X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.7 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @richard

Ja to nevymyslel, delal to profik. A jisti to zdroje v rozvadeci. 

O tom jsme se už Richarde bavili a někdy o tom pochybuji. Viz jeho vlastní vyjádření - nikdy jsem tady u toho rozvaděče nebyl 🙂

Ale sám uvidíš, až pozveš revizáka a budeš předělávat.

Jinak na předělávky je super @cybermole. On to má rád 🙂


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Mezi C a D se většinou udává minimum 5m. Ale u SPDT3 Eaton aplikační příručka píše:

"Použití:
Pro drahá zařízení s elektronikou, instalovaná v rozváděčích (řídicí počítače, průmyslová zařízení), které vyžadují bezporuchovou funkci, se doporučuje dodatečně použít stupeň přepěťové ochrany třídy III (D). Tyto svodiče přepětí chrání před zbytkovým přepětím, které zůstalo za předřazeným stupněm C. Montáž je možná v těsné blízkosti svodičů třídy II (C)."

Tak možná nějaká specialitka Eatonu a může být společně s C, ale nepíše se už nic o tom jak daleko má bý´tovkut od B.

Jinak za chránič když tak bych dal v tom návrhu ten SPDT3 a jističe paralelně k tomu SPDT3 ... Tak jak jsem poslal na obrázku. "Za" přepěťovku nezapojíš nikdy nic, není to průchozí přístroj.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@skybor tak to je moje blbost 🙂 Ja to mel za pruchozi pristroj 🙂

Jsem matla


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@richard

Profík může být, ale asi ne na domovní rozvodnice. Já se za profíka nepovažuju, proto se s pokorou řídím pokyny výrobce a platnou legislativou. V tvém rozvaděči se nikdo pokyny výrobce neřídil, u svodičů přepětí už vůbec, tam je špatně úplně všechno.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

https://navrh-rozvadece.cz/

po zaplaceni mi na mail prisel behem pul hodiny mail s dokumentaci a stitkem 🙂

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Cena?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

 2337kc (nemam přístroje Bonega, ale Eaton)


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

Co loxone a další přístroje? Ty jsi vynechal nebo šly vložit taky?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Loxone tam jsou taky, mam je tam i vcetne zdroju. (Ale za kazdy pridany pristroj se priplaci)


   
ReplyQuote
(@pajka)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 7
 

Využiju vlákna... nenašel by se tu někdo (případně můžete doporučit) kdo by pomohl se zapojením rozvaděče? Kroměříž-Zlín-Přerov. Více do SZ. Díky


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, po pročtení tématu a shlédnutí fotek realizací před některými smekám (ta "germánská" preciznost je mi hodně blízká) a ptám se: Existuje nějaký jiný materiál ke studiu než čistě norma ČSN EN 61439 ed.2 nebo nově ed.3?

Zajímá mě spíš ta praktická stránka se zaměřením na rozváděč/e v RD.

Zajímavé .ppt přednášky k tématu např zde:

https://uloz.to/hledej?q=ČSN%20EN%2061439

(mmch. odpovídají na otázku, jestli je ok dát 2 vodiče do 1 zdířky - není 😉 )

Prostě hledám materiál, podle kterého se učí budoucí elektromontéři - přece musí něco takového existovat? Neříkejte, že 17-ti leté děcka (na SPŠE je obor Elektrikář 3-leté studium s výučním listem) studují z normy? Viz studijní plán 3.ročníku a daný předmět:

image

Něco, kde je "blbuvzdorně" řečeno, že správné pořadí připojení je např. Hl.vypínač, "přepěťovka", případně podružný elektroměr, jistič, případně proudový chránič atd., kolik zásuvek se spíná na 1 jistič, kdy musím mít proudový chránič apod.

PS: Mám sice VŠ elektro a matně si vzpomínám na předmět Základy elektrotechnického inženýrství alias ZELÍ v 1.ročníku, ale to byly opravdu základy a následně jsem se studijně i profesně ubíral zcela jiným směrem, to však neznamená, že bych se to nemohl nyní naučit. Čas a chuť mám.

Díky moc za odpovědi!

 


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 
Posted by: @skadra

Jak píše @Bery, díky fázovým posunům při symetrickým zatížení neteče modrým drátem nic, 

Pročítám tohle fórum a narazil jsem na historický příspěvek, nicméně dovolím si reagovat. Výše uvedený případ by platil pouze v případě ideálního tvaru sinusovky, což, vzhledem k připojeným spotřebičům dnešní doby (spínané zdroje a převod na DC) není úplně pravda.

Do hry tedy vstupují třetí harmonické, které se sčítají i pro fázově posunuté fáze.

Podrobně rozebráno např. v tomto článku.

PS: Narazil jsem na to při diskuzi s elektrikářem, kdy jsem navrhovat tahat k zásuvkám 5x2,5, protože jsem chtěl mít každou zásuvku v sestavě na jiné fázi (1x zálohovaná, 1x normální, 1x spínaná relém), ale chce po mně 3x (3x2,5). To byl jen takový (bláznivý) nápad, ale rozproudilo to zajímavou debatu.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @kubrt_cz

PS: Narazil jsem na to při diskuzi s elektrikářem, kdy jsem navrhovat tahat k zásuvkám 5x2,5, protože jsem chtěl mít každou zásuvku v sestavě na jiné fázi (1x zálohovaná, 1x normální, 1x spínaná relém), ale chce po mně 3x (3x2,5). To byl jen takový (bláznivý) nápad, ale rozproudilo to zajímavou debatu.

 

Můžeš použít CYKY-J 7x2,5 s jedním ZŽ. Pak to bude ok.

Na to co jsi chtěl ty, tam máš málo N vodičů.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @kubrt_cz
Posted by: @skadra

Jak píše @Bery, díky fázovým posunům při symetrickým zatížení neteče modrým drátem nic, 

Pročítám tohle fórum a narazil jsem na historický příspěvek, nicméně dovolím si reagovat. Výše uvedený případ by platil pouze v případě ideálního tvaru sinusovky, což, vzhledem k připojeným spotřebičům dnešní doby (spínané zdroje a převod na DC) není úplně pravda.

Do hry tedy vstupují třetí harmonické, které se sčítají i pro fázově posunuté fáze.

Podrobně rozebráno např. v tomto článku.

PS: Narazil jsem na to při diskuzi s elektrikářem, kdy jsem navrhovat tahat k zásuvkám 5x2,5, protože jsem chtěl mít každou zásuvku v sestavě na jiné fázi (1x zálohovaná, 1x normální, 1x spínaná relém), ale chce po mně 3x (3x2,5). To byl jen takový (bláznivý) nápad, ale rozproudilo to zajímavou debatu.

 

No podle mého názoru, když použiju kabel cyky 5x2,5 s tím, že každý z fázových vodičů bude připojený na jinou fázi, můžu využít pouze jeden pracovní (modrý) vodič, tak nic tomu nebrání - ne? 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@koldavideo 

Ano, pokud ten N vodič bude mít průřez 7,5mm2. Ale takový kabel, kde budeš mít 3x2,5mm2 fázový vodiče a 1x 7,5mm2 N vodič neexistuje.


   
ReplyQuote
Page 87 / 95
Share: