do 1.7m + 0,4m navážka, měl jsem dost velké bobky lézt do takového nezajištěného rigolu a motat tam slinky. Bazénu bych se vyhnul obloukem. To že to koldovi funguje neznamená, že je to košér řešení. Mně tu prostě lépe vychází vzduch/voda. Osobně kdybych nešel na dotace, jdu cestou předělané klimatizace.

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@xoor Tak ono 2.5m nemusi byt nutne jen vykop, zejo  ;-)))

Ja kopal jen cca metr a pul a zbytek se pak navazelo jilovici pri rovnani pozemku.

Ad ta vzduch voda, chtelo by to videt nejake statistiky nekoho, kdo to ma. Aby bylo videt, jaky COP z toho vyrazi pres rok a hlavne takhle pres zimu.


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 67
 

@l Keře mají kořeny do hloubky několikanásobně větší, než je velikost nadzemní části. Navíc třeba na živý ploty se běžně dávají habry a podobný záležitosti, což není keř, ale pěkně velkej strom. I když to člověk nad zemí drží na uzdě řezem, tak kořenový systém pořád odpovídá tomu stromu. Kořen sice může trubce uhnout, ale taky nemusí - a pak nezbyde, než aby uhnula trubka. Když dokážou kořeny roztrhnout skálu nebo prorvat beton a asfalt, tak sebelíp pancéřovaná trubka od Getry pro ně bude jako nic. Prostě náhoda je sviňa, já bych to neriskovala.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@baysha: Ve 2.5m hloubce ty koreny proste nebudou tak silne a pokud tam vubec budou. 

Tu silu maji koreny dejme tomu v 1m.

Staci se podivat treba sem:  https://stavba.tzb-info.cz/zaklady/7711-vliv-vegetace-na-podzakladi-a-stabilizaci-terenu

Je tam hloubka a sirka korenu. Jen Vrba a Zanovec prekonaji hloubku 2m.

Takze tolik k ohromne sile korenu ve 2.5m 😉


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 67
 

@l přečti si ten tebou odkazovaný článek celý. Kupříkladu jilm - kořeny hluboké a dlouhé. V mnoha pramenech se dočteš, že se rozhodně nedoporučuje sázet poblíž kanalizace, protože umí poškozovat kanalizační trubky - kanalizace se dává taky do těch cca dvou metrů. Jilm se často vysazuje do živých plotů pod názvem turkestánský brest. 
https://www.estav.cz/cz/6397.skody-z-prorustani-korenu-do-kanalizacnich-trubek-a-jak-jim-zabranit
Pro zajímavost, největší zaznamenaná hloubka kořenů stromu byla asi 150 metrů.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@baysha: Ten zminovany clanek je nejaky reklamni clanek, kde ani nejsou zadna cisla.

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Některé příspěvky mi přijdou až úsměvné 🙂 

Síla reklamy je mocná 🙂


   
ReplyQuote
(@pafka)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 19
 

podle me, co je v te situacce tak rozporuje skoro vsechna zakladni pravidla pokladky registru 🙂 viz prosim https://www.ge-tra.cz/problematiky/plosne-kolektory

na druhou stranu, vyprdnout se na zeme/voda jsou asi hodne ostra slova... v urcitych situacich se da minimalizovat rizika pri poruseni nejakych pravidel, ale rozhodne bych to nenechal navrhovat tady 🙂 a poslal tu situacku kamkoli, kdo s tim ma zkusenost


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@baysha:

Tady dalsi diskuze, tuje vysoka 6m, hloubka necely 1m

https://www.zahrada.cz/forum/zive-ploty/koreny-tuji-204550/?kotva=koreny-tuji-207493

Jsem právě dnes vykopával pařezy tůjí. Asi Smaragd, cca 20+ let, původní výška asi 6+ metrů. Tůje rozhodí několik směrů kořenů, nejmíň do 3, a u vyšších tak pětici šestici směrů, někdy má hvězdice dvě větve kořenů i nad sebou. Hloubka je tak do 20 - 50 cm ve vzdálenosti asi 60 cm od osy kmene. Tloušťka kořenů je tak průměr 7 cm u kmene a asi tak 4-1 cm v té uvedené vzdálenosti. Kořenový systém se zřejmě utvoří podle toho, jak je stromu dovoleno vyrůst do výšky. 


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 67
 

@l Že jedna túje vyrostla nějak, ještě nic neznamená. Růst kořenů je hrozně moc ovlivněný místními půdními podmínkami. Takže jo, když máš štěstí, budeš mít na zahradě jen mělký kořeny... ale nespolíhala bych na to. Kolektor není něco, co jde za deset nebo patnáct let snadno vyměnit.

http://www.deeproot.com/blog/blog-entries/how-deep-do-tree-roots-really-grow


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Vážení, pokud by byl problém s keři a stromy nad PE hadicemi, tak polovina Evropy co bydlí v rodinných domech je bez pitné vody, neboť tyto hadice jsou obvykle jen cca 80 cm pod zemí a roste nad nimi bujná vegetace. Hadice na TČ jsou o něco kvalitnější než na pitnou vodu z důvodů používání nemrznoucích směsí. 


   
Pavel and L reacted
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
Topic starter  

Vazne, Zeravik rikal, vubec neresit nejaky marketing a pouzit klasickou hadici... desetileti tady jsou a zadny problem a to jsou pod tlakem, kde u cerpadla je tlak nula prd.

Shodneme se na tom, ze zem kolem hadice nepromrzne? Pokud ano, tak cemu by vadila kanalizace a privod vody do domu? Navic, kdyz budou a) v jine vysce b) treba metr od trubky? 

Kolda psal, ze to ma pod bazenem. Ja bych to chtel dat i pod vsak, kde bude "mokro" a tepla voda z cisticky. Pokud cerpadlo nevymrzne zeminu, tak v tom nevidim problem.

@Baysha - nemam v umyslu si vyhledy omezit nejakym zivym plotem. A korenu se neobavam, pokud roztrhne skalu a nebo asfalt, asi proto ze nema kudy jit s mensim odporem, ale vedle hadice je mensi odpor, byt korenem, do hadice se netlacim 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ona ta doporučení zřejmě míří k tomu, že když to dáš blízko nečeho, co by se mohlo v budoucnu opravovat, tedy asi by se tam kopalo, tak aby se to potrubí primárního okruhu neporušilo. Stejně tak kořeny stromů, které by se mohly tahat ven ze země, by mohly potrubí poškodit. Ten kdo ví jak potrubí vypadá je v klidu. 🙂

Potrubí pod bazénem není ideální ale mně nic jiného nezbývalo ale také s tím žádný problém nemám. Navíc když se podívám na teploty solanky v primáru, tak jsem se snad nikdy na mínusové hodnoty nedostal, což je podle mně díky délce a typu kolektoru (nemám slinky ale klasického hada ve vzdálenosti 1m od sebe). 

Já osobně bych to klidně dal i do cesty. Jediný problém je, že když si tu cestu rozrýpeš, těžko se bude po ni jezdil.  Na druhou stranu se během stavby zhutní na tolik, že po ukončení stavby v klidu uděláš finální povrch cesty bez obav s postupného sesedání a tím i nepěkných prohlubin. 

teplota primáru

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780

   
ReplyQuote
Page 10 / 16
Share: