Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
915.3 K Views
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 494
 

Můžu se zeptat na význam/důvod SPD T3 v rozvaděči, kde je vyšší stupeň ochrany? Díky


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

První důvod je, že ta T3 je s VF filtrem.

Druhý, že by měla být správně před každým spotřebičem nebo v jeho dosahu, T1+T2 nedokáže snížit napěťový výboj natolik, aby se to postupně nepodepisovalo na citlivých zařízeních. Na T3 každej kašle kvůli ceně, ale tam kde to má smysl, se dát vyplatí. Např. T3 s VF filtrem je vhodné instalovat před zařízení s motory/kompresory - ne až tak kvůli ochraně konkrétního spotřebiče, ale kvůli omezení spínacích přepětí, které posílají do sítě zpátky - např. lednice je pro zbytek elektroinstalace elektrické zlo.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 
Posted by: Pavel

Myslím že je hned první v Loxone řadě...

Ajó, v mobilu to nebylo poznat. Už jsem zblblý, že když nevidím zelenou potvoru, tak jako by tam nebyl.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

- Predpokladam, ze FI1 je centralni chranic. Ten bych tam nedaval, muze se ti stat, ze ruzna kombinace spotrebicu by ti ho zbytecne vyhazovala, napr. TC, lednicka.. A navic by jsi pak mel cely dum vcetne Loxone bez proudu. V prostorech s pristupem verejnosti se dokonce na FI nesmi davat vice nez jeden svetelny okruh.

- Q2 je ctyrpolovy jistic Bonega?

- mas tam 11 pojistek u 10 RGBW dimmeru, na co je ta zbyla pojistka?

- na 5V nebo 12V nic mit nebudes?

- doporucil bych dat si tam jeste zasuvku na DIN listu

 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Neznáš normy, centrální FI musí být v každém případě - je to dřevostavba, jinak dům neprojde revizí. Centrální FI bych ale instaloval v každé instalaci, jen musí mít samozřejmě jiné parametry a ideálně selektivitu.

Q2 je 3+N vypínač

Pojistky nemám rozepsané, ale jistí se každý 24V vodič

12V tam je a 5V bude také

Ano, se zásuvkou počítám


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Nevedel jsem, ze stavis drevostavbu. Trosku normy znam, mas pravdu, ze drevostavba musi mit centralni FI 300 mA. Norma u nich jeste doporucuje AFDD, ten mit nebudes? Ja stavim dum s drevenym stropem a celym podkrovim a dam si ho na okruhy s vedenim ve "dreve". 

Ten navrh rozvadece je ale pekny, mohl by se hodit jako template pro vice stavebniku. Nechces ho dat do wiki ke stazeni? 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

AFDD dávat nebudeme. Dokument zpřístupním až bude hotovo. Vzal jsem si pár rad k srdci a přesunul jističe do výšky očí a udělal ještě několik úprav.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

20 hodin práce a přitom taková blbost 🙂

IMG 20191229 190510 (1)

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 

@cybermole

Hezky si hraješ. Pěkné to máš


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Je to pěkný, asi to bude i funkční. Pokud ale plánuješ tahat kabely za lištama a následně dodělávat celý rozvaděč, promysli si to 🙂 Já už bych touhle cestou nikdy nešel. Je to peklo, oproti plastovým žlabům na desce.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@kobra23 díky, od Tebe si toho cením, už teď bych to udělal ale jinak a lépe, na to že je to můj první rozvaděč, to ale nepovažuji za průser

@bery budou ještě horizontální lišty s hloubkou 10cm


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 

@cybermole

Na to si musíš zvyknout, že vše co uděláš bys potom co už to je hotové udělal jinak. To je prostě přirozený vývoj. A proto to bude u dalšího zákazníka lepší (což se ale ten minulý nesmí dozvědět).

Každopádně jdeš správným směrem a máš zřejmě smysl pro estetiku, což ne každý ocení, ale já si myslím, že i u těchto věcí je to důležité. Hlavně budeš mít hezké referenční fotky.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@cybermole

Tak to jo, pak je to cajk 🙂 Jinak je to fakt pěkný, tyhle "autisticky" dokonalý věci mi dělaj dobře 🙂
Já mám všechno tahané zadem a už bych to nikdy neudělal. Budu teďko celý rozvaděč škubat ven a dělat znova, protože se tam nedá cokoliv změnit/přetáhnout. Samozřejmě už se tady bydlí a musím přestěhovat na pár dní celou rodinu do náhradního bydliště 😀


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 

@bery

Tak to bude docela "hardcore". To bych nechtěl zažít.


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

@cybermole

Máš to opravdu moc hezký, ale jak psal Bery, zadem už bych si to taky příště rozmyslel. Dokud je ten rozvaděč prázdnej, jde to samo, ale jak se začne plnit a jsou tam všechny lišty, je to opruz a strašně to zdržuje. Příště to udělám líp a nebo až se jednou něco opravdu škaredě rozbije, vystěhuju rodinu, vezmu týden dovolené a celý to přetahám. (a to ještě nemám komplet všechno ani teď hotové)

Rozvadec

   
ReplyQuote
Page 68 / 95
Share: