X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.5 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak obecne potrebujes dodrzat akurat to, ze kade ide nejaky zbernicovy signal (1wire), mal by byt skruteny v pare so zemou kvoli ruseniu. Ja som napr. tie loxonacke farby vobec nedodrzal a navrhol si vlastne.


   
ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

@dusanmsk

OK, budu se toho drzet... A jaky system jsi vymyslel? Nahodne bych to moc delat nechtel, ale se v nekterych pripadech nevyhnu tomu, ze to dodrzet nepujde...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

drat

tlacitko s 1wire

tlacitko s 1wire a LED

(90%)

megatlacitko s LED

megatlacitko bez LED

pohybove cidla

hneda

GND (1wire)

GND

(1wire + LED)

GND

 (LED)

tlacitko 5

!!!! pozor nespojit s GND lebo bude skrat !!!!

 

hnedo-biela

1wire data

1wire data

tlacitko 3

tlacitko 6

GND

modra

+24V

+24V

+24V

+24V

 

modro-biela

1wire +5V

1wire +5V

tlacitko 5

tlacitko 7

TODO mozno +5V na vysokosvietivu LED

zelena

tlacitko 1

tlacitko 1

tlacitko 1

tlacitko 1

 

zeleno-biela

tlacitko 2

tlacitko 2

tlacitko 2

tlacitko 2

navrat signalu

oranzova

tlacitko 3

signalizacna LED +Vcc

signalizacna LED +Vcc

tlacitko 3

 

oranzovo-biela

tlacitko 4

tlacitko 3

tlacitko 4

tlacitko 4

napajanie 12V

 

Pouzivam prakticky len prvy, druhy a posledny.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ahoj,

mám v plánu zakoupit pro Loxone komponenty a elektrické jističe v domě (a chci tam nacpat i switche a patch panel) tento rozvaděč:

http://shop.kmrack.cz/SILOVE-rozvadece/stojanove-rozvadece/RFA-LT-IP40-stit/RFA-LT-IP40-stit-sire-800/sestava-2000x800x400-IP40-zamek-stit-_d63993_10744.aspx

Je to ok?

Prodává se k němu ještě spousta příslušenství jako např montážní panel, ikdyž ten netuším jetli potřebuji všechno se montuje na DIN lišty ne?

Nebo podstavec? Ten je dobrý k čemu? skříň má nějaké nožky ne? 

Díky


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Montážní panel je imho lepší varianta, když je rozvaděč dost velký a vejdou se tam i kabelové žlaby. 

 

Přijde mi to ale takové podivné cpát vše do jednoho. Nehledě na tom, jestli to bude dělat dobrotu všechna ta silovina u switchů.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No já jsem před lety šel také tímto směrem. Koupil jsem od KM-RAck rozvaděč, kam jsem nacpal silovku a Loxone a vedle tohoto rozvaděče jsem dal datový rozvaděč. 

Po té co jsem vše zrealizoval, jsem prohlásil, že bych touto cestou už nešel. No ale na bazoši někdo prodával 6 ks datový rozvaděčů 42U Schrack ( 3000,- Kč za kus) tak jsem koupil všech 6 ks. Dva budou jen pro silovku a loxone, jeden pro data, jeden pro fotovoltaiku, jeden pro bateriové pole plus nějaké rezerva. Pro montáž silovky jsem koupil DIN llišty s krytem za 350,-Kč/ks. 

schrack
slorix din lišta

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Ty DIN lišty se dají koupit i s pantem na boku a je to super v tom, že když se v tom potřebuješ pohrabat, tak to z Racku odklopíš. Většinou se z druhé strany ještě dává další DIN lišta s kabelovými žlaby a tak máš na výšce 2,5 -3U spoustu komponentů z obou stran.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Já nemám dostatek na prostoru na více rozvaděčů. Takže ten montážní panel mam taky pořídit.. . Ikdyz stále čemu  nevím k čemu slouží 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @kobra23

Ty DIN lišty se dají koupit i s pantem na boku a je to super v tom, že když se v tom potřebuješ pohrabat, tak to z Racku odklopíš. Většinou se z druhé strany ještě dává další DIN lišta s kabelovými žlaby a tak máš na výšce 2,5 -3U spoustu komponentů z obou stran.

nemáš odkaz na ten panel s pantem? 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @kudykam

Já nemám dostatek na prostoru na více rozvaděčů. Takže ten montážní panel mam taky pořídit.. . Ikdyz stále čemu  nevím k čemu slouží 

No nevím nevím. Nebylo by lepší si to zapojení u někoho objednat? Ten kdo Ti to zapojí, Ti udělá i nějaký návrh. Dávat datové komponenty do silového rozvaděče zřejmě ani neprojde revizí, nehledě na to, že to přináší i další problémy. Pokud nevíš do čeho jdeš, tak se takovému rozvaděči rovnou vyhni. Hloubka 60cm je pro silovku naprosto zbytečná. Ve skutečnosti je reálná šířka DIN lišty menší jak 50cm. Já mám vymyšlenou montáž i zapojení poněkud odlišné od běžných zvyklostí. Bylo by asi jednodušší použít jeden 120cm rozvaděč než dva 60cm Rackové. Protože jsem ale sehnal levně tyto skříně, dám vše do nich. Designově bude celá jedna stěna kompaktní a v technické místnosti bude tzv. "uklizeno".  


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

No mohu postavit dva rozvaděče na sebe. Pokud to něco rsiřeší .hloubku plánuji 40cm šířku 80


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Mimochodem u skříní mají u Loxone uvedeno dávat dole silové komponenty a nahoru datové tak čemu to vadí? 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No ono záleží na tom, co považuješ za “datové věci” jestli jen loxone tak je vše v pohodě . Já myslel ze tam chceš nacpat switch router NÁS nebo zabezpečovací ústřednu atd....


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

No to taky ,nebo vzít menší rack Elektro a na ten dat  menší datový .ikdyz by mě zajímaly ty nevýhody když by to bylo spojené 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Já tam žádný nevýhody nevidím. Nejsme tady ve fabrice, aby se projevovalo magnetické pole ze silovky a už vůbec nepředpokládám že má doma někdo například frekvenční měnič s nestíněným výstupním kabelem k motoru. Ethernet je velice dobrá "datová sběrnice". Stejně tak všechny ostatní sběrnice založené na RS485/232. Mám vyzkoušený ethernet v 90 metrovém těsném souběhu s kabely od 3x1,5 po 3x240+120mm2 i s kabelama mezi měniči a motory, fungovalo to bezvadně při 100MB/s, víc nedával switch.

Problémy můžou bejt s 1-wire, což je fakt retardovaná sběrnice, která si dělá co chce 😀 U té bych se osobně vyvaroval souběhů se silovkou v rozvaděči. Jediný co je podle mě hloupý tak se to nemusí líbit některýmu revizákovi, což ale silně záleží na jedinci.

Jinak montážní panel je vlastně plech po celé ploše rozvaděče, taková druhá záda. Samozřejmě k němu potřebuješ ještě nějaké držáky. Vše se montuje na ten panel. Rozvrhneš si jaké kabelové kanály, jak si poskládáš din lišty, na hulváta vyvrtáš díry, vyzávituješ a přišroubuješ, perfektní, bytelné řešení. Všechno ostatní je dle mě hloupost, pokud to budeš dělat jako já... Tzn kompletně bez počáteční dokumentace s minimální představou co všechno chceš 🙂 Protože jakákoliv změna zapojení je bez kanálů porod. Speciálně pokud je kabeláž tažená za lištami s komponenty.

Měl jsem první verzi rozvaděče kde byly pouze lišty a taženo zadem, na výšku 225cm jsem ušetřil tímto celých 20cm! Takže ušetřené místo o ničem a práce hrozná.

This post was modified 4 years ago by Bery

   
ReplyQuote
Page 77 / 95
Share: