X
Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
128.9 K Views
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

tak pak si udělej na RJ45 "zkratovátko", Buď po párech nebo vše dohromady a pak měř v krone odpor po párech.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@smotek7 to by slo! Diky 🙂


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@_petr_ to asi tak dopadne 🙂 Diky


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Já mám v rozvaděči trochu jiný zakončení , takže testování bylo snazší. Do Loxone jsem si zapojil 4 páry a ty jsem zasouval do svorek. U vypnače jsem pak už jen zkoušel klikat a koukal na vizualizaci v telefonu.


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@richard Zalezi asi jak moc se po kabelech slapalo. Ja si na to daval velky pozor a na frekventovanych mistech jsem mel pres kabely z prken stlucenou lavku. Nenarazil jsem ani na jeden problem s prerusenou zilou.

Co se tyka testeru, me nejak z levnych znacek prirostla k srdci Uni-T, model UT682D by mohl poslouzit, nicmene bude to opruz, dalsi nevyhoda pouzivani RJ45 pro kontakty.

edit: uz tu vse probehlo, takze muj prispevek je redundantni, pripravek z keystone s kusem kabelu pro zkratovani je asi nejjednodussi reseni, tim smerem bych sel take.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

Prekvapuje mne, ze zrovna ty mas Richarde s kabelama problem. Vzdyt u tebe se to tahalo az vsechno dodatecne, zadne omitky nic se nedelaly ne? Nebral si nejake levne a nekvalitni kabely?

Protoze u mne sem to trochu podcenil a nektere kabely zazily diky remeslnikum fakt ocistec a funguji mi uplne vsechny.

 

Jinak na testovani, resil bych to propojenim dvou kabelu/zil mezi sebou a pak ohmetrem merit. A nebo pak tu pipacku, co tu uz postoval Jakub. Na jedne strane k tomu krokodulkem chytis jeden kus a pak pipackou jdes po kabelu a primo i zjistis, kde je kabel preruseny.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

ten Keystone a tam propojene pary vypada jako nejlepsi volba. Nebo propojit jen ty draty, kde je +24 a ty co jsou za tlacitky, trvalych 24V na vstupu Papoucha nebude vadit...

Blbost, to muze zase poslat do haje 1W cidla, uz se mi to povedlo a menil jsem jich docela dost.

Tak radsi zkratovat a merit odpor na parech.

Kabely jsou zafrezovane ve drevene stene. Na zemi se po nich sice chodilo, ale ne extra moc. Spis mam obavu, jestli remeslnici co davali obvodove listy kolem podlahy a tusim ze je nastrelovali, jestli se netrefili obcas. 

A nebo jsem klempak a nemam dobre zapajene plosne spoje, nebo zakrympovane konektory, draty v Krone atd... promennych je dost.

Mel jsem umysl dat do krone dva draty do jednoho kontaktu. U tenkych UTP to jde, ale u dratu kterym propojuju s Papouchem je vetsi prumer izolace a tam uz to moc nefunguje. Usetrilo by to hodne dtatovani, treba vsechny kontakty na chodbe by se daly propojit primo u Krone, ne az na vstupu Papoucha

20210208 084350
20210208 084331
20210208 084321
20210208 084303
20210208 084252

 

 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@richard celkem hodně pochybuju o tom, že ty tvoje žluté vodiče jsou v krone správně zaříznuté, mají moc tlustou izolaci


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

To je úplně jasné. Měl jsem stejný problém na chatě. Stačila o malinko silnější izolace a na krone páscích se to neprořízlo, o to víc když jsou tam dva vodiče v jednom zářezu.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

diky. Beru na vedomi. Kde mi vedou vda draty do jedne svorky, zkusim dat tenci vodic. Jak resite vice dratu do jednoho vstupu? 

Diky


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

@richard

Kdyz jsou dva. Pouziju pár z UTP a na vsupu je tam dam oba. Kdyz jich je víc, nacvakam dráty do krone a v kabelovem kanalu je vsechny sletuju, smrtovacka a dal pokracuju lankem 1mm2 (CYA) a nacvaknu dutinku.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@cyklonit dik 🙂 


   
ReplyQuote
(@semba)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 54
 

@richard

A nebo dělat smyčky bez použití nůžek na zářezovém nástroji. Jen zařezat.za předpokladu , že nebudete potřebovat Krone svorky rozpojovat uprostřed. 


   
msk reacted
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Ahoj, 

Ja také používám páry z kabelu, které  vedu až ke svorce, tam je dam do dutinky a je to:) zatím jsem potřeboval

max. 3,4 žíly.

Používám  pro skupiny signálu různé barvy páru a na krohne svorkách jsem propojoval zatím  pouze + ,pro které  používám v rozváděči oranžové páry. 

Viz. Foto

20210211 202426
20210211 202703

 

This post was modified 3 years ago 2 times by zdenda

   
Richard reacted
ReplyQuote
(@kuba92)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 7
 

Přidám vlastní nedávnou zkušenost s taháním elektriky v domě. Třeba to někomu poslouží jako inspirace, jak to dělat/nedělat.

Stavíme jednopodlažní dům, zastavěná plocha 270 m2 (5kk + dílna + garáž). Vše jsem nakonec tahal v podhledu - místa je tam dost, povede tam i vzduchotechnika. Přece jenom je to jistější kvůli zedníkům, bude se nám lépe pokládat podlahový EPS a jednodušeji se tam dá něco přidat/upravit.

Stropy máme ze Spiroll panelů a použil jsem držáky KSH 15/30, co jsem okoukal tady na fóru. Dával jsem rozestupy 60-80 cm, podle plánovaného zatížení. Spotřeboval jsem 100 ks KSH 15 a cca 180 ks KSH 30.

Na tahání se nám hodně osvědčil kabelový odvíječ, bez toho si to neumím představit. Zacvakávali jsme většinou 3 kabely zároveň (odmotat jeden, pak prohodit na odvíječi, odmotat druhý,...a pak směrem od rozvaděče zacvakávat do držáků). Ve dvou lidech se to s žebříkama dá. Zkoušel jsem i malířské chůdy, ale to by chtělo větší trénink 🙂 Elektrikář, s kterým jsem se o tom bavil, chodí na malířském žebříku, ale to s tréninkem platí i tady.

Kabely jsem čísloval a popisoval v kabelové knize (Google sheets). Na označení jsem použil štítkovačku. Zatím máme 236 kabelů a ještě tak 20 přibude z chrániček okolo domu.

 

Přibližná spotřeba kabeláže a ceny

Typ Množství Cena Kč/m Celková cena
FTP Cat5e 1830 4 7200
FTP Cat6 350 9,5 3302
CYKY 3x1,5 800 14 11200
CYKY 3x2,5 700 23 16100
CYKY 5x1,5 350 24 8400
CYKY 5x2,5 200 34 6800
CYKY 4x10 25 118 2950
CYKY 5x4 8 58 464
CYKY 5x6 22 105 2300
Koax 100 9 900
      59616

Většinu jsem bral na bazoši. FTP Cat6 na mironetu.

 

Krabičky (cca 210ks) jsem dával do flexibilního lepidla (na doporučení L.) a pracuje se mi s tím mnohem líp, než se sádrou, akorát to tak den/dva schne, ale to nebyl problém.

 

Pár fotek:
https://drive.google.com/file/d/1nZaAp6pysMHuSnAdlBCJBYDnN7g9FxUl/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1i9LxEUGTCAKi2uHgrKGnGRfHN3ClENy3/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1v-4Y1qeVoYE0lN7HpXBjHWxiLdXMRDDD/view?usp=sharing


   
L reacted
ReplyQuote
Page 30 / 31
Share: