Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
905.4 K Views
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @zefe

Este aby som vysvetlil dovody mojho kreativneho riesenia s 5x2.5 k zasuvkam:

1) Spinanych zasuviek vela nebude, ale neviem vopred povedat, ktora ma byt spinana. Izby su riesene maximalne univerzalne, dnes ju treba tam, o 10 rokov inde. Keby som mal tahat do kazdej potencialne spinanej zasuvky samostatny 3x2.5, tak mam rozvadzac ako velin jadrovej elektrarne, uz teraz to je masaker. Pri rieseni 5x2.5 mam na kazdom okruhu 2 potencialne spinane zasuvky na lubovolnom mieste, staci zasuvku prepojit z permanent fazy na spinanu.

2) Vyuzitie vidim hlavne na centralne spinanie nejakeho doplnkoveho osvetlenia, pripadne zvlhcovaca podla vlhkosti/ineho centralne riadeneho spotrebica...A pri tej prilezitosti sa ponuka aj myslienka, preco cez 2 volne draty nedat 24V a rovno svetlo aj stmievat...ale to uz je riadny ulet uznavam :D.

Co sa tyka nestandardu (ak zabudneme na 24V), pokial bude okruh isteny jednym B16 isticom, riadna dokumentacia s reviziou, tak preco nie?

Ludia robia aj vacsie prasarny.

Pak ti zahoří barák od nabíječky nebo mobilu a určitě ve zprávě pro pojišťovnu bude, že za to může tento tvůj nestandartní rozvod elektřiny.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@petrp 

Což je špatně.


   
ReplyQuote
 k@.
(@k)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 13
 

@zefe

No samotné použití 5x1.5 a využití jen jednoho f vodiče asi něčemu vyloženě odporovat nebude.

Ale na problém bude zaděláno, když se začnou ty spínané zásuvky zapojovat. Protože dříve nebo později to dojde do stavu, kdy bude potřeba aby tam byla jak trvalá, tak i spínaná zásuvka. A pak už bude docela problém udržet pořádek v tom, aby byly všechny spínací relé(stykače) za stejným jističem... Pokud by se to dostalo na vedlejší jistič, tak i když to bude za stejným pch, tak půjde tahnout po N dvojnásobný proud a už je to špatně. Nehledě na to, že by ten kabel někomu mohl nakopat.

Opravdu čisté řešení by bylo dát tam samostatnou 3x2.5 zakončit to někde v rozvaděči na svorkách a podle potřeb to prodrátovat...

Popravdě nevím jestli bych jako revizák vůbec chtěl takovouto revizi dělat... Asi bych se omluvil, že na tohle nemám prostor :)....


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 
Posted by: @zefe

Este aby som vysvetlil dovody mojho kreativneho riesenia s 5x2.5 k zasuvkam:

1) Spinanych zasuviek vela nebude, ale neviem vopred povedat, ktora ma byt spinana. Izby su riesene maximalne univerzalne, dnes ju treba tam, o 10 rokov inde. ....

Tohle je podle mne ideální řešit pomocí Shelly1 a podobných zařízení.

Prostě klasická instalace a přidat jen tam, kde to bude skutečně potřeba...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@petrp 

Viděl jsi někdy zahořet el.rozvody? Tam už nikdy nikdo nic nepozná. Ty kabely tam prostě nebudou.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@kimot 

Což časem morálně zastará, protože nebude Shelly a bude zase neco jiného a zase peníze na nové bejkárny.

Když to bude v rozvaděči a tam relé, je to navždy. Já teda radši natáhnul zvlášť 3x2,5 do rozvaděče. Tam to končí na svorce a co se s tím udělá je na fantazii uživatele.


   
zefe reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja som spinane zasuvky presne takto riesil, cyky 5x2.5, jeden drat je od relatka, druhy drat je pripojeny natvrdo, jeden nevyuzity + N+PE. Kazdopadne je to na jeden istic, jednu fyzicku fazu, takze nevidim problem ani s normami (zhodenie isticu to vypne cele) ani so subehmi (ziadne tam nebudu).

Inak s odstupom 4 ci 5 rokov hodnotim spinanie zasuviek relatkami v rozvadzaci ako kokotinu, pouzivam to na jednom jedinom mieste par tyzdnov v roku a to je vianocny stromcek. Stavat novy barak, spinat v rozvadzaci budem skutocne len tam kde som si 100% isty ze to pouzijem - a na ostatne by som pouzil zigbee/wifi zasuvky a usetril hromady relatok, kablov a casu.


   
zefe, KaZaN and cybermole reacted
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@k

Mam dvojzasuvky, takze vedla spinanej bude stale normalna.

Neviem ci toto je spravny smer debaty, ci som alebo nie som schopny z jedneho istica zapojit jeden drat priamo a 2 cez rele a poznacit si, ktora zasuvka je cez rele. Vsetko sa da zapojit zle, vsade sa da urobit (aj fatalna) chyba. Aj faza sa da zapojit na ochranny kolik. 

Pre mna je vyrazne prehladnejsie mat poriadne inrush rele v rozvadzaci, naviac s moznostou manualneho ovladania ak Loxone umrie, ako to riesit kadejakymi wifi bazmekmi Shelly a pod distribuovane pod zasuvkami (co je imho ovela vacsia prasarna a bordel) a toto integrovat do Loxone. Alebo Loxone Air relatka, tam zase potrebujem do zasuvky tahat 24V na ich napajanie. A su to non-inrush sunty vsetko. LED ziarovka ich casom zlikviduje.

Ked to bude splnat normu, tak sa hadam nejaky revizak najde 🙂

Ja tiez neberiem kazdu zakazku.

 


   
ReplyQuote
 k@.
(@k)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 13
 

@zefe

Nechci říkat že to zapojíš špatně Ty. Já pouze upozorňuji, že to má velký potenciál pro vytvoření nepřehledné instalace. A dá to za vyučenou někdy někomu jinému... Ale pokud bude rozvaděč dostatečně velký, tak si tam asi něco takového představit jde.

Jinak já jsem na začátku neudělal vypínání zásuvek, pak jsem si za to nadával a poslední rok jsem se dostal do stavu, že spíš přemýšlím dát na dvě místa nějaké bezdrátové ovládání... Sám nevím jestli by to nebylo lepší po drátu, nebo jestli tohle nebude plně dostačovat....

Jinak já na to hledím optikou člověka který se už neživý děláním elektro, ale občas pro někoho něco udělám a hlavně ,když si ten elektrikář nepodíval by si se na to.... A tam nacházím občas šílená zvěrstva, která byla v rukou původního majitele pochopitelná, ale časem bez původního majitele je to divočina...


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@k Vsak prave preto chcem mat vsetko v sulade s normou a zdokumentovane. Co najviac standardizovane, minimum az ziadne bastlenie (maximalne nepodstatne blbosti). Aby nahodny elektrikar, ktory to pride opravovat, ked ja budem trebars rok v nemocnici v kome, neskolaboval alebo neusiel 😀

Ale tato akcia s 5x2.5 mi prisla ako neodolatelny deal mat moznost spinat lubovolnu zasuvku a cele to stalo len rozdiel ceny kabelaze oproti 3x2.5, nejake radove + wago svorky a zopar nadavok pri zapajani zasuvkovych krabic.

Je mozne, ze dopadnem ako @dusanmsk a jedina spinana zasuvka bude vianocny stromcek. 😀 Urcite sa nechystam osadit vopred furik relatok do rozvadzaca, pridu az ked ich bude treba.

@dusanmsk v projekte si mal 3x2.5 alebo 5x2.5 kable? Revizak to predychal bez ujmy? 🙂


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@zefe mam tady radu relatek, vsechny jsou volne, klidne je pustim 🙂 

Uz v minulem dome jsem to mel udelano, ze byly vedle sebe dve zasuvky, leva trvale pod napetim, prava se spinala. (na jedne bylo Hifi napriklad, na druhe akvarko). Nevzpominam si ze bych zasuvky vypinal. 

Ted mam vsechny zasuvky a mnohem vic pres relatka a nemam to vubec zapojene na logiku ovladani. Zapojeno je to tak ze relatka bez napeti jsou pruchozi, pokud bych potreboval odpojit, tak musim privest napeti. Pocitam ze standardni stav je aby zasuvky bezely, tim odpada spotreba relatek (asi 25ks?). 

Chystam se ze zapojim aspon radiatory v koupelnach a bojler, abych to mohl ovladat (tam bude bez napeti rozepnuto). Pocitam ze prijde komentar od Kobry, ze to relatko neutahne bojler.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 
Posted by: @zefe

@dusanmsk v projekte si mal 3x2.5 alebo 5x2.5 kable? Revizak to predychal bez ujmy? 🙂

Projekt je zdrap pre stavebny urad aby clovek dostal stavebne povolenie. Tym je asi povedane vsetko.


   
zefe and Richard reacted
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Hoši, kdyby tohle forum bylo moje, tak jsem tohle téma už dávno smazal.

@petrp @k@. zkuste si něco přečíst od DALI a pak komentovat

@kobra23 "Což je špatně" jestli bylo na DALI, tak ho v tom ještě podporuj 🙁


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Tiez mam zasuvky natiahnute 5 X 2,5 aby boli spinane. Teda to bola blba myslienka.
Pre mna najvedsia chyba instalacie a skoda kablu, svoriek.
Nemam tak zapojenu ani jednu.
Ked potrebujem spinanu zasuvku zoberem Shelly Plug S strcim do zasuvky a za 5min to mam v konfigu. Spinam napriamo z configu aj vycitam spotrebu. Ziadne Nodred ani MQTT.

Ak raz budem stavat dalsi tak co izba to 1x 3x2,5 a jeden istic.  
Kuchyna kazda solo kabel, istic.


   
msk reacted
ReplyQuote
 k@.
(@k)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 13
 

@cybermole Pročá já a DALI, tuhle sběrnu neznám, vím jen, že existuje, tak ji nekomentuju 🙂


   
ReplyQuote
Page 90 / 95
Share: