Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
906.1 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja osobne bych taky silovku a datove veci do 1 bedny nedaval. Jedna vec je, ze ti mozna funguje ethernet a 230V (byt u klasickyho utp bych se tomu divil).A nabic je tu v pripade prepeti na silovine riziku indukce do datovky (videl sem uz takhle odpaleny cely patro kanclu s PC). 

Tak v rozvadeci je to trochu neco jiného.V rozvadeci muzes mit ruzne pulsni zdroje, pwm zdroje (dmx), menice, ale treba i vyvod pro invertorovy TČ ktery nema dobry vstupni filtr a pousti zpatky do sítě kdovico. A tohle vsechno ti muze nablaze ovlivnit elektroniku, disky ale i analogove signaly a sbernice co mas v datovce. A zjistivat (a odstanovat) takovy potize je peklo. 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@radek

To samozřejmě vím, ale když vidím co za prasárny se děje v průmyslu, tak tohle je hodně slabý odvárek. A jediný u čeho jsem se nachytal, že dělalo problémy, bylo 1-W. Ohledně přepětí máme přece přepěťovky, že jo. Můj názor je že se to tady prostě moc hrotí 🙂 Ale samozřejmě, ať si to každý udělá nejlépe podle norem 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

S 1-W souhlasím, příště už bych si ju do domu nedal. Funguje mi tak z půlky. Vrtal jsem se v tom už několikrát, ale vždycky kus funguje a po čase zase přestane fungovat, nebo hází blbosti. Fakt naprd.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@radek

Mě se to stávalo taky, nakonec jsem to vyřešil tak že čidla která mám po kabelu do cca 6m délky jsem zapojil v parazitním zapojení. (Je to celá technická místnost, asi 9 čidel + po domě mám ještě tak 7 dalších zapojených klasicky) Už půl roku to funguje bez problému, ačkoliv by se parazit měl chovat hůře než klasika.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@Bery  Jako že jsi VDD a GND spojil a do loxone zapojil jen data plus tuhle spojenou linku? Jaký čidla na tom máš připojený-  klasický dalas čipy DS18B20?


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Taky plánuji teplotní čidla 1w.  Je možné je něčím nahradit ? 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@radek

JJ obyč DS18B20. Projevovalo se to tak že mi pulzovalo napětí na VDD. Po zapnutí naběhlo normálně 5V, po 5 minutách to pulzovalo na 4,2 a po 15 minutách to už zůstalo pevně na 2,8V a celá sběrnice umřela. Na Loxone hotlinu mi řekli že se dá 1-W modul změřit ohmmetrem, to jsem provedl a podle jejich postupu je dobrý. Už jsem nevěděl kudy kam. Vyzkoušel jsem pověsit na sběrnici různé odpory, kondenzátory atd, tak jsem zkusil tohle a najednou to chodí.

Kolegovi jsem montoval Loxone na ovládání takové složitější kotelny a při standardním zapojení se to chovalo naprosto stejně, asi to má něco společného s poslední várkou čidel co jsem koupil, asi padělky nebo co. Každopádně po zapojení na parazita to začalo všechno chodit.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kudykam

Snad jen PT100, od číňana lze koupit levné převodníky na analog 0-10V, mám je doma, připravené na nejcitlivější pozice. Možná by se dali připojit i do převodníků po RS485, pak bys nebyl limitován počtem analogových vstupů. Jenže cenově je tohle řešení někde úplně jinde.


   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 121
 
Posted by: @bery

@kudykam

Snad jen PT100, od číňana lze koupit levné převodníky na analog 0-10V, mám je doma, připravené na nejcitlivější pozice. Možná by se dali připojit i do převodníků po RS485, pak bys nebyl limitován počtem analogových vstupů. Jenže cenově je tohle řešení někde úplně jinde.

https://www.ebay.com/itm/173381044511 možno toto


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379

   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 121
 

@bery

ja som si jeden objednal na skúšku ale som ho ešte neskúšal.

Mam nejaké voľne analógové vstupy😀


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Takže chcete říct že ani 1w čidla od sedtronicu pod vypínače nefungují dobře?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

To není až tak o typu čidel jako spíš o provedení samotné sběrnice, jejím možném rušení v rozvaděči apod.

Já mám kombinaci obyč. dalas čipů, sedtronic čidel a nefunguje 100% ani jedno.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

takže čidla mohu ponechat jen se musí nějakým způsobem řešit zapojení v rozvaděči přes jinou sběrnici jo?


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@kudykam Problem bude v prostoru, jiste by sel koupit nebo vyrobit prevodnik na Modbus, nicmene jak ho tam jeste narvat, navic pribude dalsi prvek, ktery se muze pokazit. Ja objednal modul WP3066ADAM do rozvadece a budu zkouset problematicke vetve separovat. A tam, kde se lze 1-wire vyhnout, se mu vyhnu.


   
ReplyQuote
Page 78 / 95
Share: