X
Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
129.5 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

s UTP Cat5e se dostanu na 4Kč/m a se stíněnou(každý pár stíněn) Cat6a jsem na 10Kč/m. Třeba je to fakt přemrštěné a stačila by obyč Cat5e FTP (obaleny pouze všechny vodiče). Ale na to 1-wire mi to bylo doporučeno (Cat6a) z důvodu možných problémů s rušením.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3071
 

4kc je hezka cena. V CAT6 mam jen rozvody pro ethernet. Pro vypinace se moc nehodi, protoze je strasne tvrda a blbe se s ni pracuje. Ale stejne bych byt tebou popremyslel na ty vypinace nad FTP (staci ten single-shield, ne kazdy vodic). 

Tam je imho problem, ze se postupne vsechny kabely sejdou v jednom velkym koridoru vedoucim do technicke, kde pak jsou vedle sebe vsechny silove i vsechny datove, obcas se i krizi. A tady si nejsem jistej, jestli se tam nebude neco indukovat (bavime se ne o jedne CYKY, ale treba 40x CYKY).

Nevim, jestli to za tu usporu stoji. Proto jsem dal radsi Cat5FTP. Ale jinak je urcite nesmysl tahat tlacitka CAT6, nedejboze CAT7, jak by rado Loxone.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

To máš pravdu že se s Cat6a blbě dělá bo je tlustá a neohebná, asi to ještě přehodnotím. Sice už mám 500m koupených, ale využiju je na ethernetové rozvody. Si mi nasadil brouka 🙂

#nedejboze CAT7, jak by rado Loxone 

-samozřejmě v tom jejich zeleném 😀


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3071
 

500m vyuzijes. Ja mel ty CAT6 spulku a to je podle me 1km a padlo to ethernet jak nic 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jedna důležitá věc jsou popisky kabelů :-). Jak jste ji dělali?

Já jsem to dělal tak, že jsem všechny kabely čísloval - hlava nehlava - prostě postupně jak jsem natahal kabel, tak jsem mu přiřadil číslo. V excelu jsem pak doplnil informaci o typu kabelu, jeho účelu, kde končí atd... Prostě jsem vytvořil kabelovou knihu. V Loxone jsem pak dodržel značení v tom, že k názvu vstupu nebo výstupu jsem přidal i číslo kabelu na který je napojený.

Koupil jsem si malou tiskárnu štítků (asi 800kč) a proužek s číslem nalepil na oba konce kabelu. 

Hodně to pomohlo.

Programátoři by ty popisky  jistě udělali do SQL  a později propojili do loxplanu 🙂 🙂 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já jsem si teda dopředu udělal kabelovou listinu. Popis kabelu mám vytvořen tak, abych z něj pochopil k čemu kabel slouží (zásuvky, světla,loxone, data,...) a do jaké místnosti vede.

Umožňuje to následně mnohem přehlednější třídění např. při zapojování v rozvaděči.

A hned jak jsem daný kabel natáhnul, tak jsem na něj nasunul štítek - http://www.conrad.cz/stahovaci-pasky-s-plochou-pro-popis-uprostred-100-x-2-5-mm-100-ks-bezbarva.k539830

Jde popsat lihovou fixou a musím říct, že i po zedníkách je 99% vpohodě čitelných.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam to zrovna cerstvo za sebou na fasade a interier ma caka v januari.

Fasadu som narychlo cisloval nasledovne:

F01S, F02Z, F03T

F = fasada, 01 02 - cislo kablu, vzdy inkrementujem, SZT - svetlo,zasuvka,tlacitko

U interieru sme so zenou vymysleli nasledovne znacenie:

[strop/podlaha] miestnost hniezdo cislo_kabla_v_hniezde

Hniezdo je 2ciferne cislo identifikujuce prave jednu skupinu krabiciek v stene (radove zasuvky napr.), vramci miestnosti inkrementujem (v dalsej miestnosti zacinam zase od 01). Cislo kabla v hniezde pre kazde hniezdo zacina 01 a inkrementujem vramci hniezda.

napr.

POB0101 - kabel v obyvacke podlahe do hniezda 01 (zasuvky za telkou), cislo kabla 01 (napr.cyky)

POB0102 - kabel v obyvacke podlahe do hniezda 01 (zasuvky za telkou), cislo kabla 02 (napr.koax)

SOB0301 - kabel v obyvacke v strope do hniezda 03 (svetlo nad gaucom), cislo kabla 01 (napr. cyky napajanie svetla)

SOB0302 - kabel v strope do hniezda 03 (svetlo nad gaucom), cislo kabla 02 (napr. utp 0-10V riadenie stmievaca)

V podlahe taham vsetky zasuvky a vacsinu nastennych svetiel, v strope svetla v podhlade, pohybove cidla atd...

Kable znacim bielou liehovou popisovackou, vzdy na oboch koncoch cca 20 cm, 1m a 2m od kraja.

K tomu nasledne vznikne prevodna tabulka, kde ocislujem radove zasuvky v hniezde a namapujem ktory kabel obsluhuje ktore vsetky "diery". Pokial sa rozhodnem niektore zasuvkove okruhy sluckovat, popisem to niekde bokom, ze hniezdo POB03 a POB04 su prepojene.

Snad vsetko ...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No já jsem totiž žádný projekt předem neměl. Za to jsem měl spoustu času, takže když mě něco napadlo, hned jsem to realizoval. Např. místo pro tablet na stěně, natáhl jsem UTP kabel a udělal krabičku. Všechno samo do hvězdy. Lituju toho že jsem si vybral úzký rozvaděč. Dnes bych klidně vzal 1m široký. Popisky vydržely z 99% zbytek jsem musel prozvonit.  


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Mám další dotaz. Všiml jsem si, že Vodníci dělali krabičky někde vedle sebe (sdružené) a někde s rozestupem. V jakých případech se doporučuje rozestup? Zatím jsem chtěl dělat většinu natěsno.

Dotaz č.2, jaké krabičky zvolit? Dle tabulky, co Vodníci poskytli jsem viděl že to rozdělili pro všechny zařízení, ale například bratr dělal vše z jedněch. Je potřeba hlubší krabičku, když chci pod vypínačem teplotní senzor atd? Ptám se, protože akorát vrtám krabičky a nerad bych to pak ještě předělával 🙂 Díky!


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já jsem třeba dělal vše z řady Unica, tedy i jejich krabičky, které nejsou kulaté ale hranaté.

https://www.shopelektro.cz/vypinace-a-zasuvky/schneider-electric/unica/prislusenstvi/instalacni-krabice/pro-radu-unica-basic,-colors,-plus,-quadro,-allegro,-airlink

Na zasekání to byla pakárna, ale zase je v nich více místa. Kulaté krabičky mám jen klasické jedno a dvoj-zásuvky. Extra hluboké jsem dával pouze tam, kde jsem dal USB zásuvku - u ní potřebuju nasvorkovat silové napájení a současně i tu USB zásuvku.

Jinak pokud budeš mít vypínače od Schneideru a 1-wire teplotní čidla od Sedtronicu, tak tyto moduly žádné extra nároky na místo nemají.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mne elektrikar daval rozostupy 75 na zasuvky v rade v ramiku a 120 na dvojzasuvky v rade bez ramiku. Moj povodny plan bol mat vsetko jednoradove, ale napr. v pracovni pod stolom som mal dokopy 10 krabiciek (2x5) a to by uz tak vyrazne oslabilo priecku, ze sme to radsej prerobili na 3xdvojzasuvky + 1x lan.

Nez sme si to ale uvedomili, vyvrtalo sa 8 ci 10 krabic za telkou a je tam teraz ryha jak po pade meteoritu. Pokial VPC nema rado horizontalne drazky, neviem co povie statik na toto :D. Aspon ze je to nosna 17.5-ka na bungalow-e, tak by to nemal byt taky problem, pretoze nesie len sama seba.

Inak u tenkych priecok treba davat aj bacha na subeh krabiciek v protilahlych miestnostiach, pretoze by sa clovek prevrtal skrz. Takze sme zrkadlove miestnosti vzdy trosku poposuvali tak, aby sa zasuvky minali, stalo sa nam to aj u vypinaca chodba vs spalna (museli sme v spalni posunut o 15 cm).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3071
 

Krabicky u sebe jsme davali pro Unicu, kde jsou Zamak ramecky (takove hlinikove), ktere do sebe zacvaknou a pak se to cele prekryje plastovou spojenou krytkou.

Tam kde jsou rozestupy, tam jsou samostatne ABB dvouzasuvky. Problem totiz je, ze jedine ABB ma dvouzasuvku, ktera ma jednu ze zasuvek inteligentne pootocenou, takze jdou do obou zapojit velke zastrcky. Udaje to maji patentovano a proto to nikdo nedela.

Takze tam, kde to neni videt a bylo potreba vice zasuvek jsou ABB a tam, kde je to vizualni (treba v kuchyni) jsou klasicke Unica jednozasuvky.

Co se tyka hlubokych vs melkych krabicek, ja osobne bych si dal znovu uz jen hluboke. Mnohem lepe se s tim dela a dobre se tam schova i rezervni CAT. Ty melke jsou dost natesno a kdyz jich je 6 vedle sebe, tak pres ty prvni prochazi vsechny kabely do tech vedlejsich a je to dost silenost.

Akorat jsou holt drazsi, ale ten komfort je urcite lepsi.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Ahoj, všem díky za reakce. Ještě co znamená hlubší? Máš někde přesný rozměr? Radši si připlatím, než abych nad tím pak ztrácel nervy 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3071

   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Píšete tu o USB přímo z rovaděče, jaký kabel jste pro to používali? 🙂


   
ReplyQuote
Page 4 / 31
Share: