Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
904.7 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Nejmenší odběr mám 0,039A a nemám problém 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @k

Spíše je otázka proč lednice neběžela? Spadlý nějaký centrálnější chránič? Jinak už jsem byl povolán k lednici, která žrala jak budulínek, ale uvnitř bylo krásně teploučko (diagnostikoval jsem smrt).

Uvažoval jsem původně nad nacpáním senzorů přímo do lednic. Ale k tomu ještě nedošlo, zatím jsem se spokojil s tím, že má každá lednice svůj chránič a jistič. Zapojeno je to tak, že aby chrániče ztratily napájení, tak musí upadnou i hlavní větev a tento výpadek napráská alarm (někdo by nám třeba vypnul hlavní jistič...)

Já plánuji natáhnout přímo do lednice 1-wire čip. Jednak to poslouží jako detekce poruchy, ale v mém případě potřebuji ve dvou chladničkách monitorovat teplotu a také zpětně dohledat (uložení odpadu a léčiv). Je to asi nejlevnější řešení ale zřejmě nebude stačit statistika z loxone. Po zkušenostech se statistikami v minulosti by to chtělo něco sofistikovanějšího - možná ta grafana nebo něco jiného. 


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@koldavideo Na domace statistiky sa mi velmi osvedcila kombinacia InfluxDB + Telegraf na zber dat.

Da sa na to hodit este Grafana, ale som lenivy a zistil som, ze nativny dashboard s grafmi mi uplne postacuje.

Setup je celkom easy.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@zefe Momentálně jsem absolutně zaneprázdněn stavbou, takže ne nic jiného nemám čas. Snad za půl roku se situace změní a budu to už muset řešit. Musí to ale být maximálně jednoduché, ideálně na jeden klik s možností tisku. 


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@koldavideo Na jeden klik uplne nie, skor klasicky opensource DYI. Ale z dostupnych free moznosti asi najmensi pain 😀 

Aspon taka je moja skusenost, kedze sa v rozbehavani tychto veci extra nevyzivam. Ale som uchyl na akekolvek podrobne statistiky 🤣, co by okrem ineho SD-kartu v Loxone odpalilo za tyzden.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ještě taková otázečka. Je možné na měření třífázového přívodu použít 3 jednofázové elektroměry? Není tam nějaká bota? Chtěl bych měřit všechny tři fáze zvlášť a nenašel jsem elměr se třemi výstupy. Modbus za 5k se mi na měření bojleru kupovat nechce.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Mám to tak a nevím o žádném problému.  Mám to na 2 spiralách, takže celkem 6 elektroměrů. 


   
blaf reacted
ReplyQuote
(@hl-jarda)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 48
 

Když se diskuze stočila k elektroměrům. Jaké používáte pro 3F měření?


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@hl-jarda SDM530 z Aliexpress. Dnes uz maji SDM630. Modbus pripojeni funguje spolehilve.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Já mám:

https://www.elektromery.com/product/elektromery-s-komunikaci-m-bus/elektromer-4ps--0_25-65a-modbus_m-bus-mi/108

Naprostá spokojenost, zapojení do Modbus Loxone na první šup, energetický monitor taky, prostě pár kliků a vše jede...

 


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

A není na měření spotřeby bojleru třífázový wattmetr trochu kanón na vrabce?

Snad kromě speciálních případů nesymetrického napájení z více zdrojů atp?

Většinou je to zapojené symetricky ( hvězda, trojúhelník ), tak odběr je ve všech fázích stejný - stačí měřit jednu a násobit.

Jinak odběr bojleru je pořád stejný ( pokud nějak moc nelítá napětí ), takže i wattmetr je zbytečný a stačí jen informace o tom, že je bojler právě sepnutý a vím, že prostě zrovna bere třeba 3kW a hotovo. Stačí detekce napětí za termostatem jako binární vstup.

Asi nejlevnější měření spotřeby s MODBUS je dle mých zkušeností PZEM-004T


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 489
 

třífázový EM340

https://www.enika.cz/em340din-av23x-s1x_z24767/


   
ReplyQuote
(@hl-jarda)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 48
 

Nejsou ty MODBUS elektroměry zbytečné kanony na vrabce?

Nejsem ji jistý jestli mi to přinese nejakou výhodu oproti například

https://www.hutermann.cz/produkt/elektromer-na-din-listu-trifazovy-digitalni-meric-spotreby-wattmetr-hutermann-ht-3pd

Všechny udeje o síti jako (napětí, frekvence...) vyřítám z APC UPSky


   
ReplyQuote
 k@.
(@k)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 13
 

Ju používám jako jeden centrální SDM630, kde přes modbus vyčítám informace o zatížení jednotlivých fází, napětí atd... Ostatní elektroměry používám obyšejné, kde přes S0 počítám pulzy kolik teče....


   
ReplyQuote
(@hl-jarda)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 48
 

@k Díky takhle už mi to dává smysl 🙂


   
ReplyQuote
Page 92 / 95
Share: