Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
906 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

I když je mezi fázemi posun? To je divné ne?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No ještě mě napadá, že by to asi platilo jen když bude symetrická zátěž.


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
 

Nejsem odborník na legislativu, ale po konzultaci s elektrikářem jsem si u linky natáhl 4x2,5 pro rozdělení zásuvek. Do bytu mi vede 5x6 a taky mám nulu stejného průřezu jako zbylé fáze a jističově je mohu zatížit na 20A. 🤔 


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

No nevím, takže třeba do podružného rozvaděče také doporučujete tahat N vodič o trojnásobném průřezu fázových nebo třeba 3 kabely 3x2.5?

A od hodin do domovního rozvaděče PEN také tak?

Ne, že bych obhajoval to řešení s 5x2.5, ale v principu je to stejné. Celá ta teorie v odkazu byla naopak o možnosti zmenšit průřez N vodiče.

Problém je spíš v tom, že nesmíte vést jedním kabelem tři samostatně jištěné obvody a zároveň je nesmíte mít jištěné jedním třífázovým jističem.

Takže jedině na začátku jistit kabel třífázovým jističem a na konci odjistit jednotlivé fáze samostatnými jističi. Ale to patrně ztratí to kouzlo jednoduchosti...

 


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Jinak pro zajímavost tady můžete vidět, že pro velké proudy se z důvody úspory materiálu používá N a PE vodič i polovičního průřezu oproti fázovým...

https://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/FAST/tabdimvod.pdf


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Krásně vysvětleno zde:

https://youtu.be/YZMAHz5SB6w


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Z pohledu normy není možné kabel 5x2,5 jistit více jističi. Pokud na 5x2,5 chcete dát více 1f zásuvek a některé spínané, tak to problém není, ale musí to být jeden obvod, jeden 1f jistič a nemůže to ani být 3f jistič.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @kimot

Jinak pro zajímavost tady můžete vidět, že pro velké proudy se z důvody úspory materiálu používá N a PE vodič i polovičního průřezu oproti fázovým...

https://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/FAST/tabdimvod.pdf

Ano, ale ne koncové obvody o kterých je tady řeč - bavíme se o RD.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @franta

Nejsem odborník na legislativu, ale po konzultaci s elektrikářem jsem si u linky natáhl 4x2,5 pro rozdělení zásuvek. Do bytu mi vede 5x6 a taky mám nulu stejného průřezu jako zbylé fáze a jističově je mohu zatížit na 20A. 🤔 

Což neznamená, že je to správně pokud se jedná o zasuvkové obvody, leda, že jsi zapomněl napsat, že tam ještě vede samostatně PE.

Jiná situace je, pokud je tam někde PE a to 4x2,5 jsi tahal ken k varné nebo indukční desce. Protože ty jsou obvykle 2F a na např. když je vodič 5x2,5 tak se z šedého dělá druhý N.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @koldavideo

No ještě mě napadá, že by to asi platilo jen když bude symetrická zátěž.

Asi tak před 40 lety by ro bylo ještě ok, ale dnes v době kde je celý dům složený z desítek spínaných zdrojů, tak to prostě nejde. Kam se podíváš od nabíječky na telefon, přes PC, Ntb, až po elektro auto, všechno jsou to spínáné zdroie. A ty dělají problém.

Na webu lze dohledat, že ten problém se spinanými zdroji se projevuje už i v distribuční soustavě a distribuce s tím musí bojovat a bude to do budoucna horší a horší. Zlaté transformátory. 


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

No ale proč N 7,5mm2 když se ty fáze díky fázovému posunu "vyruší"? To už se probíralo dříve, že to je nesmysl, to platí max. v DC soustavě. V tom článku co jsem postnul, je to myslím podrobně vysvětleno (a zas taková věda to není, stačí si nakreslit 3 sinusovky vedle sebe posunuté o 120° a sečíst v daném čase hodnoty všech 3).

Nejhorší případ (max.proud skrze N) je, že bude zatížená jen jedna fáze, a tam je ta třetí harmonická jedno (ta ho spíše sníží). V okamžiku, kdy mám tekoucí proud i jakoukoli další fází, proud tekoucí N se snižuje, ale (řádově nižší) proud díky třetí harmonické se zvyšuje. Jde jen o odhad součtu těch třetích harmonických, resp. simulaci nejhoršího možného scénáře, ale pořád platí, čím větší zátěž rozložená na fáze, tím nižší proud skrze N a podle mě nikdy nepřekročí max.proud jednou fází (čili 16A).

Vodič 2,5mm2 má zatížitelnost od 17,4 do 22A podle způsobu uložení.

Chápu, že to asi není OK pro normy, které jsou papežštější než papež, ale z hlediska fyziky by to mělo fungovat bez problémů. Nebo něco přehlížím?

 

PS: Mezitím než jsem průběžně sepsal tam naskočilo x příspěvků, a je to jasně rozebráno. Fyzikálně OK, normama ne. Díky všem.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

@pa-v-el 

video výborné, shlédl jsem celé, jen jsou tam 2 nesrovnalosti:

a) čas cca 21:20 - v příkladu má napsáno, že proud N = 2A, ale z grafu je vidět, že hodnota In je vždy nižší, než amplituda kterékoli fáze (čili <1A) byť s frekvencí 150Hz (což je z hlediska dimenzování průřezu vodiče nepodstatné).

b) čas 27:00 - vzorec In = 3× If je zavádějící, protože v příkladu uvažuje spotřebič, který má odběr POUZE 3.harmonických, což není reálné.

Osobně bych spíše raději viděl příklad průběhu proudu a třetích harmonických u spínaného zdroje (kapacitní zátěž) než u popisované zářivky s tlumivkou, když už tedy zmiňuje serverovnu s racky.

Ale jinak klobouk dolů, učitel k nezaplacení.


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 
Posted by: @cybermole

Z pohledu normy není možné kabel 5x2,5 jistit více jističi. Pokud na 5x2,5 chcete dát více 1f zásuvek a některé spínané, tak to problém není, ale musí to být jeden obvod, jeden 1f jistič a nemůže to ani být 3f jistič.

Dik za tuto info, lebo ja som tahal 5x2.5 k zasuvkam kvoli potencialnemu spinaniu niektorych a trochu sa mi zrutil svet s tou normou, kedze som ich planoval rozhodit na 3F (samozrejme rozne). Ale v poho, dam to na 1F istic, 16A spolu bohate staci, aspon do revizie 😀

Akurat nechapem, zapojenie varnej dosky na 3F istic cez 5x2.5 resp. realne 4x2.5 - 2x240V so spolocnym N je OK a zasuvky uz nie? Nehovoriac o tom, ze som videl odporucanie volnu fazu vyuzit na ruru. Potom 3x16A ako vysitych v plnej zatazi.


   
ReplyQuote
 k@.
(@k)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 13
 

K diskuzi na téma jak se vyruší a nevyruší proud nulovým vodičem mám zajímavý praktický poznatek. Z důvodu blížícího se dodání TČ uvažuji nad snižením proudové hodnoty hlavního jističe. Vzhledem k tomu jak košatý je strom života oproti teorii jsem se rozhodl koupit chytrý elektroměr a než teoreticky počítat kolik ten dům bude kde a kdy brát si to radši odměřím.

A jak píše Kobra zlaté transformátory. Ačkoliv by všchny spínané zdroje měly být kompenzované atd... Neočekával jsem že bude doma PF 0.95, ale to co tam vidím je opravdu zvěrstvo. Sleduju také proud nulovým vodičem. U velkých zátěží to není úplně strašné, velké zátěže jsou relativně symetrické. Ale opravdu u malého odběru, kde jsou doma zapnuté jen nějaké počítače, talevize.... Tak opravdu dokáže proud N být stejný nebo ještě větší než je proud jednou fází....

Takže pak přívod 5x2.5 k zásuvce krmený z 3F a k tomu do těchto zásuvek zapojené "vhodné" spotřebiče = N vyteče ze zdi 🙂


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@zefe v nové instalaci bych určitě troubu a desku nespojoval a dal spotřebiče zvlášť, u varné desky udělat vývod 5x2,5 do krabice určené k pevnému připojení spotřebiče a desku zapojit dle návodu výrobce, není potřeba nic vymýšlet, všechno už bylo vymyšleno.

Deska je vícefázový výkonový spotřebič, tam je jištění přívodního vedení přes 3F ok a má mít samostatný obvod, stejně jako trouba (drtivá většina nových trub má klasickou vidlici). U 1F zásuvek použít 3F jištění v pořádku prostě není a není to kvůli zatížení, ale kvůli bezpečnosti. Mít různé fáze v jednom společném rámečku nebo jistit 5x2,5 třemi jističi prostě není dobrý nápad. 


   
ReplyQuote
Page 88 / 95
Share: