X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.6 K Views
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@cyklonit Pokud nejsou místa spojeny ochranným pospojováním nebo jinak vodivě spojené, tak rozhodně nezemnit na obou místech.


   
Cyklonit reacted
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Díky za info, řešil jsem s elektrikářem a prý zemní po 5 drátech z ftp, secvakne do 2,5 dutinky a územní. Ale to smotani a prostrceni buzirkou semi líbí víc. Alobal jsem utrhal. Zemnit jednostranně, to je jasné, ale je dobré že to tu padlo o pro ostatní. Ještě jednou děkuji. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Hlavně potom pozor při použití stíněných konektorů na těch UTP kabelech. Pokud to pak připojíte do zařízení s kovovým portem, tak se začne vyrovnávat potenciál přes stínění také. pokud není dané zařízení připojené na stejný potenciál. 

 


   
ReplyQuote
(@kotrmelec)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 58
 

Zdravíčko chlapi,

 

dostal jsem se do nemilé situace, kdy mi vyhořeli už dva lidi, se kterými jsem komunikoval a domlouval se ohledně projektu pro elektro rozvaděč a tak nějak mi začíná docházet čas a nevím na koho se obrátit. Byl by tu někdo ochoten se se mnou o tom pobavit a případně vytvořit mi v ideálním případě projekt nebo alespon dal rady jak ten rozvaděč poskládat? Nechci nic zadarmo na ceně se určitě dohodneme, co se týče drátování po domě apod to již vymyšleno mám, vím i co bych chtěl ovládat a jak bych to chtěl ovládat především mě pálí ty věci v rozvaděči co jsou před slaboproudou částí respektive před loxonem jak to poskládat přímo v samotném rozvaděči co a kam umístit jaké použít svorky jak uzemnit stíněné kabely jaké použít relátka externí zdroje a třeba jak na jištění silnoproudé části apod.

 

Obecně vím co by mělo v rozvaděči být, ale nemám zkušenosti s žádnými konkrétními prvky, tomu aby to odpovídalo normám apod. 

Našla by se najká dobrá duše, která by do toho šla se mnou? 

 

Děkuji za jakoukoliv zprávu/kontakt.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

A uz mas predstavu co vsetko tym budes spinat/ovladat? Ja som zacal podorysom domu, tam zakreslil co kde bude, ako to bude ovladane, z toho mi vysiel poziadavok na pocet rele a istenie, z toho som spravil kablovu knihu a rovno som vedel kolko akych rele na aku amperaz potrebujem. Zratal som kolko tie rele zaberu miesta, kolko tam bude svoriek a kolko zaberu miesta (aj tak som sa sekol o jednu listu), skreslil amatersky nahrubo schemu rozvadzaca s tym ze elektrikar mi potom este prekresloval prudove chranice a robil nejake upravy silovej casti pred relatkami. Sral som sa s tym asi pol roka, tak neviem v akej si fazi a ako to budes stihat. Co sa tyka noriem, riesil za mna elektrikar. Moja jedina poziadavka bola, ze 24 a 230V cast budu oddelene, aby som sa v 24V mohol pohodlne hrabat zaziva (no a skoncilo to tak ze sa hrabem aj v tej 230V ale tam si davam extra bacha).

Ohladne svoriek, relatok a akych znaciek prvkov a dalsich picovin je tu hromada threadov, niektore maju na zaciatku vypichnuty sumar co dava zmysel a co nie, nezostava ti nic ine len to prejst a ked nebude jasno opytat sa.

Za mna par rad:

- zasada na ktoru nezabudat - istenie - aj 24V casti - poistky na vsetko podla prierezov vodicov. Hlavne UTP-cka do vypinacov (!!)

- krone pasky zaberaju fest vela miesta, pocitat s tym

- porozmyslat ako tahat kabelaz v rozvadzaci, ja to mam vsetko vzadu a je to fest nahovno tade dnes nieco dalsie prevliect. S kablovymi kanalmi v rozvadzaci nemam skusenost.

- uz si nie som uplne isty ze drat je drat, niektore veci by som spravil dnes bezdratovo (resp. ich robim nez sa zase hrabat v krone paskach)

Studuj pytaj sa.


   
ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

zdravíčko chlapi, měl bych s dovolením dotaz...Nikde jsem se nedočetl jaké kdo používáte barvy drátu?? Jestli je psané, či "nepsané" jaké barvy kam? (pohyb.cidla,teplotní cidla, +24V, okenní kont.) nerad bych udělal syst.chybu a rád bych aby to co dělám bylo tak nějak standardiz.😁😉 děkuji za ochotu a řadu. L.


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@lipus Co se tyka UTP do vypinacu, oranzova je vzdy +24V, zbytek nahodne, jak jsem si to rozepsal do Excelu, tak to elektrikar zapojuje.

Tree veci vzdy napajeni Oranzova/oranzovo-bila, zelena/zeleno-bila komunikace.

RS485 nahodne, 1-wire nahodne. Vse mam zdokumentovane, takze se nejak nebojim, napajeni mam vzdy oznacene v krabici samolepkou z popisovacky.


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
 

@kotrmelec

 

Ahoj přidám pár zkušeností z mého projektu. Šel jsem na to jinou cestou nemám loxone, ale základy jsou stejné.

 

Na co bych si dal příště pozor:

  • dost místa - jako spousta lidí zde i já to podcenil a aktuálně to mám dost našlapané.
  • používám žlaby a pokud se správně nadimenzují je to podle mě super (u mě hlavně zvyk z průmyslu)
  • dobré je se taky zamyslet co bude moct udělat manželka / děti, když to přestane fungovat a já budu pryč. Pokud budeš ovládat vše včetně vody, topení, zásuvek atd je dobré myslet na ruční režim 🙂
  • natahal jsem si ke světlům a vypínačum o drát víc a není to vubec špatný, když tě napadne nějaký upgrade a stačí kopat jen pár metrů a využít nepoužitý kabel.

 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

U 1-wire, RS485 a modbus bych byl opatrný, vyplatí se dodržet jeden kroucený pár. Pokud dáte dva vodiče na 1-wire z dvou různých párů, tak je to recept na průšvih.


   
Jakub reacted
ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

zatím děkuji za rady a zkušenosti...právě ohledně toho dodržování barev jsem si říkal..že při dodržení barev a systemu se v tom dá líp orientovat a snižuje se riziko záměny. Budu používat např 1utp pro pohyb. č. a okenní kontakt (1 místnost). Tak pokud není nějaký vymyšlený systém..nějaký origo budu muset vytvořit. Elektrikář to viděl a konstatoval...ty musíš žít, jinak se tvoje žena z toho oběsí na jednom z těch nezapojenych.... 😉 Díky za každou zkušenost kuci 🙏  


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Joo kde som toto uz pocul ...


   
Gargamelko reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@lipus ak sa da drzim sa tohoto.

 

cat7 CZ 2

   
ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

@smotek7

díky, to už jsem viděl..,ale musím se přiznat, že nevím jestli tomu zcela dobře rozumím 🙂  šlo by to nějak popsat líp než to udělali kluci zelení? ...a radou ať to nechám zkušenějším se stejně držet nebudu, na to už jsem tomu věnoval hoooodně času...  😉 🤣   děkuju...


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Ja stoho vyuzivam:
O - 24V
BO - Tlacitko
H - Tlacitko

BH - Tlacitko

Z - Tlacitko

BZ - vdd 1W umna aj 5v napr pre TTP223

M - 1W data
BM- GND

Tlacitko myslim vsetko spinane, cize aj pir, okenny kontakt....


   
lipus reacted
ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

@smotek7

díky, díky, tohle už dává smysl... 👍  nastuduju...

Mj. kdyz mi Minis. zapojoval jeden nejmenovaný "zástupce" (a po tom jak to zkund... tedy "zapojil, jsem raději další práce dělal sám) tak zapojil na 1W Z,BZ,H,BH...tak si raději vše nastuduji, 3x se zeptám a pomalinku se v tom aspon sám vyznám (už se mi to vyplatilo X.krát, potřeby se mění.., HW přibývá... 😉 


   
ReplyQuote
Page 76 / 95
Share: