Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
896.5 K Views
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
 
Posted by: @cybermole

U 1F zásuvek použít 3F jištění v pořádku prostě není a není to kvůli zatížení, ale kvůli bezpečnosti.

Ahoj, proč je to špatně z bezpečnostního důvodu? Chápu normu, chápu že se to tak nedělá, ale jistič je prostě jenom bimetal, který se zahřeje při průtoku většího proudu a 3F jistič jsou 3x1F jističe vedle sebe a spojené, takže já to beru tak, že to spíš bezpečnost zvyšuje (odepne ti to více potenciálně nebezpečných obvodů). Taky nerozumím jaký je fyzikálně rozdíl mezi kombinovaným sporákem zapojeným na 3F vodič a kombinací samostatných spotřebičů (plotýnka 2F + trouba 1F) zapojených na jeden 3F vodič?

Pro pochopení nesnažím se někoho přesvědčit aby to tak dělal. Kdybych teď byl u návrhu koupím dalších 100m kabelu a táhnu co můžu, ale už jsem tak dávno za realizací, že i manželka zapomněla kolik ta elektrárna stála, a táhnout další kabel do kuchyně by znamenalo asi rozvod :D.

 

This post was modified 2 years ago by Franta

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

ale co na to pak proudove chranice? Mam treba na kazdou fazi chranic, pak by to se spolecnym N neslo realizovat


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Hele klidně si doma používejte, co chcete. Jak někdo už psal, pojišťovna má pak z takových věcí radost, protože dost ušetří při škodních událostech. Žádný zodpovědný revizní technik by se pod takovou prasárnu nepodepsal.

Norma hovoří o tom, že v jedné krabici není možné ukončit/rozpojit dva různé obvody, primárně z důvodů, aby se nepotkalo v jedné krabici sdružené napětí více obvodů. Taktéž nelze jistit jeden kabel více jistícími prvky, aby nedošlo k domnění, že kabel je vypnutý i když není.

Nápad použít 5x2,5 pro zásuvky s tím, že jedna bude zálohovaná, druhá spínaná a třetí trvalá je absolutní zhovadilost z pohledu ochrany instalace proudovými chrániči.


   
acter reacted
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Jedna spinana a jedna trvala bych problem nevidel, ale zalohovana - UPS se vytvari svoje nove N, takze by to s FI byl problem.


   
zefe reacted
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
 

@cybermole 

Takže pokud mám 3F chránič, pak 3F jistič, pak 3F kabel a nakonec 3F krabičku, a pak 3F spotřebič, tak to je správně? Potenciální riziko sdružených napětí tam je stejné ne?

Děkuji za odpověď.


Nechci se hádat a jsem moc rád, že to tady není jako na stránce elektrika.cz, kde každá otázka končí odpovědí "seš lama, objednej si technika", ale dostanu odpověď. Pomůže mi to pro příště 🙂 

 

PS: Z elektriky mám dost respekt, takže mám kontrolu od dvou lidí a i revizi. 🙂 


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
 

Omlouvám se, že se vám do toho motám. Ale vést diskuzi nad "rizikem sdruženého napětí" u 3-fázových spotřebičů je fakt na hlavu 🙂

A souhlasím, jeden kabel musí být jištěn pouze jedním ochranným přístrojem


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

Norma velakrat pozaduje nepochopitelne veci. Toto je jedna z nich.

Ak vynecham zalohovany okruh cez UPS, ktory iste potrebuje samostatny N vodic, rovnako nevidim rozdiel tahat 3F cez jeden chranic a 3F istic s pouzitim 5x2.5 k zasuvkam oproti varnej doske, ktora tiez nefunguje na zdruzene napatie 400V, ale len 2x240V.

Ano, tretia harmonicka, atd...ale dom nie je datove centrum, aby mi v tych zasuvkach valilo 2x16A nekompenzovanej zataze spinanych zdrojov. Ak tam chvilu 16A bude, tak urcite nie spinany zdroj a ziadne horenie N vodica nehrozi.

Ale dakujem zase som sa vzdelal a zapojim podla normy. Bud cez jeden 1F istic, pripadne budu cez 5x2.5 len 2 okruhy s 2xN (jeden preznaceny).

Este ma dost zaujima, aky ma problem norma so zapojenim dvoch vodicov rovnakeho prierezu priamo na 1 istic?

A posledna otazka - ak mam 5x2.5  do zasuvky, tahat cez 2 volne vodice 24v je OK, alebo tiez mimo normu?

Dik.


   
ReplyQuote
 k@.
(@k)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 13
 

@eda Jak bylo popsáno výše, nejde ani tak o velikost sdruženého napětí, ale možnost nesymetrického zatížení, zatížení "špatným" druhem zátěře a poté zahoření N vodiče.

Takže 3F obvod slouží pro přípojení 3F (případně 2F) spotřebičů, kde výrobce s tímto připojením počítá a většinou specifikuje podmínky obvodu.

To že je celý barák připojen 4x10 nebo více (nebo i za určitých okolností méně, ale to je spíše varianta pro byt, viz odbočky z HDV) podléhá také nějakému vyhodnocení, výpočtu návrhu.... Proč na jednom objetku navrhnu na 32A jistič 4x10 a na jiném objektu 4x16...

A další a velice podstatnou vlastností dobré elektroinstalace je její čitelnost. Až tam jedno přijede nějaký nebohý servisák, tak i z návrhu, který byl výše (7x2,5, kde bude mít každý fázový vodič svůj nulák) bude řádně rozkostřen (nehledě na to, že si myslím, že to pro domácnost nebude normativně ok)... Vždycky řvu blahem, když se dostanu k instalaci, kde se honí fáze po ZŽ a ještě se to na koncích někdo snažil před revizákem zamaskovat aspod...


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 
Posted by: @zefe

Este ma dost zaujima, aky ma problem norma so zapojenim dvoch vodicov rovnakeho prierezu priamo na 1 istic?

Norma s tím problém nemá, je potřeba se držet návodem výrobce. Pokud výrobce v návodu umožňuje připojení více vodičů, lze použít.

Když přeznačíš jeden fázový vodič na N a budou to dva samostatné obvody, tak se normy nedržíš.

@franta

Norma prostě takové je, spotřebič není uživatelská zásuvka. Spousta norem se mi nelíbí a považuji jen za lobby výrobců, ale zrovna s touhle normou souhlasím. Tedy jde i dodržení nějakého standardu v rámci instalací.

@acter

hlavně spousta UPS má dost často fázi na špatné straně 🙂


   
zefe reacted
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
 

@cybermole 

Máš pravdu. Když se na to podívám z druhé strany a přijde za mnou někdo, že zapojí fázi na ZŽ, tak mu řeknu že je idiot, a přitom fyzikálně ok 😀 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 
Posted by: @zefe

A posledna otazka - ak mam 5x2.5  do zasuvky, tahat cez 2 volne vodice 24v je OK, alebo tiez mimo normu?

To je vtip ne? 😀 Úplně vidim jak jde někdo přivrtat poličku po 5 letech bydlení a tenhle kabel trefí, ohňostroj na 24V větvi zdarma.

Nesymetrické zatížení bych nepovažoval za nějaký problém, 2,5 vydrží výrazně více než 16A. Za mě je bez ohledu na normu prostě odchylka od běžného standardu. Když tam přijde někdo jiný, bude hodně čumět. Z praktického hlediska, když dojde k nějakému poškození vedení, tak pak je mrtvé všechno. Stejně tak s ohledem na vybavení chrániče, jističe, který bude hlídat x zásuvek se spoustou zařízení. Ale jak jsem psal, ať si každej dělá co chce. Jen to neraďte ostatním.


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 
Posted by: @cybermole

Když přeznačíš jeden fázový vodič na N a budou to dva samostatné obvody, tak se normy nedržíš.

 

To je peklo, tak nic no 😀

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Tak hlavně nesmíš mít v jednom kabelu 230V a 24V. Musí být každé napětí samostatně.


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

Este aby som vysvetlil dovody mojho kreativneho riesenia s 5x2.5 k zasuvkam:

1) Spinanych zasuviek vela nebude, ale neviem vopred povedat, ktora ma byt spinana. Izby su riesene maximalne univerzalne, dnes ju treba tam, o 10 rokov inde. Keby som mal tahat do kazdej potencialne spinanej zasuvky samostatny 3x2.5, tak mam rozvadzac ako velin jadrovej elektrarne, uz teraz to je masaker. Pri rieseni 5x2.5 mam na kazdom okruhu 2 potencialne spinane zasuvky na lubovolnom mieste, staci zasuvku prepojit z permanent fazy na spinanu.

2) Vyuzitie vidim hlavne na centralne spinanie nejakeho doplnkoveho osvetlenia, pripadne zvlhcovaca podla vlhkosti/ineho centralne riadeneho spotrebica...A pri tej prilezitosti sa ponuka aj myslienka, preco cez 2 volne draty nedat 24V a rovno svetlo aj stmievat...ale to uz je riadny ulet uznavam :D.

Co sa tyka nestandardu (ak zabudneme na 24V), pokial bude okruh isteny jednym B16 isticom, riadna dokumentacia s reviziou, tak preco nie?

Ludia robia aj vacsie prasarny.


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 146
 
Posted by: @kobra23

Tak hlavně nesmíš mít v jednom kabelu 230V a 24V. Musí být každé napětí samostatně.

teď jsem viděl rozvod na DALI světla s cyky 5x1,5 s tím, že dva vodiče jsou použity pro datový přenos.

 


   
ReplyQuote
Page 89 / 95
Share: